İsmi (Lakabı)
Oresti Çalapatani
Çalapatani
Doğum Günü
Belirsiz
Doğum Yılı
Belirsiz
Doğduğu Yer
Belirsiz
Ölüm Günü
Belirsiz
Ölüm Yılı
Belirsiz
Kabrinin Yeri
Belirsiz
Müzikle Bağlantısı
Bestekar
Müzik Dışı Konumu
Belirsiz
Diğer Özellikleri
-
Yaşadığı Yer
Belirsiz
Asrı
Belirsiz
Anadili
Belirsiz
Hocası
Belirsiz
Talebesi
Belirsiz
Akrabası
-
Bende şimdi müzeyede bölümünde Osmanlı Donanması Marşı'nın kapağını gördüm.Dört sayfa nota bilgisi var.Benim için bu marşın kapağı yeterli.En alttaki Oreste yazısını da gördüm.

Bende şimdi müzeyede bölümünde Osmanlı Donanması Marşı'nın kapağını gördüm.Dört sayfa nota bilgisi var.Benim için bu marşın kapağı yeterli.En alttaki Oreste yazısını da gördüm.
İşte bana yeterli değil. İlerde Bando yönetmeni (Askeri Bando Muallimi) olabirsem, ozaman elbette notaları gerektirir eseri icrâ etmek için.
Teziniz için başarılıklar dilerim.

Müzik bilimci Ethem Ruhi Üngör'ün Türk Marşları adlı bir kitabı var.Marşları konu alan Marş Araştırmacısı;Bu kitapta Emine Şayan Hanım'ın bestelediği Marş, notası ile birlikte gözüküyor ;Bu bilgiye Google books aramasında Pars Tuglacı'nın Mehterhaneden Bandoya adlı kitabından ulaştım.Kütüphanede bu iki kitaba da bakıp notaları arşive yollayacağım.

Müzik bilimci Ethem Ruhi Üngör'ün Türk Marşları adlı bir kitabı var.Marşları konu alan Marş Araştırmacısı;Bu kitapta Emine Şayan Hanım'ın bestelediği Marş, notası ile birlikte gözüküyor ;Bu bilgiye Google books aramasında Pars Tuglacı'nın Mehterhaneden Bandoya adlı kitabından ulaştım.Kütüphanede bu iki kitaba da bakıp notaları arşive yollayacağım.
Evet güzel olur. Ven de tam bu iki kitapları almak istiyordum. Henüz beceremedim.

Genel olarak Marş bilgisi için belkide her araştırmacı Ethem Üngörün kitapını kullaniyor.

Merhaba Divan Makamı Arşivi;Müzikle ilgili iki önemli kitaptan söz açmak isterim.İlki Mahmut Ragıp Gazimihal'in 1939 yılında yayınlanmış "Türk Avrupa Musikisi Münasebetleri";İkincisi ise yine aynı yazarın 1955 yılında yayınlanmış "Türk Askeri Muzıkalaları Tarihi".Bu gibi kitapları inceleyen bir komisyonun varlığı arşive günışığına çıkmamış nice eser kazandıracaktır

Merhaba Divan Makamı ve Marş Araştırmacı!Etem Ruhi Üngör'ün Türk Marşları kitabını edindim.Kitapta bütün marşların notaları yok.Ethem Ruhi Üngör, bestecileri belli bütün marşların isimlerini,bazı bestecilerin biyografileri ile birlikte veriyor.Bazı marşların ise bestecileri tespit edilememiş, yazar onların isimlerinin dökümünü de vermiş.Kitapta bir çok marşın notaları da var.Oreste Tsapalatinis ile ilgili Üngör'ün verdiği bilgi şöyle;Deniz Marşı(çok sesli,sözsüz) Mehmetçik marşı(çok sesli,sözsüz)op.215.Demek ki sizin kapağını burada paylaştığınız Osmanlı Donanma Marşı kitapta Üngör'ün belirttiği Deniz Marşı olmalı.Özel olarak aradığınız bir marş veya marşlar var ise site arşivine gönderebilirim.Kolay gelsin.

