Bestekâr
Belirsiz
Güfte Sâhibi
Şems-i Tebrizi
Makam
Rast
Form
Naat
Usûl
Kendine Özgü
Kaynak
Sanat Müziği Notaları

Makam

DîvânMakam Robotu
Eser:
Ya Hazret-i Mevlana ya Habiballah Resul-i Halık-i Yekta tüyi

Bestekâr:
Belirsiz (atfen Itrî)

Güfte Sâhibi:
Mevlana Celaleddin-i Rûmî

Makam:
Rast

Form:
Naat

Usûl:

Güfte:
-
Örnek:

Kaynak:

Diğer Bilgiler:
Arşiv No: 11010 -
Itrî'ye atfediliyor ancak Harun Korkmaz Bey'i kaynak alarak belirsiz olarak düzenliyoruz aksi bir kaynak olmadıkça.

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Teşekkürler. Vakti zamânında biz de zevkle dinledik o yayınları ve sanırım orada söylenenlerin düzeltmelerini tümüyle yapmamışız. Düzenliyorum bu eseri.

Evet, kendisi aynı kişi olup, Harun Korkmaz Bey'in kendisidir. Şanslıyız ki bu tür durumlarda zâten hep kendisine danışıyoruz. Vakti el verdikçe de burada bulunuyor kendisi sağ olsun @Mahzen-i Esrâr-ı Mûsikî .

Bütün musiki dünyası tarafından teslim edildiği gibi Kani Karaca'nın en önde gelen naat icracısı olmasına karşın burada öncelikli olarak ona değil de başka örneklere yer verilmesinin çok uygun olmadığı kanaatindeyim.

Bütün musiki dünyası tarafından teslim edildiği gibi Kani Karaca'nın en önde gelen naat icracısı olmasına karşın burada öncelikli olarak ona değil de başka örneklere yer verilmesinin çok uygun olmadığı kanaatindeyim.
Kıymetli ağabeyim, ilgili kayıtlar sisteme otomatik olarak YouTube sayfalarını tanıttığımız için tanımlanıyor. Biz bunları hassaten seçmiyoruz. Örnek kayıtları sizler işâret ettikçe değiştiriyoruz (daha doğrusu konu içinde ön plana çıkarıyoruz) Bu sıklıkla karıştırılıyor, affınıza sığınarak, bir açıklama yapma gereği hissettim. Kânî Hoca'yı, tabii ki, örnek icrâ kısmına alıyoruz şimdi. :)

Usule serbest yazmaya gerek yok kanaatindeyim. Çünki esasen serbest değil. Kendine ait bir ritmik örgüsü var. Usule “-“ yazılması daha isabetli.
Efendim bildiğim kadarıyla usûl bilgisi seçenekleri içinde 'kendine özgü' diye bir ifâde de var. Kanaatimce daha açık olur; özellikle bazı müellifler bu tür eserleri pek de isâbetli olmayan usûllerle yazmış iken hiçbir şey yazmamak doğru gelmiyor bana. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

(Belki 'Diğer' gibi bir ifâde de mantıklı olabilir.)

Üst Alt