İsmi (Lakabı)
Oresti Çalapatani
Çalapatani
Doğum Günü
Belirsiz
Doğum Yılı
Belirsiz
Doğduğu Yer
Belirsiz
Ölüm Günü
Belirsiz
Ölüm Yılı
Belirsiz
Kabrinin Yeri
Belirsiz
Müzikle Bağlantısı
Bestekar
Müzik Dışı Konumu
Belirsiz
Diğer Özellikleri
-
Yaşadığı Yer
Belirsiz
Asrı
Belirsiz
Anadili
Belirsiz
Hocası
Belirsiz
Talebesi
Belirsiz
Akrabası
-
Oresti Çalapatani Kemani Enise Can ve kızkardeşi piyanist Fulya Akaydın'ın piyano hocası;Hem Enise Can hem de Fulya Akaydın ,Miiliyet gazetesinde Hilmi Rit'in kendileriyle yaptığı söyleşide ilk piyano hocaları olarak Oresti Çalapatani'den bahsediyorlar.Ayrıca bestekâr Neveser Kökdeş'de özel piyano dersi aldığı hocaların arasında Oristi Colopotoni diye bir piyano öğretmeninden bahsediyor.Bu arada Ethem Ruhi Üngör'ün Musiki Mecmuası 338.sayı ,sayfa 21 de "Nota Basımında Yüz Yıl "başlıklı yazısında ;O.Tsalapatanis, Mehmetçik Marşı sözsüz diye geçen bir bestekâr kaydına rastladım.Değişen gramer söyleyişiyle hepside iki bestesine arşivinizde yer verdiğiniz Oresti Çalapatani aynı tarihi kişi olmalı diye düşünüyorum.Selçuk Alimdar'ın Osmanlı'da Batı Müziği adlı kitabının 611.sayfasında 1868-1921 yıllarında İstanbul'daki müzik ögretmenlerinin arasında Oreste Tslapatanis adı geçiyor.Oreste Tslapatanis kitaptaki EK 21 deki çizelgeye göre 1909 tarihinde İstanbul'da müzik hocalığı yapmış.Enise Can, Fulya Akaydın ve Neveser Kökdeş'in bu tarihlerde ki çocuk yaşları gözönüne alınırsa piyano öğretmenlerinin değişen gramer ile Oreste Tslapatanis veya sizin notalarını yayımladığınız Oreste Çalapatanis ile aynı kişi olduğu kuvvetle muhtemel.Çok faydalı bir arşiviniz var.Zeynep Erdoğan

Oresti Çalapatani için Neveser Kökdeş ile ilgili Dr Sevim Kunt'un 1960 yılında hazırladığı mini biyografiye Milli Kütüphane arşivinden ulaşılabilir.Hilmi Rit'in Ses Dergisinde(Milliyet gazetesi değil düzeltiyorum) 1963 yılında hem Enise Can hem de Fulya Akaydın ile yaptığı söyleşilerden Enise Can ile yapılmış olanına internetten ulaşılabilir.Zeynep Erdoğan

Evet Oreste Tsalapatanis diye biliyorum. Yunancada : "Ορεστης Τσαλαπατανης" (Orestis Tsalapatanis).
ismini yunancadan ararsanız birkaç farklı eserlere daha rastliyabilirsiniz.
Üstelik çoksesli Marş yazma tarzı klasik Osmanlı modeli çok sesli Musikisine, yani 19/20. Asır dönemi Osmanlı marşları tarzı.
Onun Osmanlı Donanması Marşı ("Gloire A La Flotte Ottomane Marche") Eserini arıyorum. Neyazıkki bumamadım daha.

