Bestekâr
Asdik Ağa (Asadur Hamamcıyan)
Güfte Sâhibi
Belirsiz
Makam
Muhayyer Kürdi
Form
Peşrev
Usûl
Devr-i Kebir
Kaynak
Sanat Müziği Notaları

Makam

DîvânMakam Robotu
Moderatörün son düzenlenenleri:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
YouTube
link
Merhabalar. Bu eserin notalarını sistemden ararken, veritabanına “Asdik Ağa” olarak işlenmiş bestekarın eserlerinde herhangi bir Muhayyerkürdi peşrev bulamadım. Farklı bir arama kombinasyonuyla bu eserin notalarına ulaştım. Burada da bestekarın “Astik Ağa” olarak işlendiğini görüyorum. Sistemdeki “Astik” yahut “Asdik” girdilerinin birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu durumu site yönetiminin dikkatlerine arz ederim.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Kontrol edip, düzenlemeleri yapacağım, teşekkürler. Ama bilgilendirici bir özet yazmak istiyorum bu hatâlar ile ilgili.

Merhabalar. Bu eserin notalarını sistemden ararken, veritabanına “Asdik Ağa” olarak işlenmiş bestekarın eserlerinde herhangi bir Muhayyerkürdi peşrev bulamadım. Farklı bir arama kombinasyonuyla bu eserin notalarına ulaştım. Burada da bestekarın “Astik Ağa” olarak işlendiğini görüyorum. Sistemdeki “Astik” yahut “Asdik” girdilerinin birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu durumu site yönetiminin dikkatlerine arz ederim.

Semih Bey, dediğiniz çok doğru ancak bir takım sıkıntılar var. Ben bu işin uzmanı değilim, ve kaynak olarak yazan siteyi aldım. Alırken de yanlışlarıyla ve doğrularıyla aldım. Sistemde maalesef böyle bir çok hatâ var. Sizler uyardıkça düzenliyorum. Örnek olarak ilk notada "Hanende Asdik" diyor. Bu şimdi Asdik Ağa ile aynı kişi midir yoksa ayrı bir kişi mi? Ayrıysa bu yanlışlıkla daha meşhur olan Asdik Ağa'ya kaydedilmiş olabilir mi? Binlerce eserde bu tür sorular doğuyor. Bu yüzden sitede "temizlik" diye adlandırdığım bir olay gerçekleştirmemiz lâzım. Her ismi tek tek ansiklopedilerde arayarak netleştirmemiz lâzım. Onu yaparken de böyle yanlış kaydedilmiş olanları düzeltmeliyiz. Meselâ buradaki sorun kaynak site büyük ihtimal ile aynı kişi olan "Asdik Ağa'yı" bir de "t" ile yazmışlar "Astik Ağa" olarak ve ortaya iki isim çıkmış. Bâzen ama gerçekten iki ayrı kişi de olabiliyor bu durum, bu yüzden kolayca değiştirmek olmuyor.

Açık konuşmak gerekirse bu konuda yardıma ihtiyâcım var. En az 10 kişilik bir ekip kurup bütün şahışları işlemeliyiz, örnek olarak ben "L" harfini işledim bestekârlar olanlarda. Dikkat ederseniz ne kadar farklı durumlar olabiliyor. Hevesle başlayıp bir vakit sonra yarıda kalıyor bu tür projelerimiz, çünkü herkesin özel hayâtı var ve zaman ayırmak zor olabiliyor. Bu yüzden büyük bir ekiple "temizlik" yapmamız gerekiyor. Yine örnek olarak temizlik yaparken de bilgileri girdim, bakınız Laika Karabey künyesi.

1656180093857.png

Son düzenleme:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
YouTube
link
Evet, bu problemleri ve çözümü için gerekli iş yükünü anlayabiliyorum. Şahsen denk geldikçe, bunu bir dert edinip müsait vaktim de oldukça çeşitli kaynakları tarayarak katkı sağlaya çalışıyorum ama bir ekip çalışmasının gerekliliğini net bir şekilde görebiliyorum. Belki bu projeyi çalışmak üzere gönüllülerden oluşacak bir ekip için başlık açılabilir, üyelere teklif sunulabilir. Ayrıca şimdi Laika Karabey maddesini inceledim de aklıma geldi. Belki bu bilgilerin derlendiği kaynakların verilmesi yararlı olabilir. Uygun bir yerde "kaynakça" da verilebilir. Belki başka bir sekmede klasik bir şekilde, paragraflar halinde kişi hakkında biyografik yazılar da derlenebilir.

Üst Alt