Bestekâr
İsmâil Dede Efendi (Hammâmîzâde)
Güfte Sâhibi
Abdullah Salahi (Şeyh)
Makam
Ferahfeza
Form
Beste
Usûl
Firengifer
Kaynak
Dârülelhân Külliyâtı, İSAM - Cüneyd Kosal Türk Musikisi Arşivi, Nota Arşivleri, Sanat Müziği Notaları

Makam

DîvânMakam Robotu
Eser:
Ey kaşı-keman tir-i müjen canıma geçti

Bestekâr:
Dede Efendi

Güfte Sâhibi:

Makam:

Form:

Usûl:

Güfte:
-

Kaynak:
ISAM, Cüneyd Kosal Türk Mûsıkîsi Arşivi | v9, v10, v11, v12, v13, v14, v15

Diğer Bilgiler:
Arşiv No: 4164 -
ISAM, Cüneyd Kosal Türk Mûsıkîsi Arşivi: D-46/2, D-79/6, KD-17/15, KD-30/10, KD-33/18, KD-38/17, KD-63/89

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Son 5 notaya baktim da hem birbiriyle farklı hem de Münir Bey'in okuduğu ile. Kaynağı nedir acaba bu versiyonların öyle bir bilgi var mıdır?
1580834978292.png

Son 5 notaya baktim da hem birbiriyle farklı hem de Münir Bey'in okuduğu ile. Kaynağı nedir acaba bu versiyonların öyle bir bilgi var mıdır?
İSAM ''Notlar'' kısmına şöyle bir bilgi iliştirmiş (v13 için) ''Defterin başında "1971 Haluk Güneyli'den / Kemani Bedriye Hoşgör'e ait notalardan" notları vardır.''

Diğeri (v15) için ise şöyle yazılmış: ''Defterin başında "Haluk Güneyli'den Mart 1990" notu vardır. ''

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Aslında bu notları da buraya yazmak istiyorum çoğu kez ama kaynak kısmı kalabalık gözükmesin diye yazmıyorum. Bir daha dikkat edip en azından konu altına bu bilgileri de yazacağım.
Tam tersine, ne kadar fazla bilgi, o kadar iyi. Bu güvenirliliği hem arttırıyor, hem de doğru bilgilerin yayılmasını sağlıyor. Tabii zahmet edip eklemek isterseniz. Ayrıca ister kaynak kısmına, ister "diğer bilgiler" kısmına koyabilirsiniz.
Kalabalık gözükmesi gibi bir derdimiz olmamalı bence.

Tam tersine, ne kadar fazla bilgi, o kadar iyi. Bu güvenirliliği hem arttırıyor, hem de doğru bilgilerin yayılmasını sağlıyor. Tabii zahmet edip eklemek isterseniz. Ayrıca ister kaynak kısmına, ister "diğer bilgiler" kısmına koyabilirsiniz.
Kalabalık gözükmesi gibi bir derdimiz olmamalı bence.
Estağfirullah, memnûniyyetle. ''Diğer Bilgiler'' kısmı daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.

Gazelin tamâmı şöyle:

Ey kâşı kemân tîr-i müjen cânıma geçti
Peykânelerin her biri bir yânıma geçti

Bu kec-nigehe sabr ü tehammül nice mümkin
Evvel nazarın sîne-i sûzânıma geçti

Kâfir midir ol zülf-i siyeh fülfül-i hindû
Bir bakmak ile dînime îmânıma geçti

Bûs eyler iken la'line sarkıntılık ettim
Zülf-i siyehin halkası gerdânıma geçti

Beş beyt ile da'vâ-yı kemâl etme Salâhî
Bin böyle gazel defter-i dîvânıma geçti

Mef'ûlü/ mefâ'îlü/ mefâ'îlü/ fe'ûlün