Son düzenleme:
Teşekkürler ederim verdiğiniz bilgiler için demek ki doğru bir iz sürüyoruz.Recep Uslu'nun hazırladığı müzik bibliografyasına aradığınız eserler için bakmanızı öneririm.Bibliografya bende var bakarım.Ayrıca İSAM kütüphanede Cüneyd Kosal arşivinde Marşlar ile ilgili ayrı bir bölüm mevcut orada da aradığınız eserler bulunabilir.Zeynep Erdoğan

Teşekkürler ederim verdiğiniz bilgiler için demek ki doğru bir iz sürüyoruz.Recep Uslu'nun hazırladığı müzik bibliografyasına aradığınız eserler için bakmanızı öneririm.Bibliografya bende var bakarım.Ayrıca İSAM kütüphanede Cüneyd Kosal arşivinde Marşlar ile ilgili ayrı bir bölüm mevcut orada da aradığınız eserler bulunabilir.Zeynep
Teşekkürler ederim verdiğiniz bilgiler için demek ki doğru bir iz sürüyoruz.Recep Uslu'nun hazırladığı müzik bibliografyasına aradığınız eserler için bakmanızı öneririm.Bibliografya bende var bakarım.Ayrıca İSAM kütüphanede Cüneyd Kosal arşivinde Marşlar ile ilgili ayrı bir bölüm mevcut orada da aradığınız eserler bulunabilir.Zeynep Erdoğan
Oresti Çalapatani (Tsapalatinis) benim araştırma konumla ilgili bir müzisyen.Aradığınız Osmanlı Donanma Marşı'nın notalarına Recep Uslu'nun hazırladığı Müzik Bibliografyasında Hale Dergisi kısmında rastladım aynen bilgiyi aktarıyorum."Hale Dergisi,İstanbul 1325/1907 yılında yayına başlamış olan bu derginin sahibi Hüseyin Nazmi'dir(Duman, Osmanlı,2000,1,s.351).Dergi müzik makalelerine yer verdiği gibi notada yayınlamıştır.Mesela"Donanma-yı Osmanî Marşı"(Hâle,şu.1),...... Sanırım bu bilgi yeterli.Notayı bulunca arşivle paylaşırsanız sevinirim.Zeynep Erdoğan

Teşekkürler ederim verdiğiniz bilgiler için demek ki doğru bir iz sürüyoruz.Recep Uslu'nun hazırladığı müzik bibliografyasına aradığınız eserler için bakmanızı öneririm.Bibliografya bende var bakarım.Ayrıca İSAM kütüphanede Cüneyd Kosal arşivinde Marşlar ile ilgili ayrı bir bölüm mevcut orada da aradığınız eserler bulunabilir.Zeynep

Oresti Çalapatani (Tsapalatinis) benim araştırma konumla ilgili bir müzisyen.Aradığınız Osmanlı Donanma Marşı'nın notalarına Recep Uslu'nun hazırladığı Müzik Bibliografyasında Hale Dergisi kısmında rastladım aynen bilgiyi aktarıyorum."Hale Dergisi,İstanbul 1325/1907 yılında yayına başlamış olan bu derginin sahibi Hüseyin Nazmi'dir(Duman, Osmanlı,2000,1,s.351).Dergi müzik makalelerine yer verdiği gibi notada yayınlamıştır.Mesela"Donanma-yı Osmanî Marşı"(Hâle,şu.1),...... Sanırım bu bilgi yeterli.Notayı bulunca arşivle paylaşırsanız sevinirim.Zeynep Erdoğan
Bilginiz için teşekkür ederim. Lütfen araştırmayı devam edin. Bu araştırmalar sayesinde Kültürümüzü muhafaza edebiliriz. Elimden ne gelirse artık yapıyorum. Osmanlı'dan kalma Askeri Bando musikisi Defterinde mesela birkaç isimsiz (marş) Eserlere rastladım, onlarıda teker teker isimlerini tespit etmem lazım. Arşivler, Müzeler ve Kütüphaneler açıldımı şu an türkiyede?

Recep Uslu Müzik Bibliografyası1 Kitaplar bölümünde 97.sayfada , bu marş yukardaki bilgiye ilaveten tarih de belirtilerek verilmiş; "Donanma-yı Osmanî Marşı"Hale,sy1, İstanbul,1 Kanunuevvel 1325/1908 nota ve güfte.Gönül Paçacı Tuncay'ın Neşriyat-ı Musiki: Osmanlı Müziğini Okumak kitabına da bakmak gerek nota için.

