Messages
1
Reactions
4

Reputation:

Rahatülervah Saz Semaisi ve Peşrevi:
Bir Gavsi Baykara hayranı olarak kendisine atfedilen Rahatülervah Saz Semaisini de ele aldım, fakat beste tarzı diğer eserlerinde gözlemlediğimkinden çok farklı geldi bana. Osmanlıca başlığı çözebilmek için notaları Arapça bilen bir arkadaşa gösterdim, 'Neyzen Şevket Udi Bekrahatelervah Saz Semaisi' gibi bir şey çıkardı. Buna dayanarak tahminimce bestenin sahibi büyük bir ihtimalle Gavsi mahlasını kullanan Mahmut Şevket (Özdönmez) Bey olabilir. Fakat bu tahminin doğruluğunu ancak bu işin ehli olan insanlar ispat edebilir. Rahatülervah Peşrevi aynı şekilde incelemek lazım galiba.
Buselik Saz Semaisi:
Arşivde bulunan Buselik Saz Semaisi’nin ikinci sayfası – yani 4. hanenin birinci sırasından sonraki kısım – maalesef kayıp. Özel arşivlere girebilecek arkadaşlar bulabilirse çok sevindirici olur, çünkü merhum neyzenin icra etmeye çalıştığım bütün saz semaileri kulağ(ım)a hem gayet hoş gelip hem de özgün bir beste tarzı gösteriyor.
Bu arada eksik kalan kısmın bir tür sonradan canladırmasını denedim – var olan kısımdaki çeşni, melodik ve ritmik yapılara az çok sadık kalarak. Fakat makam musikisi benim için bir yabancı dil olduğu için bu müzik kültürüne aşina olan arkadaşlar için pek tatmin edici olmayabilir. Kısacası, her türlü eleştiri ve öneriye açığım (ve muhtaçım da aynı zamanda acemi olarak).
Cevaplarınızı bekliyorum!
Mikail
 

Download all Attachments

nihavend

Staff member
Nota İstişâre Heyeti
Arşiv Görevlisi
Messages
502
Reactions
1106

Reputation:

Derûnhân

Staff member
Arşiv Görevlisi
Messages
1392
Reactions
1762
Website
link
Facebook
link

Reputation:

@Garpta Makam

Öncelikle hoş geldiniz.

Buselik Saz Semaisi olan eser için ben Hakan Talu Bey'e sordum, onda da eksik çıkmıştı. Tamâmını bulursa yazacağını söylemişti. Yenikapı Mevlevihânesi ile ilişkili benim aklıma başka bir kimse gelmedi. Varsa aklınızda, onlara da sorabilirim bir şansımı deneyerek.

Rahatülervah olan eserler ile ilgili de değişiklik yapalım o halde.
 

Mahzen-i Esrâr-ı Mûsikî

Nota İstişâre Heyeti
Messages
673
Reactions
903
Age
30

Reputation:

Eserin tamamı bende de yok ama bu eser Gavsi Baykara'nındır. Notadaki el yazısı da ona aittir. Bende başka saz eserleri var, şimdilik neşredemeyeceğim ama bilahere paylaşırız. Şevket Gavsi Bey'in Buselik değil de bir Buselik Aşiran Saz Semaisi vardır. Onun da neşredilmedik hayli saz eseri var. Taliplisi çıkarsa, bilgisayardan hızlı ve düzgün nota yazabilen, birlikte neşredebiliriz.
 
Top Bottom