İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Makam altyapılı dinlediklerinizi merak ediyorum. Yeni kayıtlar ve eserler keşfetmek için güzel bir konu olabilir.

Kendimden başlayayım. Bir eski, bir orta, bir de yeni olsun ilk mesajın şerefine :).

Son düzenleme:

Bu kaydın ilk yarısında 6-7 eserden müteşekkil bir Buselik ilahi faslı buldum hem şaşırdım hem hoşuma gitti.. Daha önce görmemiştim, belki en önemlisi kadim eserlerin de olması, oturaklı bir fasıl olmuş zannımca.. selam

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Ben de Pireotikos makamında bir saz eserini paylaşayım, geçenlerde denk geldim :)
O kanalın videoları efsâne zâten. Ben de hayal ediyordum bir gün bizim yayınladıklarımız bu tarzda yayınlanabilse diye ama çok iş :D.

Bu kaydın ilk yarısında 6-7 eserden müteşekkil bir Buselik ilahi faslı buldum hem şaşırdım hem hoşuma gitti.. Daha önce görmemiştim, belki en önemlisi kadim eserlerin de olması, oturaklı bir fasıl olmuş zannımca.. selam
Mehmet Abi'den (@nihavend) tanıştığım çok güzel bir site var bu tarz meşkler için: Dil Beyti | Türk Tasavvuf Mûsikîsi'nin İcrâsından Oluşan Veri Atlası

Örnek olarak bu bûselik meşki çok seviyorum ve haftalardır dinliyorum: Dil Beyti | 27 Mayıs 2013 Meşki
Sanırım YouTube kanalı bu: https://www.youtube.com/channel/UCkc2UyxfJny-CvWZ-ZxJfZA/videos

O kanalın videoları efsâne zâten. Ben de hayal ediyordum bir gün bizim yayınladıklarımız bu tarzda yayınlanabilse diye ama çok iş :D.

Mehmet Abi'den (@nihavend) tanıştığım çok güzel bir site var bu tarz meşkler için: Dil Beyti | Türk Tasavvuf Mûsikîsi'nin İcrâsından Oluşan Veri Atlası

Örnek olarak bu bûselik meşki çok seviyorum ve haftalardır dinliyorum: Dil Beyti | 27 Mayıs 2013 Meşki
Sanırım YouTube kanalı bu: https://www.youtube.com/channel/UCkc2UyxfJny-CvWZ-ZxJfZA/videos
Siteyi biliyordum fakat hep unutuyorum birşey ararken bakmak lazım gerçekten :) ismi belki buselik meşk olarak girilmemiş ama pek çok eser mevcut gerçekten.. hem de keyifli taksimleri ortamı..

Zikrin bir bölümünde bir kişi tarafından, bir kasideyi bir makamın perdelerini karar sesinden başlayarak bazan atlayarak, bazan sırasıyle, her perdeyi zakirana belli edecek şekilde durarak çıkıp inmesidir.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Bu kayıt YouTube üzerinden neden bu kadar az dinlenilmiş, anlayamadım. Hem Yesârî Bey var, hem Necmi Bey var bir de bir gazel patlatıyor. Eser de çok güzel. Bu tarz üçlü icrâlar da çok nâdir bulunuyor bizde.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Haftada en az 1 kere dinlediğim kayıt. Muhteşem ötesi. Rahatlamak için çok iyi geliyor. "Sound" olarak örnek aldığım bir kayıt. Tek tek her çalgının sesi geliyor, bastıran kimse yok. Kânî Bey'in okuyuşu da huzur bulduruyor insana.

YouTube
link
Ali Ufki Bey'den bu kadar bahsedilmişken. Mezmurlardan beşincisi beni hep etkilemiştir. Bu Goudimel'in 4 sesli koralinden tenor partıdır. Ali Ufki bestelememiştir. Yalnızca çeviri ona aittir, ezgi ise anonimdir. 17. yüzyıldan bir ezgi.

Diyeceğim kelîmâtımı
Yâ Allah sen eyle irʿâ'
Sana ėderim istirʿâ
Bil efkâr ü teʿellümâtımı
Melâmetimi

Dâd-ı feryâdü âvâzımı
Dinlegil ey Pâdişâhım
Sanadır duʿâ vü âhım
Yâ Allah kabûl ėt nâzımı
Hem niyâzımı

Seher vaktinde yâ İlâhım
İcâb ėt ser-âġâzımı
Subhen hamd namâzımı
Ėdem ki sensin nazargâhım
Hem penâhġâhım

Zîrâ yâ Vehhâb yâ Settâr
Sâdıka vėrip berekât
Hem lûtfun ėdip harekât
Siper gibi ėdesin istitâr
Hitâr-be-hitâr

