Merhaba.

Nota Arşivi bölümünün Güftekar listesinde bir adet "Hasan Dede" var. Güftekar olarak bu Hasan Dede'yi seçip eserleri listelediğimizde ise karşımıza iki farklı Hasan Dede'nin eserleri çıkıyor. Zaten güfteler arasındaki nitelik farkından da bu durumu açık bir şekilde anlamak mümkün.

Söz konusu güftelerden "Eşrefoğlu Al Haberi" mısrası ile başlayan, fi tarihte yaşamış bir Bektaşi dedesi olan Hasan Dede'ye ait. Kimi kaynaklarda "Kul Hasan Dede" biçiminde de geçiyor ama sanırım bu rivayet sahih değil. "Kul Hasan" ismiyle başka bir aşık daha var ve bu "Kul" ilavesi yüzünden iki aşığın şiirleri paket program haline gelmiş. Mezkur Hasan Dede'mizin "kulluğu" sadece "Eşrefoğlu Al Haberi" mısrasıyla başlayan bu şiirin son kıtasında geçen "Kuldur Hasan Dede'm Kuldur" ifadesine dayanıyor.

Hasan Dede imzalı kalan güfteler, ki tamamında bestekar olarak Yeşim çağlayan imzası var, Çağdaş Mevlana Aşıkları Derneği kurucusu ve başkanı olup geçtiğimiz günlerde vefat eden Hasan Çıkar'a ait. Kendisi tarik-i Mevleviye'ye mensup, mahlastaki "dede" ibaresi bu kanaldan geliyor.

Ne yapılabilir? Benim önerim; "Eşrefoğlu Al Haberi" mısrasıyla başlayan güfte Hasan Dede tasnifli olarak kalıp, kalanlar "Hasan Çıkar" adına yeni bir Güftekar maddesine taşınabilir.

Nota Arşivi bölümünün Bestekar listesinde iki adet Lavtacı Andon var. Biri "Andon (Lavtacı)" şeklinde geçiyor ve üstada ait saz eserlerini bünyesinde barındırıyor, diğer ise "Lavtacı Andon" şeklinde geçiyor ve "Mehcur olalı hayli zamandır o civandan" güfteli bir adet Hicaz şarkıyı bünyesinde barındırıyor.

İki farklı Lavtacı Andon yoksa eğer, sanırım bunları birleştirmek gerekir.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Merhabalar,

öncelikle detaylı bir şekilde durumu anlattığınız için teşekkür ederim.

Nota Arşivi bölümünde bir çok hatâ mevcut ve sizin gibi değerli insanların îkazları sonucunda bu yanlışları düzeltmek bizim görevimizdir. Söylediğiniz şekilde birazdan gerekli değişiklikleri yapacağım. Eğer başka yanlışlar var ise, hepsini ya konularında belirterek, ya da bu bölümden bildirebilirsiniz.

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
İki farklı Lavtacı Andon var mıdır bilemiyorum ancak büyük ihtimal ile sizin dediğiniz gibidir.

Birazdan birleştireceğim bunları.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Ben de mukabil alakanız için çok teşekkür ederim.

Tekil değil, kategorik bir hata olduğu için notalardan birinin başlığında değil de, burada ayrıca belirtme ihtiyacı hissettim. Anlayışla karşılayacağınızı umarım.

Sitenin açıldığı zamandan bu yana müdavimi oldum doğal olarak. Muhtemel hatalara denk geldikçe rahatsız edeceğim mutlaka. Bu vesileyle ne kadar hayırlı bir iş yaptığınızı vurgulayıp teşekkür etmiş olayım. Sağ olun, var olun.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Tekil değil, kategorik bir hata olduğu için notalardan birinin başlığında değil de, burada ayrıca belirtme ihtiyacı hissettim. Anlayışla karşılayacağınızı umarım.
Estağfirullah.
Tabii ki, bu şekilde olması daha uygun olmuş. Dediğiniz gibi kategorik bir mesele olduğu için genel bir düzeltme işlemi gerekir. Sâdece size zaman kazandırması açısından, başka türlü de hatâları bildirebildiğinizi hatırlatmak istedim.

Sitenin açıldığı zamandan bu yana müdavimi oldum doğal olarak. Muhtemel hatalara denk geldikçe rahatsız edeceğim mutlaka. Bu vesileyle ne kadar hayırlı bir iş yaptığınızı vurgulayıp teşekkür etmiş olayım. Sağ olun, var olun.
Keşke site daha fazla rağbet görse de, çabucak bütün hatâları ortadan kaldırsak. Ama siteyi zâten işin meraklısı için kurdum. Sitenin kullanılması teşekkür olarak yeter, umarım işinize yarıyordur. Sizler sağ olun.

