İsmi (Lakabı)
Oresti Çalapatani
Çalapatani
Doğum Günü
Belirsiz
Doğum Yılı
Belirsiz
Doğduğu Yer
Belirsiz
Ölüm Günü
Belirsiz
Ölüm Yılı
Belirsiz
Kabrinin Yeri
Belirsiz
Müzikle Bağlantısı
Bestekar
Müzik Dışı Konumu
Belirsiz
Diğer Özellikleri
-
Yaşadığı Yer
Belirsiz
Asrı
Belirsiz
Anadili
Belirsiz
Hocası
Belirsiz
Talebesi
Belirsiz
Akrabası
-
Reactions
33
Bende şimdi müzeyede bölümünde Osmanlı Donanması Marşı'nın kapağını gördüm.Dört sayfa nota bilgisi var.Benim için bu marşın kapağı yeterli.En alttaki Oreste yazısını da gördüm.

Marş Araştırmacı

Araştırmacı
Reactions
144
Bende şimdi müzeyede bölümünde Osmanlı Donanması Marşı'nın kapağını gördüm.Dört sayfa nota bilgisi var.Benim için bu marşın kapağı yeterli.En alttaki Oreste yazısını da gördüm.
İşte bana yeterli değil. İlerde Bando yönetmeni (Askeri Bando Muallimi) olabirsem, ozaman elbette notaları gerektirir eseri icrâ etmek için.
Teziniz için başarılıklar dilerim.

Reactions
33
Müzik bilimci Ethem Ruhi Üngör'ün Türk Marşları adlı bir kitabı var.Marşları konu alan Marş Araştırmacısı;Bu kitapta Emine Şayan Hanım'ın bestelediği Marş, notası ile birlikte gözüküyor ;Bu bilgiye Google books aramasında Pars Tuglacı'nın Mehterhaneden Bandoya adlı kitabından ulaştım.Kütüphanede bu iki kitaba da bakıp notaları arşive yollayacağım.

Marş Araştırmacı

Araştırmacı
Reactions
144
Müzik bilimci Ethem Ruhi Üngör'ün Türk Marşları adlı bir kitabı var.Marşları konu alan Marş Araştırmacısı;Bu kitapta Emine Şayan Hanım'ın bestelediği Marş, notası ile birlikte gözüküyor ;Bu bilgiye Google books aramasında Pars Tuglacı'nın Mehterhaneden Bandoya adlı kitabından ulaştım.Kütüphanede bu iki kitaba da bakıp notaları arşive yollayacağım.
Evet güzel olur. Ven de tam bu iki kitapları almak istiyordum. Henüz beceremedim.

Genel olarak Marş bilgisi için belkide her araştırmacı Ethem Üngörün kitapını kullaniyor.

Reactions
33
Merhaba Divan Makamı Arşivi;Müzikle ilgili iki önemli kitaptan söz açmak isterim.İlki Mahmut Ragıp Gazimihal'in 1939 yılında yayınlanmış "Türk Avrupa Musikisi Münasebetleri";İkincisi ise yine aynı yazarın 1955 yılında yayınlanmış "Türk Askeri Muzıkalaları Tarihi".Bu gibi kitapları inceleyen bir komisyonun varlığı arşive günışığına çıkmamış nice eser kazandıracaktır

Reactions
33
Merhaba Divan Makamı ve Marş Araştırmacı!Etem Ruhi Üngör'ün Türk Marşları kitabını edindim.Kitapta bütün marşların notaları yok.Ethem Ruhi Üngör, bestecileri belli bütün marşların isimlerini,bazı bestecilerin biyografileri ile birlikte veriyor.Bazı marşların ise bestecileri tespit edilememiş, yazar onların isimlerinin dökümünü de vermiş.Kitapta bir çok marşın notaları da var.Oreste Tsapalatinis ile ilgili Üngör'ün verdiği bilgi şöyle;Deniz Marşı(çok sesli,sözsüz) Mehmetçik marşı(çok sesli,sözsüz)op.215.Demek ki sizin kapağını burada paylaştığınız Osmanlı Donanma Marşı kitapta Üngör'ün belirttiği Deniz Marşı olmalı.Özel olarak aradığınız bir marş veya marşlar var ise site arşivine gönderebilirim.Kolay gelsin.

Top Bottom