Recep Uslu Müzik Bibliografyası1 Kitaplar bölümünde 97.sayfada , bu marş yukardaki bilgiye ilaveten tarih de belirtilerek verilmiş; "Donanma-yı Osmanî Marşı"Hale,sy1, İstanbul,1 Kanunuevvel 1325/1908 nota ve güfte.Gönül Paçacı Tuncay'ın Neşriyat-ı Musiki: Osmanlı Müziğini Okumak kitabına da bakmak gerek nota için.
Umut ederimki Notaları ek olarak koymuşdur. Böylece birçok akademik Tez araştırmalar faydalı oldu bu ek kaynaklar kısımdaki Fotokopiler ile.

Hale dergisi eski yazı yayınlanmış bir dergi bu dergiyi İSAM kütüphane de , Atatürk Kitaplığında,Beyazıd Devlet Kütüphanesinde bulabilirsiniz.Recep Uslu'nun Bibliografyasında yayınlanmış müzik ile ilgili bütün kitap, makale nota neşriyatı ,dergilerin dökümünü bulacaksınız.Bu hazine gibi olan bibloografyanın birazdan bakıp bilgilerini yazacağım, kitap olarak yayınlandı bu çalışma.Müzik Bibliografyası1;1.kısım Müzik Eserleri Recep Uslu,1.Baskı,İstanbul Çengi Yayınları 2016.Müzik Bibliografyası2.kısım Süreli Yayınlar(Makaleler)

Hale dergisi eski yazı yayınlanmış bir dergi bu dergiyi İSAM kütüphane de , Atatürk Kitaplığında,Beyazıd Devlet Kütüphanesinde bulabilirsiniz.Recep Uslu'nun Bibliografyasında yayınlanmış müzik ile ilgili bütün kitap, makale nota neşriyatı ,dergilerin dökümünü bulacaksınız.Bu hazine gibi olan bibloografyanın birazdan bakıp bilgilerini yazacağım, kitap olarak yayınlandı bu çalışma.Müzik Bibliografyası1;1.kısım Müzik Eserleri Recep Uslu,1.Baskı,İstanbul Çengi Yayınları 2016.Müzik Bibliografyası2.kısım Süreli Yayınlar(Makaleler)
Tam Olarak bir PDF var mı ? Permalink üzerine sayfayı paylaşırmısınız?
Şu an Türkiye'de olmadığım için kütüphanelere gidemiyorum.

Son düzenleme:
Bunu kastediyorsunuz? Uslu Music Bibliography 1 2016 : Recep Uslu : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive

Evet gerçekten çok önemli bir bibliographia. Teşekkür ederim. Mehmed Zati Bey'in daha bilmediğim bestelere rastladım. Ama bir yandan da bunların notalarını bulmassam beni üzüyor. Bütün bu marşların notalarını arşivime eklemediğim müddetce içim rahat etmiyece. Üstelik sonra birçok marşların Askeri Bando düzenlemesini yazmam lazım. Önümde daha çok iş var...

