Selamlar, bir süredir ud çalmak istiyorum ve bu konuda araştırmalar yapıyorum. Az da olsa telli çalgı deneyimim var ud konusunda da kendimi geliştirebileceğime inanıyorum. Fakat malumunuz piyasada çeşit çeşit enstrüman yapımcısı var ve hangisine güvenebileceğimi bilmiyorum. İstanbul'da ikamet etmekteyim. Hem ud satıcıları hem de ud hakkındaki önerilerinizi bekliyorum. Saygılar.

Açıkçası öğrenciyim ve durumum çok iyi değil fakat piyasadaki fabrika çıktısı malları almak yerine layıkıyla yapılmış bir enstrüman almak istiyorum. Şu an biraz zorlarsam yaklaşık 1.500tl civarında bir bütçe ayırabilirim gibi duruyor. @Derûnhân

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Tabii benim ilk aklıma Faruk Türünz geldi ancak sanırsam o civarda fiyata bir ud bulmanız zor.

Bir ud modeli ben tavsiye edemeyeceğim (umarım daha bilgili arkadaşlar yardımcı olur), ancak size tavsiyem bilindik ud yapımcılarını dolaşmanız ve bütçenize göre bir ud seçmeniz. Veyâ Facebook üzerinden bilgi almanız, hepsinin bir sayfası mevcut sanırsam.

Yıldırım Palabıyık
Çankaya Müzikevi (Sandı)
Ramazan Calay
Emir Değirmenli
Veysel Müzikevi (Sarıkuş)

Bunlar benim aklıma gelenler.

Evet ben de tek tek kendilerini mekanlarında gezmeyi planlıyordum. Verdiğiniz isimler için teşekkür ederim, hepsini araştıracağım. saygılar.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Ben teşekkür ederim. Umarım ilerki günlerde bilgili üyelerimiz size daha detaylı bilgi verebilirler.
Bir de sonunda hangi ud ile karar kıldığınızı paylaşırsanız, ileride aynı soru ile karşılan arkadaşlarımız için yardımcı olmuş olursunuz.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Burada Burak Eyisoy'un mesajını paylaşıyorum kendisinin izniyle. Size yardımcı olması için sorunuzu ilettim, bu cevâbı aldım. Buyrunuz.

KADIKÖY İSTANBUL ' DA MÜZİSYEN LUTHİYERİST ÛDÎ USTA HOCA MUSTAFA COPÇUOĞLU BURAK COPÇUOĞLU VAR .
ÛD ENSTRUMANI TEKNE FİLATOSUZ VENGİ TAM KLAVYE VOLÜMLÜ SESLER VE TELLER NEZLELİ OLMAYACAK VE METALİK SES OLMAYACAK
TAM ÖLÇÜLERDE TAM PROFESYONEL ÛD ENSTRUMANI OLACAK
PESDLER PESD TİZLER ZİL GİBİ OLACAK
ÛD ENSTRUMANINDA SES İÇERİDE KALMAYACAK DIŞARIDA TINLAYACAK
SESLER NET TEMİZ PÜRÜZSÜZ ÇATLAKSIZ CIZIRTISIZ İYİ GÜZEL OLACAK
ÛD ENSTRUMANINA YÜKLENDİĞİNİZDE VOLÜM DÜŞMEYECEK ÇOK GÜÇLÜ OLACAK
ÛD ENSTRUMANI TELLERİ ORJİNAL TAM PROFESYONEL PİRAMİD TELİ OLACAK .
2 . GENE HEPSİ OLACAK AMA TEKNE FİLATOSUZ ERİK OLACAK .
1 . ÛD ENSTRUMANI UZUN KLAVYE . 2 . ÛD ENSTRUMANI UZUN KLAVYE OLACAK .
1 . SÖYLEDİĞİM ÛD ENSTRUMANI DİNAMİK BALKONLU YENİ SİSTEM OLACAK . 2 . SÖYLEDİĞİM ÛD ENSTRUMANI DİNAMİK BALKONLU YENİ SİSTEM OLACAK .