17. yüzyıldan bir ezgi.
17. yüzyıldan bir ezgiden bahsetmişken:

Kantemiroğlu Edvârından Acemlerin bir peşrevi.
Maalesef çok sayıda göz ardı edilmiş eser var Edvâr'dan, birkaç eser sürekli tekrarlanırken bunun gibi bir sürü eserin neredeyse hiç icrâ edilmemesi biraz üzücü. Doğal olarak da bulduğum tek icrâ bu.
Enstrümantasyon Osmanlı-İran sınırının doğusunu andırsa da (Arash Mohafez'den bekleneceği gibi), Acem eseri olduğunu düşünürsek mantıklı oluyor bir açıdan. Onun dışında da genellikle beğendiğim bir icrâ (başta ritm sazının solo girişi dışında belki), özellikle bu eserlerin büyük alanlarda, büyük bütçelerle yapılmadığını düşünürsek.

Kantemiroğlu'nun Büzürg Peşrevini ve (aşağıda paylaştığım Constantinople grubunun) bir icrâsını, bir eserin altında paylaşmıştım, ama burada da bir yer hak eden bir eser bence:

Constantinople grubunun icrâsı daha çok 17. yüzyıl sonunu hatırlatıyor (tabii İstanbul kemençesi/Politiki lyra'nın 17. yüzyılda kullanımı Rum çevreleri dışında pek görülmemiş ama Rum müzisyenler arasında müzik eğitimi almış bir betekârın bestesi için uygun sayılır).

Ross Daly ise Kantemiroğlu'nun etrâfındakilerin, kendisinin "cedîd" diye adlandırdığı tarza benzer bir tavır ile icrâ etmiş.

Kantemiroğlu tam bu tarzın gelişimi sırasında İstanbul'da olduğundan iki icrâ da tarihî açıdan mantıklı, ama Kantemiroğlu'nun ana enstrümanı olan tanburun eksikliği hissediliyor (belki de icrâlardan tek beğenmediğim şey).

Son düzenleme:
Kantemiroğlu'nun Büzürg Peşrevini ve (aşağıda paylaştığım Constantinople grubunun) bir icrâsını, bir eserin altında paylaşmıştım, ama burada da bir yer hak eden bir eser bence:

Constantinople grubunun icrâsı daha çok 17. yüzyıl sonunu hatırlatıyor (tabii İstanbul kemençesi/Politiki lyra'nın 17. yüzyılda kullanımı Rum çevreleri dışında pek görülmemiş ama Rum müzisyenler arasında müzik eğitimi almış bir betekârın bestesi için uygun sayılır).

Ross Daly ise Kantemiroğlu'nun etrâfındakilerin, kendisinin "cedîd" diye adlandırdığı tarza benzer bir tavır ile icrâ etmiş.

Kantemiroğlu tam bu tarzın gelişimi sırasında İstanbul'da olduğundan iki icrâ da tarihî açıdan mantıklı, ama Kantemiroğlu'nun ana enstrümanı olan tanburun eksikliği hissediliyor (belki de icrâlardan tek beğenmediğim şey).

Ayrıca, 'acemler' tarafından müzikli harika bir CD'den diğer İranlı müzisyenlerin bu güzel versiyonu da var:
There is also this beautiful version by other Iranian musicians, from a great CD with music by the 'acemler':

Bu şarkı bana özlediğim günlerimi hatırlattı, Van Mûsikî Derneği'nde çocukken geçirdiğim günlere döndüm. Sanki yine 10 yaşındayım, akşam babamın provasına gideceğim diye okulda içim kıpır kıpır, en sevdiğim şarkı da Dede'nin Gülnihâl'i. Sanki bu eseri geçiyorlar ben sandalyelerin arasında koştururken. Öyle bir rüyâ işte.

Cengiz Onural var olsun cidden ya. Eski İncesazlardan bir albüm olmuş.

Son düzenleme:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Kendisinin bir kaç röportajını dinledim, herhalde günümüzde yaşayan en klas ve efendi insanlardan biri. Sanırım en sevdiği bestekâr Rahmaninov idi doğru hatırlıyorsam. Bizim müziği Batı ile sentezlemeye çalışıyor. Orijinal olduğu kesin ve üretkenliği üst derecede. Biraz bence ama ekseni bizim tarafa kaydırsa daha güzel olurdu gibime geliyor. Ben de severek dinliyorum ama aranjmanları çok o diğer tarafa kayıyor. Halbuki hepimizden belki daha iyi biliyor bizim müziğimizi. Bir gün kendisine sormak nâsip olur inşallah, neden bu tarza yöneldiğini bilmek isterdim.

Üst Alt