Son düzenleme:
İSAM kütüphanede Cüneyd Kosal arşivinde Marşların olduğu ayrı bir bölüm var oraya bakın.Ben bir kadın besteci ile ilgili araştırma yapıyorum.Bu besteciyle ilgili bir lisans bitirme ödevinin içinden bestecinin o kadar çok bilinmeyen yeni notaları çıktı ki.Sizde Marş bestelemiş bestecileri saptayıp bu besteciler ile ilgili yapılmış lisans üstü tezlere bakmalısınız bu da bulma yöntemlerinden birisi.Benim bulduğum Marşlardan biri örneğin Emine Şayan'ın Alman Marşı.Bu kadın besteciyi Recep Uslu'nun hazırladığı bibliografyadan saptadım.Notasının bulunacağı tek yer İSAM kütüphane.Emine Şayan hanıma ayrıca bestelediği Marşın adıyla birlikte Pars Tuğlacı'nın Mehterhaneden Bandoya adlı kitapta rastladım.Bu kitaptaki bilgiye şöyle ulaştım:Googlebooks yazıp arama motoruna istediğiniz bilgiyi yazıyorsunuz çıkıyor. Emine Şayan, benim araştırma yaptığım kadın besteci Neveser Kökdeş'in ablası.Ulaştığım Marş bilgisini yazıyorum.Emine Şayan hanım;Alman Ordusunun Muzafferiyet Marşı;İstanbul ts,Rhum DesDeutschen Arma March.Ben notasına Cüneyd Kosal arşivinden bakacağım.Ayrıca Neveser Kökdeş'in de İstanbul'un Fethi için bestelediği bir Fetih Marşı var ancak notası yok.Size sözünü ettiğim Gönül Paçacı Tuncay'ın kitabında epey bir Marş notası var hem de Osmanlı Nota Yayıncılarının dökümünü veren detaylı bilgiler mevcut.Benim bilebildiklerim bunlar.

Divan Makamı Nota Arşivinin mail adresine Recep Uslu'nun müzik bibliografisini yollayayım.Ağır bir PDF dosyası eğer ulaşırsa iletişime geçip oradan alabilirsiniz belgeyi.Zeynep Erdoğan

Dosyanın birinci bölümünü Divan Makamına yolladım.Hazırlayan müzik bilimci büyük bir hizmet yapmış;Güle güle kullanılsın.Zeynep Erdoğan
WeTransfer yada ona benzer bir yöntem kullanabilir.

Cüneyit Kosal Arşivini ben zaten ISAM üzerinden Marşlar hakkında Alt-üst çevirdim. Birkaç tane buldum, ama genellikle Osmanlı Dönemi armonize edilmiş marşlarile ilgileniyorum. Bilgileriniz için teşekkür ve Lisansınızda başarılıklar dililiyorum.

İSAM kütüphanede Cüneyd Kosal arşivinde Marşların olduğu ayrı bir bölüm var oraya bakın.Ben bir kadın besteci ile ilgili araştırma yapıyorum.Bu besteciyle ilgili bir lisans bitirme ödevinin içinden bestecinin o kadar çok bilinmeyen yeni notaları çıktı ki.Sizde Marş bestelemiş bestecileri saptayıp bu besteciler ile ilgili yapılmış lisans üstü tezlere bakmalısınız bu da bulma yöntemlerinden birisi.Benim bulduğum Marşlardan biri örneğin Emine Şayan'ın Alman Marşı.Bu kadın besteciyi Recep Uslu'nun hazırladığı bibliografyadan saptadım.Notasının bulunacağı tek yer İSAM kütüphane.Emine Şayan hanıma ayrıca bestelediği Marşın adıyla birlikte Pars Tuğlacı'nın Mehterhaneden Bandoya adlı kitapta rastladım.Bu kitaptaki bilgiye şöyle ulaştım:Googlebooks yazıp arama motoruna istediğiniz bilgiyi yazıyorsunuz çıkıyor. Emine Şayan, benim araştırma yaptığım kadın besteci Neveser Kökdeş'in ablası.Ulaştığım Marş bilgisini yazıyorum.Emine Şayan hanım;Alman Ordusunun Muzafferiyet Marşı;İstanbul ts,Rhum DesDeutschen Arma March.Ben notasına Cüneyd Kosal arşivinden bakacağım.Ayrıca Neveser Kökdeş'in de İstanbul'un Fethi için bestelediği bir Fetih Marşı var ancak notası yok.Size sözünü ettiğim Gönül Paçacı Tuncay'ın kitabında epey bir Marş notası var hem de Osmanlı Nota Yayıncılarının dökümünü veren detaylı bilgiler mevcut.Benim bilebildiklerim bunlar.
"Rhum des Deutschen Arme" yanlış transkripte edilmiş. Doğru yazılış şekili " Ruhm der Deutschen Armee Marsch" yani türkcesi "Alman Ordusunun Şöhreti Marşı".