Yukarıdaki pek kıymetli ud yapımcılarının yanı sıra Ender Göktepe ve Barış Yekta Karatekeli ile de iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Ben Barış Bey'in yaptığı bir ud kullanıyorum. Geçmiş zaman hatırlamıyorum ne zaman aldığımı fakat sesi hâlâ parlak ve bir sorunu yok. Ender Bey'in de son derece yardımsever ve müthiş bir insan olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim, udlarının da sesi ve enîni gayet güzel.

Bahsettiğiniz fiyatta iyi bir ud almak ne yazık ki mümkün değil fakat yine de satıcılarla iletişime geçip en azından üstüne ne kadar daha miktar gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim fakat galiba bu ustalar İstanbul dışındalar. Telefonda kendilerine derdimi pek anlatamayabilirim, udu görmeden de almak doğru olmaz herhalde. Dediğiniz gibi fiyatlar biraz yüksek o yüzden ünlü ud yapımcıları yerine biraz daha kendi çapında çalışıp daha makul fiyatlara satan bir yapımcı olsa daha iyi olabilir. Saygılar.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Benim arz ettiklerimin hepsi İstanbul'da olanlar (eğer bir yanlışım yoksa). Bence siz hepsine bir ulaşın ve bir fiyat sorun. Belki ellerinde size uygun bir modelleri olabilir.

Daha kendi çapında olanları bulmak adına bir Facebook'u deneyin. Orada herkesin bir sayfası vardır muhakkak.

Uzun zaman sonunda ud aldim. Udun yapimcisi bilindik biri degil, Mehmet Bitmez hocamin yardimiyla aldim. Kendisine ortalama bir ud almak istedigimi ve butcemin iki bin tl civari oldugunu soyledim. Sag olsun kendisi gidip cevresindeki saticilardan bu fiyat bandindaki udlari deneyip benim icin bir ud secti. Simdi bu ud ile uzun bir sure calismayi dusunuyorum, ileride insallah imkanim olursa profesyonel bir ud alirim artik.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Süper, hem bizi bilgilendirdiğiniz için hem de udunuza kavuştuğunuz için. Mehmet Bitmez Bey'in testinden geçtiyse, o halde rahatlıkla işinizi görecek derecede olan bir ud olmuştur. Luthiyenin ismini öğrenmemizde sakınca var mıdır? Bilmek isteyenler olabilir diye soruyorum.

Acikcasi ben hic sormadim bile, butun isi Mehmet hocama biraktim. Kendisi tanidigi birkac dukkana gidip udlarini denemis ve aralarindan en begendigini secmis. Udu aldigi kisi anladigim kadariyla udun yapimcisi degil, udun ic kismina baktigimda atolyesi izmirde olan Kenan Kuşum'un etiketini gorebiliyorum. Bir dahaki gorusmemizde kendisine sorayim en iyisi. Eger baska biriyde bu gonderiyi duzeltirim, ama su an baktigimda yapimcisi Kenan Kuşum olarak gozukmekte.

Tabii benim ilk aklıma Faruk Türünz geldi ancak sanırsam o civarda fiyata bir ud bulmanız zor.

Bir ud modeli ben tavsiye edemeyeceğim (umarım daha bilgili arkadaşlar yardımcı olur), ancak size tavsiyem bilindik ud yapımcılarını dolaşmanız ve bütçenize göre bir ud seçmeniz. Veyâ Facebook üzerinden bilgi almanız, hepsinin bir sayfası mevcut sanırsam.

Yıldırım Palabıyık
Çankaya Müzikevi (Sandı)
Ramazan Calay
Emir Değirmenli
Veysel Müzikevi (Sarıkuş)

Bunlar benim aklıma gelenler.

Bir de Üsküdar’da Hüseyin Aktel usta var :)

Uzun zaman sonunda ud aldim. Udun yapimcisi bilindik biri degil, Mehmet Bitmez hocamin yardimiyla aldim. Kendisine ortalama bir ud almak istedigimi ve butcemin iki bin tl civari oldugunu soyledim. Sag olsun kendisi gidip cevresindeki saticilardan bu fiyat bandindaki udlari deneyip benim icin bir ud secti. Simdi bu ud ile uzun bir sure calismayi dusunuyorum, ileride insallah imkanim olursa profesyonel bir ud alirim artik.

müzik hayatınızda başarılar dilerim.

Üst Alt