Marş Araştırmacısının dikkatine! Mehterhaneden Bandoya adlı kitabın 130.sayfasında verilen Marş kapağı, PDF sini yolladığınız Oresti Çalapatani'ye ait Osmanlı Donanması Marş kapağı ile aynı.Ancak marşın bestecisinin Dikran Çuhacıyan olduğu belirtilmiş.Marşın altında yazan bilgiyi aynen aktarıyorum."Çuhacıyan'nın bestelediği "Osmanlı Filosunun Muzafferiyet Marşı"nın İstanbul'da basılan nota kapağı.The cover of the March of the Glory of the Ottoman Fleet composed bu Chouhadjian ABD puplished in Istanbul.Bu durumda bu eserin Oreste Tsapalatinis'in (Çalapatani) bestesi olup olmadığını tekrar tartıp gözden geçirmek gerek.Bu eserin üstündeki eski yazıyı okumak gerekir.Oresti Tsapalatinis belki de bu eserin nota yayımcısı olabilir diye düşündüm.Bilgilerin sağlamasını yeniden yapmak gerekir.

Marş Araştırmacısının dikkatine! Mehterhaneden Bandoya adlı kitabın 130.sayfasında verilen Marş kapağı, PDF sini yolladığınız Oresti Çalapatani'ye ait Osmanlı Donanması Marş kapağı ile aynı.Ancak marşın bestecisinin Dikran Çuhacıyan olduğu belirtilmiş.Marşın altında yazan bilgiyi aynen aktarıyorum."Çuhacıyan'nın bestelediği "Osmanlı Filosunun Muzafferiyet Marşı"nın İstanbul'da basılan nota kapağı.The cover of the March of the Glory of the Ottoman Fleet composed bu Chouhadjian ABD puplished in Istanbul.Bu durumda bu eserin Oreste Tsapalatinis'in (Çalapatani) bestesi olup olmadığını tekrar tartıp gözden geçirmek gerek.Bu eserin üstündeki eski yazıyı okumak gerekir.Oresti Tsapalatinis belki de bu eserin nota yayımcısı olabilir diye düşündüm.Bilgilerin sağlamasını yeniden yapmak gerekir.
Evet, ozaman benceye sadece yayınlamış. Bilgi için teşekkür ederim.

Üstelik bazı bilgelere rastladım. Belki sana faydalı olabilir.

Bütün Ekli Dosyaları İndir

• 75.9 KB Görünüm: 191
Oresti Çalapatani Osmanlı Donanma Marşını yazmış veya armonize etmiş ya da yayınlamış olabilir ; Bunları anlayabilmek için ise Marşın notasını bulmak gerekir.Bilgiler için teşekkür ederim.
Armonize ttiğini sanmiyorum, çünki Sinanian armoni biliyordu bildiğim kadarıyla. Benim onun yazmiş olduğunun eserlerin hep armonili olduğunu tespit ettim. Muhtamelen ozaman yayınlamış olabilir.

Merhaba Divan Makamı ve Marş Araştırmacısı;Ragıp Mahmut Gazimihal'in (Kösemihal)Türkiye ve Avrupa Musiki Münasebetleri adlı kitabını arşivinize yolluyorum.Nadir bulunan ve olağanüstü bir kaynak doğrusu.

Merhaba Divan Makamı ve Marş Araştırmacısı;Ragıp Mahmut Gazimihal'in (Kösemihal)Türkiye ve Avrupa Musiki Münasebetleri adlı kitabını arşivinize yolluyorum.Nadir bulunan ve olağanüstü bir kaynak doğrusu.
nereye gönderiyorsunuz?Buraya atın bana da gönderebilirsiniz. yani sizin gönderecek olduğunuz belgeler neticede 1GB değil. :)

Gazimihal'in kitabını PDF olarak Divan Makamı arşivine gönderdim;Bu kıymetli kitap 1939 yılında basılmış;PDF buraya konursa bütün müzik araştırmacıları da kamusal olarak faydalanır.

metin.dogansy

Metin DOĞANAY
Evet Oreste Tsalapatanis diye biliyorum. Yunancada : "Ορεστης Τσαλαπατανης" (Orestis Tsalapatanis).
ismini yunancadan ararsanız birkaç farklı eserlere daha rastliyabilirsiniz.
Üstelik çoksesli Marş yazma tarzı klasik Osmanlı modeli çok sesli Musikisine, yani 19/20. Asır dönemi Osmanlı marşları tarzı.
Onun Osmanlı Donanması Marşı ("Gloire A La Flotte Ottomane Marche") Eserini arıyorum. Neyazıkki bumamadım daha.
Ben Oresti Çalapatani'nin öğrencisiyim.Şu an 73 yaşımdayım.metin.doganay@gmail.com a
mail atarsanız size GSM No göndririm.Bildiklerimi paylaşıŕım.