Eğer O notalar elinize geçtiise ozaman onları bu sayfada paylaşmanız beni ve bizi çok sevindirir. Değerli çalışmalarınız için teşekkür ederim.

Türkiye de olmadığım için zaten birçok önemli kitaplara ulaşamiyorum şu an.

Son düzenleme:
Marş Araştırmacına bir kitap ve taş plak kataloğu tarama önerim var.Müzik araştırmacı sı Cemal Ünlü'nün " Git Zaman Gel Zaman fonograf -gramofon "taş plak kitabı çok önemli bir kitap.İnternete Pan Taş Plak Kataloğu yazdığınızda

bütün yapılmış taş plakların bilgisi önünüze çıkıyor.Ben şu an bu katalogda kendi konum için tarama yapıyorum.Bir marş bilgisi şu an önümde yazıyorum.807 taş plağı tarayıp bütün marş kayıtlarına ulaşıp kendi aradığınız türü burdan ayıklayabilirsiniz.Bir örnek yazıyorum size.Fovori(Firma Adı) Fav1-206 (Katalog No) Şark Marşı (Eserin Adı)Mızıkayı Hümayun(Yorumcu)Kalıp No:51202.Açıklama 30cm.lik plaklar.Bu bilgi plak kataloğunun 502.satırında olan bir plak.

Marş Araştırmacına bir kitap ve taş plak kataloğu tarama önerim var.Müzik araştırmacı sı Cemal Ünlü'nün " Git Zaman Gel Zaman fonograf -gramofon "taş plak kitabı çok önemli bir kitap.İnternete Pan Taş Plak Kataloğu yazdığınızda
evet onu biyerde görmüşdüm. Taşplak pankitap bazı kayıtları çıkramış. Birçok farklı sitelerden Taşplakkaıtları Word-Document olarak kayıt ettim. Böylece bir liste var ve onagöre notaları veya ses kayıtları ariyabilirm.

bütün yapılmış taş plakların bilgisi önünüze çıkıyor.Ben şu an bu katalogda kendi konum için tarama yapıyorum.Bir marş bilgisi şu an önümde yazıyorum.807 taş plağı tarayıp bütün marş kayıtlarına ulaşıp kendi aradığınız türü burdan ayıklayabilirsiniz.Bir örnek yazıyorum size.Fovori(Firma Adı) Fav1-206 (Katalog No) Şark Marşı (Eserin Adı)Mızıkayı Hümayun(Yorumcu)Kalıp No:51202.Açıklama 30cm.lik plaklar.Bu bilgi plak kataloğunun 502.satırında olan bir plak.
Evet Şark Marşı mesela Zati Beyin bir tanesi var yada Guatelli Paşanın da var. Ses akyıdını dinlemeden, tam hangisi olduğu bilinmiyor. Ama Zati Beyin Şark Marşı'nın Askeri Bando Notaları var bende.
En azından, ne gibi kayıtlar var olduğunu biliyoruz ve böylece koleksiyonculara yadi antikacılara ""falanca" taş plak varmı ?" diye. En önemlisi mesela bir taşplak kayıt listesinde :"68nci Piyade Alayı Marşı" yazıyor ve 1908de kayıt edilmiş/yayınlanmış. Şimdi ise hala ne seskayıt nede nota bulamildim, ama enazında öyle birş varoluğunu öğrendim.

Şu an en önemlisi "Asker Selamlık Marşı" ses kayıtı

Son düzenleme:
Cemal Ünlü Bir video'da kendisi bazı plakların kayıtlistesinden bazen bizzat Plakdan kayıt ettiğini söylüyor. Özellikle 25cm oludğnu biliyorsa ozaman muhtemelen o plaklar eline geçtiği anlamına gelebilir. Mutlaka onun ile irtibat kurmak lazım, ve bu taşplakların dijitaleştirip, yayınlanmasına dair bir istek de bulunmamız gerek.