Bu aralar yoğun olduğum için yeni içerik bakımından site durgun. Hâlâ kayıt arşivi oracıkta öyle bekliyor ama zamanla inşallah o da olacak.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum.
Belirtilen eserlerin güfte sâhibi "Hasan Çıkar (Dede)" olarak değiştirilmiştir. Eğer "Dede" ekini doğru bulmuyorsanız, kaldırabilirim. Saygıda kusur olmaması için isme "Dede" bilgisini ekledim ama sizler bilirsiniz.

Estağfurullah. Ben isimlendirmelerin genel kaidesine hakim olmadığım için rastgele "Hasan Çıkar" diye öneri getirmiştim. Sizin düzelttiğiniz şekliyle daha doğru oldu bence de.

Teşekkür ederim tekrardan.

Merhaba.

Güftekar tasnifinde "Hüseyin Top" ve "Hüseyin Top (Hafız)" şeklinde iki ayrı kategori var. Bunlardan birincisine 2 adet, ikincisine ise 6 adet eser kayıtlı.

İkisinin aslında aynı kişi olduğu malum.

Merhaba.

Nota Arşivi'nin Güftekar tasnifinde "Safer Dal (Muhibbi)" ve "Sefer Dal - Muhibbi" şeklinde iki ayrı kategori var. Doğru isim "Safer" olduğu ve arşiv bünyesinde mahlaslar ekseriyetle parantez içerisinde ve sonda yazıldığı için, bu iki kategoriyi "Safer Dal (Muhibbi)" şeklinde birleştirmek hayırlı olur.

Bu vesileyle, hazretin Hakk'a vaslının bugün 20. sene-i devriyesi idi. Ruhu şad olsun.

Nota arşivinde, "Vech-i Yare Duş Olan Alemde Seyran İstemez" güftesiyle bestelenmiş eserlerin (Müstear, Rast ve Uşşak makamlarında birer ilahi ve bir de Isfahan makamında durak var) güftekarı "İbrahim Efendi (Mısırlı Udi Abraham Levi Hayat)" şeklinde görülüyor. Halbuki doğrusu "Kuşadalı İbrahim Hakkı Efendi" olmalı.

Dolaylı bir ek daha yapayım: Bu eserde güftekar olarak işaretlenen Mısırlı Udi İbrahim, bestekar kategorisinde " İbrahim Efendi (Mısırlı, Udi)" şeklinde farklı biri isimle yer almış.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Nota arşivinde, "Vech-i Yare Duş Olan Alemde Seyran İstemez" güftesiyle bestelenmiş eserlerin (Müstear, Rast ve Uşşak makamlarında birer ilahi ve bir de Isfahan makamında durak var) güftekarı "İbrahim Efendi (Mısırlı Udi Abraham Levi Hayat)" şeklinde görülüyor. Halbuki doğrusu "Kuşadalı İbrahim Hakkı Efendi" olmalı.

Güfte sâhibleri kategorisinde "İbrahim Hakkı Bey" mevcut, bu da listelenmiş tek eseri: Dağ Başında Tüter Duman (Mücahidin Marşi) - Mustafa Fuat Bey (İzmirli) - Nihavend | Eser (Nota) Arşivi

Acabâ bu kişi "Kuşadalı İbrahim Hakkı Efendi" midir? Yoksa yeni bir kayıt mı oluşturayım?

Dolaylı bir ek daha yapayım: Bu eserde güftekar olarak işaretlenen Mısırlı Udi İbrahim, bestekar kategorisinde " İbrahim Efendi (Mısırlı, Udi)" şeklinde farklı biri isimle yer almış.

Buradaki sorunu anlayamadım. Açıklar mısınız?

Acabâ bu kişi "Kuşadalı İbrahim Hakkı Efendi" midir? Yoksa yeni bir kayıt mı oluşturayım?

