Bestekâr
Rifat Bey (Sermüezzin, Miralay)
Güfte Sâhibi
Belirsiz
Makam
Hicazkar
Form
Şarkı
Usûl
Aksak
Kaynak
Sanat Müziği Notaları

Makam

DîvânMakam Robotu
Eser:
Güzeller içre mümtazdır

Bestekâr:
Rifat Bey - Sermüezzin, Miralay

Güfte Sâhibi:
Belirsiz

Makam:

Form:
Şarkı

Usûl:

Güfte:
-

Kaynak:

Diğer Bilgiler:
Arşiv No: 5874 -

Bütün Ekli Dosyaları İndir

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
YouTube
link
Levent Hocam, ben de @Mahzen-i Esrâr-ı Mûsikî Hocam'a katılıyorum. Otantik olanın tespiti ne kadar önemliyse, bir eserin toplumun gönlünde sürdürdüğü yolculuğu görmek de bence o kadar önemlidir. Zira malumunuz, bu değişim yahut dönüşüm müzik geleneğimizin çok doğal bir sürecinin sonucudur. Tüm vesikaların hiç olmazsa tarihi birer belge olarak saklanması doğru olmaz mıydı? Eğer bir vesikayı silmemiz gerekirse, yapılmış bazı icra kayıtlarını da imha etmemiz mi gerekirdi? Ayrıca müziği yazmanın, onu tam olarak ifade etmeye yahut temsil etmeye muktedir olamayacağı da düşünülürse, başka nüshalar eserin zenginliğine dair belki de ilk notada yazılmamış ayrıntıları içeriyor olabilir. Bu husustaki görüşünüzün sebebini lutfeder miydiniz @Levent Çelik Hocam?

O nota olsa bile diğer notaları silemeyiz:) unutmayın ki eser bestekârının elinden çıktıktan sonra başka başka hallere bürünür, bunları da izlememiz, görmemiz gerekir.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
YouTube
link
İBB Atatürk Kitaplığında bulunuyor. Rıfat Bey hem hamparsum hem de batı notasiyla yazmış bu eseri. Hamparsum noktasına erişimim var şuan batı notasına erişmeye çalışıyorum isterseni hamparsum u göndereyim
Zahmet olmazsa Hamparsum notasını görmeyi çok isterdim. Ayrıca "Rıfat Bey hem hamparsum hem de batı notasiyla yazmış bu eseri" şeklinde edindiğiniz bilginin kaynağını da lutfeder miydiniz? Çok merak ettim. Çok teşekkür ederim.

Zahmet olmazsa Hamparsum notasını görmeyi çok isterdim. Ayrıca "Rıfat Bey hem hamparsum hem de batı notasiyla yazmış bu eseri" şeklinde edindiğiniz bilginin kaynağını da lutfeder miydiniz? Çok merak ettim. Çok teşekkür ederim.
Tabiki. Bu eserler Rıf'at Bey'in hamparsum ile yazdığı eserler. Daha birçok nota var arzu ederseniz mailinize daha detaylı kaynaklarla birlikte gönderebilirim. Birinde imzası var Latin harfleriyle yazılmış.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
YouTube
link
Zahmet olmazsa incelemek isterim. Zira hala meraktayım; Rif'at Bey'e atfedildiğini anladığım Suzidilara eserleri görüyorum ama onun el yazısını hala fark edemedim. Acaba 11368 demişbaş numaralı belgenin sağ alt köşesindeki R ile başlayan yazı mıdır? Bu arada bu belgeleri yeni mi görüntülediniz, yoksa önceden mi indirdiniz? Demirbaş numaralarından ben de aramak istedim ama bulamadım, farklı kaynaklar çıktı. Son olarak bu Suzidilara eserlerin arşivlerde olmadığını, hatta kaba bir taramayla, hiç kaydının bulunmadığını fark ettim. En kısa zamanda porteli yazıya çevirip burada yayınlamalı :)

İBB Kütüphaneleri

Notaları indirdiğim yer burası yalnız Rıfat Bey'in el yazması batı notalarına erişim kapalı fakat ulaşacağım en kısa sürede. Demirbaş numarasından neden çıkmadığını ben de anlamadım. Bir diğer kaynak da "Mabeyn i Hümayun da Miralay Rıfat Bey'in nota kitabı" bu kaynağın linkini de atacağım. Bir de Rıfat Bey'in çocuklar için bestelediği ve yazdığı piyano albümü var 1876 dan bundan ruhsat da almış kendisi. Hepsinin kaynağını yarın göndereceğim.

YouTube
link
İBB Kütüphaneleri

Notaları indirdiğim yer burası yalnız Rıfat Bey'in el yazması batı notalarına erişim kapalı fakat ulaşacağım en kısa sürede. Demirbaş numarasından neden çıkmadığını ben de anlamadım. Bir diğer kaynak da "Mabeyn i Hümayun da Miralay Rıfat Bey'in nota kitabı" bu kaynağın linkini de atacağım. Bir de Rıfat Bey'in çocuklar için bestelediği ve yazdığı piyano albümü var 1876 dan bundan ruhsat da almış kendisi. Hepsinin kaynağını yarın göndereceğim.
özellikle piyano albümünü merak ettim.

Gerçeten bende çok merak ediyorum. Armonize edilimiş eserler gerçekten çok ilginç olur.

Mümkünse, sadece Kütüphanelerde mevcut olan, ve dijital olmayan eserleri resim çekip burada paylaşabilirsiniz.

Şimdiden bu değerli bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim!

Son düzenleme:
Gerçeten bende çok merak ediyorum. Armonize edilimiş eserler gerçekten çok ilginç olur.
Sanırım Rifat Bey armonize bilgilere pek sahib değildi, genelde Callisto Guatelli gibi ustalardan armonize edilmiş eserler vardır.
Mümkünse, sadece Kütüphanelerde mevcut olan, ve dijital olmayan eserleri resim çekip burada paylaşabilirsiniz.

Şimdiden bu değerli bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim!
Merhaba bir kaç önemli kaynak daha paylaştım benim elimdeki kaynaklar Rıfat Bey'in çok iyi armoni bildiği hatta mahir bir piyanist olduğunu söylüyor. Bunu Notacı Emin Efendi'den okudum kaynak paylaşımına devam edeceğim. Ben teşekkür ederim ilgileriniz için

Bu kaynaklar için çok teşekkür ederim.

Maalesef yurtdışında yaşadığım için her kütüphaneye erişemiyorum.

Eğer sizin elinize böyle bir defter veya notalar geçerse, bunu görebilmekten çok memnun olurum.

Bunlar benim yazdığım, Osmanlı Askeri mızıka bandoları taksimatı için gerekiyor.
Bundan dolayı dönemin orijinal armoni - çoksesli (piano gibi) notalara muhtaç oluyorum.

Bu kaynaklar için çok teşekkür ederim.

Maalesef yurtdışında yaşadığım için her kütüphaneye erişemiyorum.

Eğer sizin elinize böyle bir defter veya notalar geçerse, bunu görebilmekten çok memnun olurum.

Bunlar benim yazdığım, Osmanlı Askeri mızıka bandoları taksimatı için gerekiyor.
Bundan dolayı dönemin orijinal armoni - çoksesli (piano gibi) notalara muhtaç oluyorum.
Tabiki,elime geçerse sizinle hemen paylaşacağım.

Üst Alt