Tabii, yazar ile kitabın yayınlandığı Pan Kitap ile iletişime geçerek irtibat kurabilirsiniz.Milli Kütüphanenin taş plak arşivine internet üzerinden üye olup onların siteye yüklenenlerini de dinleyebilirsiniz.Ancak bu plaklar 78 devirli plaklar olduğu ve korunmaya muhtaç oldukları için hepsi internette yok.

Tabii, yazar ile kitabın yayınlandığı Pan Kitap ile iletişime geçerek irtibat kurabilirsiniz.Milli Kütüphanenin taş plak arşivine internet üzerinden üye olup onların siteye yüklenenlerini de dinleyebilirsiniz.Ancak bu plaklar 78 devirli plaklar olduğu ve korunmaya muhtaç oldukları için hepsi internette yok.Milli kütüphanede ben ilgilendiğim bir plağı istek formu doldurarak dinledim.Yalnız bir gün önce bu formu doldurmak gerekiyor; Çünkü plak yıpranabilir diye plağı itina ile dinleyici için hazırlıyorlar.

Evren Kutlay Baydar'ın yazdığı "Osmanlı'nın Avrupalı Müzisyenleri"adlı kitap çok ciddi bir çalışma; Kitabın içinde notası ile birlikte marşlar ve bu marşların bestecileriyle ilgili bilgiler mevcut.Kaynak belirtilerek bu notalar hem Divan Makamı arşivini zenginleştirir hem de Marş Araştırmacısı gibi müzik araştırmacılarına katkı sağlar.

Evren Kutlay Baydar'ın yazdığı "Osmanlı'nın Avrupalı Müzisyenleri"adlı kitap çok ciddi bir çalışma; Kitabın içinde notası ile birlikte marşlar ve bu marşların bestecileriyle ilgili bilgiler mevcut.Kaynak belirtilerek bu notalar hem Divan Makamı arşivini zenginleştirir hem de Marş Araştırmacısı gibi müzik araştırmacılarına katkı sağlar.
Görelim ozaman. Zaten birçoğu var bende, ama dediğin gibi arşivimize ve benim gibi kişilere faydalı olabilir.
Bazı eserleri paylaştım bile. Ama eksik olanları tamamliyabilirsin mümkünse.

Marşları fotoğraflayıp Divan Makamı arşiv sorumlusuna göndereceğim.Marş araştırmacısı Oresti Tsapalatinis ile ilgili bulabildiğiniz biyografik ve besteciliğiyle ilgili bildiklerinizi aktarabilir misiniz?

Marşları fotoğraflayıp Divan Makamı arşiv sorumlusuna göndereceğim.Marş araştırmacısı Oresti Tsapalatinis ile ilgili bulabildiğiniz biyografik ve besteciliğiyle ilgili bildiklerinizi aktarabilir misiniz?
Ben Tsalapatanisi araştırmadım. Sadece onun birkaç eserlerine rastladım. Donanma marşı gibi, ama notasını daha bulamadım, sadece kapağı.

Ben Oresti Tsapalatinis ile ilgili bulduğum bilgiyi buraya yazıyorum.Ethem Ruhi Üngör'ün "Nota Basımında 100.Yıl,Musiki Mecmuası",Musiki Mecmuası,sayı 337,s.14 "O.Tsalapatanis Nota Yayınları;Rum asıllı olduğu sanılan bu yayıncı tarafından ilki büyük diğer ikisi küçük olmak üzere "cle de sol"(sol anahtarı) adıyla şu üç marşın notası yayınlanmıştır.1)O.Tsalapatanis Memetçik Marşı(sözsüz)2)Rıfat Bey Osman Paşa marşı(sözsüz-Nu:23,tek sayfa).3)Hurşit Bey, Çanakkale Marşı"Kalenin Burcunda O Sancak"(yayın yeri Kadıköy)"

Oresti Tsapalatinis;Ethem Ruhi Üngör'ün Musiki Mecmuasındaki tarihi kaydından ,Divan Makamı arşivinde kayıtlı iki bestesinden ve piyano öğretmenliğini de belgeleyen öğrencileri Enise Can -Fulya Akaydın kızkardeşler ve Neveser Kökdeş'in beyanlarından anlaşıldığı üzere;Besteci, piyanist ve nota yayımcısı çok yönlü bir müzisyendir.