Kemençe sanatçısı Lütfiye Özer'in ,Nevzâd-ı Musiki'de Bulunan İlk Beş Makamın Metin Çalışması"başlıklı yüksek lisans tezinde Piyanist Ahmet Bey'in rast makamındaki bestesi yer alıyor;Aynen aktarıyorum.

"Rast, Piyanist Ahmed Efendi'nin ;Aksak ,Elimde yâdiken verd-i cemâlin/Beni bezdirdi senden kendi halin/Gönülden çıka hep hayalin/Gözümde yok senin bezm-i visalin Nakarat Sana layık değilmiş bu muhabbet/Değilmişsin meğer şayanı rağbet TRT repertuarında yok"

Gönül Paçacı Tuncay'ın Neşriyât-ı Mûsıki; Osmanlı Müziğini Okumak adlı kitabının birinci cildinde 347.sayfada Sazende Mecmuasında yer alan bir çok virtüöz ile birlikte Piyanist Ahmet Bey'in de bir küçük fotoğrafı var.Sayfayı fotoğraflayıp yollamaya çalışacağım.Benim bulabildiklerim bu kadar.Bilgi dayanışması gösterilirse memnun olurum.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Fotoğrafı bu sayfaya nasıl yollayacağım? Yardımcı olur musunuz?

İster kopyala/yapıştır yoluyla mesaj yazma yerine yapıştırabilirsiniz. İsterseniz mesaj yazma kutusunun alt solunda olan "Dosya ekle" tuşunu kullanarak, ya da editör tuşları var mesaj yazma kutusunun üstünde, oradan "resim ekle" tuşunu kullanabilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla başarıyla bir resim eklemişsiniz ama yine de aydınlatmak adına söylemiş olalım.

Piyanist Ahmet Bey'in biyografisi için Ethem Ruhi Üngör'ün Güfteler Antolojisi ve Yılmaz Öztuna'nın sözlüğüne bakacağım.Google boks adlı araştırma sitesinde her iki araştırmacı yazarın kitaplarında Piyanist Ahmet Bey ile ilgili bilgi görünüyor.Bu arada bu sitede, eski yazıya çok hakim araştırmacılardan belki bir dergi veya kitap gibi rehberimsi bir bilgi ya da ipucu gelebilir.

Yıldız Sarayında Müzik başlıklı Nihat Ergin'in doktora tezinden çok faydalandım;Bu tezde yer alan besteler,çok sesli marşlar Divan Makamı Arşivine konulabilir.Bu tezleri paylaşarak bir yordam hatası işlemediğimi düşünüyorum;İlkesel bir yordam kusuru varsa lütfen uyarınız

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Bu tezleri paylaşarak bir yordam hatası işlemediğimi düşünüyorum;İlkesel bir yordam kusuru varsa lütfen uyarınız
Yok, öyle bir durum. Tam aksine, tezler zâten herkese açık olmalıdır (bir müddet sonra). Ama tabii Türkiye'deki tezler genelde "araklama" olduğundan, kimse bunların kullanılmasını/görülmesini istemiyor kendi durumları ortaya çıkmaması için. Tabii genel olarak böyle düşünüyorum. Yâni sonuç olarak elbette tezleri kullanacağız, bundan daha doğal bir şey olamaz. Biri bir araştırma yapmış, bizde onu değerlendiriyoruz. Kimsenin araştırmasını biz yazdık demiyoruz sonuçta :).

Arşivde bir tangosu da kayıtlı bir besteci ve aranjör hakkında daha etraflıca biyografik bir bilgi arıyorum.Discogs adlı müzik web sitesinde Eduardo Adamis hakkında Fransız Besteci ve aranjör bilgisi var sadece.Eduardo Adamis'in Divan Makamı Arşivinde kayıtlı Necla adlı oryantal tangosu bu müzisyenin ülkemizde de faaliyet gösterdiğini belgeliyor.Eduardo Adamis hakkında bilgisi olan var ise paylaşabilirse memnun olurum.

Üst Alt