Yalnız, her ne kadar makam, genel hatlarıyla seyir ve nihayet güfte aynı olsa da, bu eseri Zekai Dede'ninkinden ayrı kategorize etmek gerekir sanırım.
Haklısınız, usûlü bile yürük semâî değil aksak olmuş melodi de epey değişik. öyle zannediyorum ki yeni nesil fasıllarda okuyabilmek için böyle bir yola gidilmiş.

Her ne olursa olsun Zekâî Dede'nin ismi yazılıp aşağıya not düşmenin daha mantıklı olacağını düşündüm.

Batı müziğinden anlayan arkadaşlarımı bilgilendirip onlardan yardım isteyeceğim bu marş için.

Çok teşekkür ederim, ama
Zahmet olmasın 😐

Aslında bunun Notaları Muzadeyelerde satıliyor, ama artık bulamiyorum. Bulsamda, Sadece on kapağnın resmi koyulmuş, notaların resimleri bulunmuyor.

Bu marş : Marche Arab (Marche d'Arab) Arap Marşı Beste: Zachariadese (Zacharidis/ Zachariades)

Arap Marşını notaya aldım duyduğum kadarıyla. Kayıt kötü olduğu için, armonisini doğru fakat çalgılara dağıtımı biraz zor oldu. Yine de Tuba ve Trombone hasbelkader doğru :D

Teşekkür ederim

Aslında bende bunu notaya almaya çalıstım
Ben ilk kısımı bbb (Es dur) diye başladım
sonra ### dur ve Trio kisimi C (major) dur.

Bunun notaları internette müzadeyelerde satıliyordu ama ben ne yazıkki kaçırmişım.
İstanbulu gezip aramak lağzım.

En son galiba ucuza (40TL) satılmış
Arab Marşı ve Macar Oyunu Frandol, Nota, Cl. Zachariadés - Pera Mezat

Son düzenleme:
Enazından bu taşplakları dinleyip nota çıkarmak nekadar zor loduğu artık öğrenilmişdir.

Bunun gibi daha çok marşları çıkartiyorum ve henüz bu konuda hiç öğretim görmeden.

Notaları inceledim ve mesela ilk kısımda (6 numara) flütlerin bir kısmı eksik (arap marşında)(tükcesi aklıma gelmiyor şimdi).

notasiyon merdiven gibi indiği kısımda flütler de biraz orada 1/16 notsyon la arada çaliyor
(anlatmak biraz zor) ama ben onu kendi yazdığım notasyonumda onu yaptım.
Onun için bu marşı çok ve çeşitli kayıtlardan (müzik arşivimde) dinliyerek yazdım. Dediğim gibi bende : b (f Dur), sonra ##, en son C Major

Son düzenleme:
YouTube
link
ÇOK Teşekkür ederim. 👍😀

Aslında bende bunu notaya almaya çalıstım
Ben ilk kısımı bbb (Es dur) diye başladım
sonra ### dur ve Trio kisimi C (major) dur.

Bunun notaları internette müzadeyelerde satıliyordu ama ben ne yazıkki kaçırmişım.
İstanbulu gezip aramak lağzım.

En son galiba ucuza (40TL) satılmış
Arab Marşı ve Macar Oyunu Frandol, Nota, Cl. Zachariadés - Pera Mezat

Mirim zaten giriş mesela beraber giremiyorlar. Parça içinde bir çok falso nota ve doğaçlama olduğu belli olan yerler var. Ben besteci olduğumdan, melodiyi tahmin ederek yazdım (bazı yerlerde). Es vs. bunlardan çok aksan işaretleri kullandım. Parça g majör tonunda ve c majör, f majör ve f minöre modülasyon var. Ternary formunda yani üç bölümlü (ABA).Böyle notaların orjinalini bulmak hayli zor. Ama ben aynı zamanda kendim için yazdım :D

Son düzenleme:
YouTube
link
Enazından bu taşplakları dinleyip nota çıkarmak nekadar zor loduğu artık öğrenilmişdir.

Bunun gibi daha çok marşları çıkartiyorum ve henüz bu konuda hiç öğretim görmeden.

Notaları inceledim ve mesela ilk kısımda (6 numara) flütlerin bir kısmı eksik (arap marşında)(tükcesi aklıma gelmiyor şimdi).

notasiyon merdiven gibi indiği kısımda flütler de biraz orada 1/16 notsyon la arada çaliyor
(anlatmak biraz zor) ama ben onu kendi yazdığım notasyonumda onu yaptım.
Onun için bu marşı çok ve çeşitli kayıtlardan (müzik arşivimde) dinliyerek yazdım. Dediğim gibi bende : bbb, sonra ###, en son C Major

Siz de yazdığınız notayı ekleyin görelim.

Uzun süredir bu iki nefesin notasını arıyorum fakat maalesef şimdiye kadar bulamadım. Belki notası olan vardır. Eğer makamları bilen olursa bu da yardımcı olur.

Haklısınız, usûlü bile yürük semâî değil aksak olmuş melodi de epey değişik. öyle zannediyorum ki yeni nesil fasıllarda okuyabilmek için böyle bir yola gidilmiş.

Her ne olursa olsun Zekâî Dede'nin ismi yazılıp aşağıya not düşmenin daha mantıklı olacağını düşündüm.
Curcuna demek istemiş olmalısınız azizim.

Üst Alt