Selçuk Alimdar "Osmanlı'da Batı Müziği"adlı kitabında içinde Marşların da olduğu müzik eserlerini tür ,besteci , milliyeti ve kaynağını da belirterek çizelgeler halinde sınıflamış.Örneğin EK18:Saraya Çok Sesli Beste Takdim Eden Müzisyenler çizelgesinde Marş ve diğer müzik formlarında bir çok eser mevcut.Gün ışığında bende olan kaynaklardaki nota görsellerini yollayacağım

Ben Oresti Tsapalatinis ile ilgili bulduğum bilgiyi buraya yazıyorum.Ethem Ruhi Üngör'ün "Nota Basımında 100.Yıl,Musiki Mecmuası",Musiki Mecmuası,sayı 337,s.14 "O.Tsalapatanis Nota Yayınları;Rum asıllı olduğu sanılan bu yayıncı tarafından ilki büyük diğer ikisi küçük olmak üzere "cle de sol"(sol anahtarı) adıyla şu üç marşın notası yayınlanmıştır.1)O.Tsalapatanis Memetçik Marşı(sözsüz)2)Rıfat Bey Osman Paşa marşı(sözsüz-Nu:23,tek sayfa).3)Hurşit Bey, Çanakkale Marşı"Kalenin Burcunda O Sancak"(yayın yeri Kadıköy)"
Osman paşa marşı normal Rıfat Beye ait, niye Tslapatanis olsun? acaba aranjman mı yazdi? armoni mi?

Bütün Ekli Dosyaları İndir

• 31.1 KB Görünüm: 155
Marş kapağı için teşekkür ederim.Ethem Ruhi Üngör'ün O.Tsapalatinis ile ilgili birincil kaynak olan ilgili Musiki Mecmuasına kütüphanede bulup bakmak gerekir;Ben bu bilgiyi Nota yayıncılığı ile ilgili yazılmış bir yüksek lisans tezinde buldum;Armağan Sezen ,1992,Türk Müziğinde Nota Yayımcılığı(1875-1928)Yüksek Lisans Tezi,İstanbul üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.Pdf 22652 indirilebilir

Osman Paşa Marşı Rıfat Bey'e ait ama bu marşın nota yayıncısı O.Tsapalatinis .İlk marş(Memetçik Marşı) ise O.Tsapalatinis'e ait.Yani O.Tsapalatinis kendi bestesini de başka bestecilerin notalarını da yayımlayan bir besteci ve nota yayıncısı kısaca

Osman Paşa Marşı Rıfat Bey'e ait ama bu marşın nota yayıncısı O.Tsapalatinis .İlk marş(Memetçik Marşı) ise O.Tsapalatinis'e ait.Yani O.Tsapalatinis kendi bestesini de başka bestecilerin notalarını da yayımlayan bir besteci ve nota yayıncısı kısaca
Evet olabilir. Ben dahaziyade Comendinger ve Şamlı iskendere odaklanmışım. Bilgi için teşekkür ederim. Osman Paşa marşın tüm notasını bulsaydım ses kayıtı ile paylaşmak isterdim.

