“Eşrefoğlu al haberi” mısralı bir ilahiye rastladım şu kayıtta:

24:40’ta başlıyor. Bu kaydı “Nezih Uzel Meydanı” youtube kanalı paylaşmış, zannediyorum ki Nezih Uzel bestesi.. Ya da varyasyonu heralde..

Önemli olan bu ilahiyi de eğer Uşşak-Hicaz seyrinde bir makam başlığı var ise oraya eklemek olabilir.. Ben bilemiyorum sizlerle paylaşmak istedim, belki bir repertuara katkısı olur diye..

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Biz Nezih Bey ile ilgili bir çalışma yaptık ve yanlış hatırlamıyorsam bu eserin adı geçmemişti. Nedir bilemiyorum o yüzden. Notasını da yazmak lâzım.

Biz Nezih Bey ile ilgili bir çalışma yaptık ve yanlış hatırlamıyorsam bu eserin adı geçmemişti. Nedir bilemiyorum o yüzden. Notasını da yazmak lâzım.
Görmüştüm, büyük ihtimalle bu yeni yüklenen kayıtlardan bir kaç eser daha çıkacaktır.. Bu eser nadir bir makamda olduğu için belki özel bir ilgiyi hakediyor.

“Divan şiiri incelemeleri ve hocam Amil (..)” kitabından
Yazar: Mustafa Nejat Sefercioğlu
Hisar - Müberka ilişkisi.png
Müberka.png

16:27’de “Allah bir Muhammed -sallallahu alehi ve sellem- Hakdır” diye bir Alevi/Bektaşi Nefesi var, muhtemelen kayıp bir eser.

Uşşak başlayıp Hicaz karar ediyor ya da, Uşşaka dönüyor.

Bununla beraber Nezih uzelin kullandığı aynı nağmeleri kullanıyor Hicaza geçerken. Bir bağın gülü 2 eser diyebiliriz belki :)
Uşşak Reng-i Hicaz diye bir makam var ama sadece Uşşak seyirler içinde Hicaz seyir gösterip yine Uşşak karar ediyor :)

Üst Alt