İki örnek güfte, dil ve üslup yönünden pek birbirine benzemiyor. Muhtemelen bu iki İbrahim Hakkı farklı kişilerdir.
Dağ başında tüter duman
Baştan başa ah u figan
Irmaklarda hep çağlayan
Evet kadır o kızıl kan

Ey kardeşler biliniz ki
Şehitlerin al kanıdır
Bu milletin tarihlerde
Adın verecek şanıdır

Vardır bizde azim, iman
Varsın çıksın karşı düşman
Hep püskürse ateş, volkan
Yine ister bizden aman

Kimdir bize karşı duran
Değil midir alçak düşman
Elimizde süngü, kalkan
Bize bayram ateş, tufan

Vech-i yâre düş olan âlemde seyrân istemez
Cânını cânâne teslîm eyleyen cân istemez

Bu misâfirhânenin fânîliğin fehm eyleyen
Hâne-i kalbinde Hakk'dan gayri mihmân istemez

Cennet içre tamudan korkar mı Hakk'ın âşıkı
Hak budur erbâb-ı aşka hûrî gılmân istemez

Gerçi zâhir ilminin nef'i de vardır tâlibe
Lîk esrâra erenler sûrî irfân istemez

İrci'î âvâzı erdi mürg-i cânın sırrına
Bî-karâr oldu anınçün verd-i handân istemez

Mâsivallahdan mücerred oldu İbrâhîm bugün
Vârını dildâre verdi vasl u hicrân istemez

Buradaki sorunu anlayamadım. Açıklar mısınız?

Bestekar kategorisindeki "İbrahim Efendi (Mısırlı, Udi)" ile güftekar kategorisindeki "İbrahim Efendi (Mısırlı Udi Abraham Levi Hayat)" maddeleri, aslında aynı kişiler.

Son düzenleme:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
İki örnek güfte, dil ve üslup yönünden pek birbirine benzemiyor. Muhtemelen bu iki İbrahim Hakkı farklı kişilerdir.
Güftelere bakmamıştım açıkçası. İsimde "Bey" ekini görünce herhalde Cumhûriyet öncesi dönemdendir dedim ama güftelere bakınca bu Bey yeni dönemden gibi duruyor dediğiniz gibi.

Söylediğiniz bestelerin güfte sâhiplerini değiştirdim, teşekkürler.

Bestekar kategorisindeki "İbrahim Efendi (Mısırlı, Udi)" ile güftekar kategorisindeki "İbrahim Efendi (Mısırlı Udi Abraham Levi Hayat)" maddeleri, aslında aynı kişiler.
Anladım. Mısırlı İbrahim Efendi'nin güftesi olmadığı için güfte sâhipleri kategorisinde ismi kaldırıldı. Bestekâr kategorisinde ise "Abraham Levi Hayat" ekini ekledim.

Bu arada bir tâne "Kıptî İbrahim Efendi" mevcut. Bu acabâ Mısırlı İbrahim Efendi midir, yoksa başka biri mi, bu da bir soru işâreti.

Soyadı Kanunu'ndan evvel yaşamış bestekar ve güftekarlarda bu tarz acabalar her an söz konusu. Dön dolaş aynı isimler ve dön dolaş aynı veya benzer lakaplara ister istemez geliniyor. Allah'tan, 100 sene kadar evvel, henüz bu işler insan hafızasıyla yürütülüyorken oturulup sağlam bir arşiv çalışması yapılmış.

Merhaba.

Biliyorum, her düzeltme için bir başlık açıyorum ama... Aslında Nota Arşivi'ndeki kategorilerle alakalı hataları dile getirebileceğimiz derli-toplu, yekpare bir başlık mı olsa?

Neyse, sadede geliyorum: Nota Arşivi'nin bestekar kategorisinde iki adet "Ömer Efendi (Kanuni)" maddesi var. Birincisi şu, ikincisi de şu.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Düzeltme işlemi yapılmıştır.

Benim açımdan her düzeltme için bir başlık açılmasında bir sorun yok, hattâ böyle daha uygun aslında. Tek başlık altında olsa, forum işlek bir yer olduğunda her şey karışabilir. Ama yoğun bir ortamımız henüz bulunmadığı için başlıklar sırıtıyorlar :). Neyse, ben yârın başlıkları birleştirir, tek bir başlık altında toplarım. Oradan devam edilir.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Not: Bu arada yakında her bestekârın kendine ait özel bir sayfası olacak (vikipedi gibi düşünebilirsiniz). Oradan da bestekârların eserlerine tek sayfa üzerinden ulaşabileceksiniz. Yâni böyle düzeltmeler yapmanız çok önemli. Otomatik olarak tüm bestekârların bir sayfası yaratılacağı için, bir bestekârın çift sayfası olması güzel olmayacaktır. Yâni bu çabalarınızın bir karşılığı var, çok sağ olasınız.

Merhaba.

Güftekar kategorisinde yer alan "Abdülbaki Dede" ile "Baki Efendi (Yenikapı Mevl.hanesi Şeyhi)" aynı kişiler.