Rıfat Bey'in "Tâmir eyledik meydan bizimdir"sözleriyle başlayan Osman Paşa marşı Guatelli Paşa tarafından armonize edilmiş.İnternette bulduğum ilk linkte Osmanlı Marşı'nın hem kapak hem de notası var.İkinci linkte de Marşın kapak görseli renkli ve orjinal haliyle mevcut.Birinci link:Islam-Portal c350073 PDF TDVDIA-Islam-Portal.İkinci link https//silo.tips.Bir sorum olacaktı? Oresti tsapalatinis'in Osmanlı Donanma Marşı'nın kapağında mı bestecinin adı yazıyor.Az çok eski yazı biliyorum ama okuyamadım

Üç marşın nota kapak ve bestecileriyle ilgili küçük biyografik bilgiyi Divan Makamına yolladım.Gönül Paçacı Tuncay'ın kitabında Marş kapakları var;Bu temel başvuru niteliğindeki kitaptan da çok iyi iz sürülebilir.Ayrıca Rıfat Bey ile ilgili internette bir tez vardı ve Rıfat Bey'in başkaca yaptığı marş notaları da tez de vardı.İnternette iyi bir araştırmanın bileşenlerinden biri.

Rıfat Bey'in "Tâmir eyledik meydan bizimdir"sözleriyle başlayan Osman Paşa marşı Guatelli Paşa tarafından armonize edilmiş.İnternette bulduğum ilk linkte Osmanlı Marşı'nın hem kapak hem de notası var.İkinci linkte de Marşın kapak görseli renkli ve orjinal haliyle mevcut.Birinci link:Islam-Portal c350073 PDF TDVDIA-Islam-Portal.İkinci link https//silo.tips.Bir sorum olacaktı? Oresti tsapalatinis'in Osmanlı Donanma Marşı'nın kapağında mı bestecinin adı yazıyor.Az çok eski yazı biliyorum ama okuyamadım
Oreste yazıyor altta.

Üstünde okuyabildiğim kadarıyla : " Oresti Efendi tarafından tahrir olmuştur" diye okuyabildim.

Rıfat Beyin Osman Paşa marşında söz yokdur. Belki iki tane bestelemiş.

Şunu kastediyordum ama 2. sayfa eksik

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Rıfat Bey'in "Tâmir eyledik meydan bizimdir"sözleriyle başlayan Osman Paşa marşı Guatelli Paşa tarafından armonize edilmiş.İnternette bulduğum ilk linkte Osmanlı Marşı'nın hem kapak hem de notası var.İkinci linkte de Marşın kapak görseli renkli ve orjinal haliyle mevcut.Birinci link:Islam-Portal c350073 PDF TDVDIA-Islam-Portal.İkinci link https//silo.tips.Bir sorum olacaktir?

Üstelik, Callisto Guatelli Paşanın Osmaniye Marşını burada paylaşmıştım

Müzik eğitimi almak müzik araştırmaları için çok büyük bir avantaj.Makamlardan yola çıkarak da eser aramaları yapılabiliyor. Hüseyni Buselik Osman Paşa Marşı diye bir bilgi ve Marş'ın sözlü olduğu yazıyordu ".Bestekâr Rıfat Bey Hayatı ve Eserleri" Belma Yamaner tarafından hazırlanmış bir yüksek lisans var;PDF 26891.Benim profesyonel mesleğim müzik olmadığı için konuların bütün boyutlarını bilmem mümkün değil.

Müzik eğitimi almak müzik araştırmaları için çok büyük bir avantaj.Makamlardan yola çıkarak da eser aramaları yapılabiliyor. Hüseyni Buselik Osman Paşa Marşı diye bir bilgi ve Marş'ın sözlü olduğu yazıyordu ".Bestekâr Rıfat Bey Hayatı ve Eserleri" Belma Yamaner tarafından hazırlanmış bir yüksek lisans var;PDF 26891.Benim profesyonel mesleğim müzik olmadığı için konuların bütün boyutlarını bilmem mümkün değil.
Orada Osman Paşa Marşını maalesef bulamadım ama daha farklı önemli eserler var o tezin eklerinde. O yönden elbette önemli bir kaynak. Ama neyazıkki, mesela "Sancak" veyahut/"Alay" marşdaki sözleri bilduğim kadarıyla orijinal değil, T.C. dönemi aşırı ideolojik nedenleri gerği değiştirilmiş güftesi ile eklenmiş.

Üst Alt