Nüzhet Ergun'un Türk Musikisi Antolojisi kitabının 688. sayfasında "Sevelim Hazret-i Mevlana'yı" (bizim nota arşivimizde "Abdülbaki Dede" adına kayıtlı) diye başlayan güfteyi, 698. sayfasında ise "Ey Yanan Nar-ı Sivadan" (bizim nota arşivimizde "Baki Efendi (Yenikapı Mevl. hanesi Şeyhi)" adına kayıtlı) diye başlayan güfteyi müştereken "Baki Dede" adına kayıtlı görüyoruz.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
İsim olarak öneriniz nedir?

Birinde Dede, birinde Efendi denilmiş. Hangisi daha tanınmış olanıdır?

Abdülbaki Dede (Yenikapı Mevlevihanesi Şeyhi) sizce uygun mudur?

Bir dakika duralım, çünkü şimdi gördüm ki güftekar kategorisinde bir de "Abdülbaki Baykara (Şeyh)" var; bu da diğer ikisiyle aynı kişi aslında.

"Abdülbaki Baykara (Şeyh)" başlığında hepsini toplamak mantıklı olabilir.

Güftekar kategorisinde "Mustafa Tarhalı" diye bir madde var. Mustafa Tahralı'nın yanlış yazımı olmalı. Başlığı altında tek bir eser var, ki onun notasında da "Tahralı" yazıyor.

Nota arşivinde "etüd" formundaki eserlerin biri hariç tümü "Sözlü eser" olarak kaydedilmiş. Hepsine tek tek bakmadım ama, sanırım tamamı "saz eseri".

Bestekar kategorisinde "Hakkı" diye bir madde var. Bu maddeye kayıtlı eserlerden bazıları hatalı. Aşağıda listeliyorum.

Ahval-i Kalb-i Zare Nigah Eyler Ağlarım - Hakkı - Hicaz
Bu eserin bestekarı "Hakkı Bey (Beylerbeyili)" olmalı. Dört nota nüshasında da bu isim yazıyor. Bestekarın bizde maddesi mevcut. Değiştirilmesi yeterli.

Dürr-i Meknuna Müşabih İken Ey Gül Feminiz - Hakkı - Rast
Her iki nota nüshasında da bestekar olarak "Doktor Hakkı Bey" yazıyor. Bizde böyle veya benzer bir bestekar maddesi bulamadım. Yeni bir madde oluşturulması ve bu eserin bu maddeye eklenmesi taraftarıyım.

Gıpta Eylerse Beca Şevk-i Cihan Asuman - Hakkı - Hicaz Aşiran(Rahatfeza)
Tek nota nüshasında bestekar olarak "Müderriszade Hakkı" yazıyor. Bizde böyle veya benzer bir bestekar maddesi bulamadım. (Önerimi bir sonraki maddede izah edeceğim)

Nur Alır Gözler Cemalinden Şeha - Hakkı - Mahur
Tek nota nüshasında bestekar olarak "Hafız Hakkı" yazıyor. Bizde böyle veya benzer bir bestekar maddesi bulamadım. Bu nota, bir üstteki eserin notası ile aynı elden çıkmış gibi. Bu sebeple iki eserin bestekarının aynı kişi olmama ihtimali daha yüksek sanırım (bestekar aynı olsa, iki esere farklı lakaplar yazılmazdı muhtemelen). Üstteki eserin "Müdderriszade Hakkı" şeklinde bir bestekar maddesi oluşturulup bu maddeye, bu eserin de "Hafız Hakkı" şeklinde bir bestekar maddesi oluşturulup bu maddeye dahil edilmesi taraftarıyım.

Niye Mahzun Duruyorsun Öyle - Hakkı - Kürdili Hicazkar
İki nota nüshasından birinde bestekar ismi yazmıyor, diğerinde yazan isim tam okunamıyor. Bunda şimdilik herhangi bir değişiklik yapılmaması taraftarıyım.

Semt-i Dildare Bu Demler Seferin Var Mı Saba - Hakkı - Şevkefza
Bu eserin bestekarı "Hakkı Bey (Beylerbeyili)" olmalı. İki nota nüshasında da bu isim yazıyor. Bestekarın bizde maddesi mevcut. Değiştirilmesi yeterli.

Serıver Yollara Gür Saçlarını - Hakkı - Rast
Eldeki tek nota nüshasında bestekar olarak "Hakkı Zambak" yazıyor. Bizde böyle veya benzer bir bestekar maddesi bulamadım. Yeni bir madde oluşturulması ve bu eserin bu maddeye eklenmesi taraftarıyım.

Yola Çıkmış Arıyorum (İkimiz Bir Fidanın..) - Hakkı - Uşşak
Bu eserin bestekarı, bildiğimiz "Hakkı Bulut". Bizde sanırım maddesi mevcut değil.

Son düzenleme:
Üst Alt