YouTube
link
Selamlar,

Buradaki ilk forumum. Spotify'ın hem dinleyici hem de müzik yayımcısı olarak nasıl kullanıldığını öğrenmek istiyorum. Sanırım buradan daha iyi bir kaynak bulamam.

Cevaplarınızı merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler, selamlar...

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Merhabalar,

affedersiniz, affınıza sığınarak, tam olarak soruyu anlayamadım. Size daha iyi cevap verebilme bakımından, Spotify'ın nasıl kullanıldığını mı bilmek istiyorsunuz? Spotify kullanıcı hesâbınız var mıdır?

Son düzenleme:
YouTube
link
Merhabalar,

affedersiniz, affınıza sığınarak, tam olarak soruyu anlayamadım. Size daha iyi cevap verebilme bakımından, Spotify'ın nasıl kullanıldığını bilmek istiyorsunuz? Spotify kullanıcı hesâbınız var mıdır?

Kullanıcı hesabım vardı, Türk Müziği'ne dair istediğim gibi kaliteli bir içerik bulamadığım için ücretli kullanmaktan vazgeçtim, hatta vicdânî redci oldum 😊

Aslında merak ettiğim şu; bir müzik yayımcısı olarak (yani gerek şirket sahibi gerekse müzisyen olsun) Spotify'ı profesyonel anlamda ve hukuk dahilinde kullanmanın işleyişi nasıl? Hukuk dilinden hiç anlamadığım (aslında o dili anlamayı kafam nedense reddettiği ve bir türlü konuya bulaşamadığım) için bilenlerin anlatımlarına başvurmak istedim.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Maalesef Türk Müziği'ne dair bir çok eser Spotify'da mevcut değil. 1-2 senedir bu biraz düzeldi, bayağı albüm koydular. Zâten bâzılarını tanıtım amaçlı anasayfamıza koydum, herkesin dinleyebilmesi bakımından.

Spotify'da müzik yüklemek istiyorsanız, eğer bir şirket sâhibiseniz, dolaysız bir şekilde müzik yükleme imkânına sâhipsiniz. Tabii gerekli başvuruları yaptıktan sonra. Amatör iseniz, dolaylı yoldan bâzı siteler/şirketlerden üzeri oluyor. Ama benim böyle bir tecrübem olmadı, internetten bildiğim kadarını söylüyorum. Eğer siz bu Spotify platformuna müzik paylaşmak istiyor ama meselâ dil bakımından sıkıntılarınız var ise, ben yardımcı olmaya çalışırım. Veyâ genel manâda bir araştırma yaparak tam olarak hukûki işlemini, maddelerini vs. öğrenebilirim. O kadar zor bir şey olmasa gerek internet çağında. Sizin çevrenizde bu gibi işlerle ilgilenen profesyöneller mevcut değil midir, sormamda bir sakınca yoksa eğer affedersiniz.

Son düzenleme:
YouTube
link
Maalesef Türk Müziği'ne dair bir çok eser Spotify'da mevcut değil. 1-2 senedir bu biraz düzeldi, bayaği albümler koydular. Zâten bâzılarını tanıtım amaçli anasayfamıza koydum, herkesin dinleyebilmesi bakımından.

Spotify'da müzik yüklemek istiyorsanız, eğer bir şirket sâhibiseniz, dolaysız bir şekilde müzik yükleme imkânına sâhipsiniz. Tabii gerekli başvuruları yaptıktan sonra. Amatör iseniz, dolaylı yoldan bâzı siteler/şirketlerden üzeri oluyor. Ama benim böyle bir tecrübem olmadı, internetten bildiğim kadarını söylüyorum. Eğer siz bu Spotify platformuna müzik paylaşmak istiyor ama meselâ dil bakımından sıkıntılarınız var ise, ben yardımcı olmaya çalışırım. Veyâ genel manâda bir araştırma yaparak tam olarak hukûki işlemini, maddelerini vs. öğrenebilirim. O kadar zor bir şey olmasa gerek internet çağında. Sizin çevrenizde bu gibi işlerle ilgilenen profesyöneller mevcut değil midir, sormamda bir sakınca yoksa eğer affedersiniz.

Estağfirullah, benim çevremde profesyoneller var ama Spotify ile çalışan profesyonel yok veya ben Spotify ile çalıştığını bilmiyorum. Bildiğim en kolay yol Youtube, o da sadece ses kalitesi değil görüntü hassasiyeti de istiyor. Bir de, bütün dünyada kullanılan bir müzik dinleme aracı olarak Spotify'da bizim müziğimizin daha büyük yer kaplamasını istiyorum açıkası, amacım budur.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Bir de, bütün dünyada kullanılan bir müzik dinleme aracı olarak Spotify'da bizim müziğimizin daha büyük yer kaplamasını istiyorum açıkası, amacım budur.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, yüklemek istediğiniz müziğin hakları sizde ise müzik yükleyebilirsiniz. Yâni şirket sâhibi olarak elinizde hakları sizde olan albümler/kayıtlar var ise ve bunları yüklemek istiyorsanız ama nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, sizin için bu işin nasıl yapıldığını öğrenebilir, yardımcı olabilirim. En azından denerim yâni.

YouTube
link
Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, yüklemek istediğiniz müziğin hakları sizde ise müzik yükleyebilirsiniz. Yâni şirket sâhibi olarak elinizde hakları sizde olan albümler/kayıtlar var ise ve bunları yüklemek istiyorsanız ama nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, sizin için bu işin nasıl yapıldığını öğrenebilir, yardımcı olabilirim. En azından denerim yâni.

Çoook teşekkür ederim, çok sevinirim 🤗

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Küçük çapta bir araştırma yaptım.

Spotify (ve diğerleri Apple Music, vs.) gibi platformlara elinizde hakları bulunan kayıtları yüklemek istiyorsanız, bunları bir dijital dağıtım distribütörünün üzerinden yapmanız gerekir. Spotify'ın önerdiği bir kaç firma.

66896

Bunların arasında meselâ The Orchard'ın Türkiye'de bir ofisi var (sanırsam Unkapanı'nda). Bunlar ile iletişime geçebilirsiniz (mail yoluyla meselâ turkey@theorchard.com).

Türkiye'de bunun gibi dağıtım firmaları mevcut. Google'da arama yapınca karşınıza çıkıyorlar zâten. Örnek 1 ve örnek 2.

Çoğu Spotify ve benzerî firmalardan dinlemelerden alacağınız gelirlerden yüzdelik bir pay vermenizi isteyecek (bunun dışında başka bir ücret talep ederler mi, bilemiyorum). Yazdıklarına göre işte tüm kayıtları Türk hukûğunun ve Avrupa Birliği hukûğunun bilmem kaçıncı maddelerine göre koruyacaklarını anlatıyorlar. Siz bir firma seçin, onlarla ile irtibâta geçin, onlar zâten size istediğiniz bilgileri verirler. İmzâ atmadan önce her maddeyi okumayı unutmayınız.

YouTube
link
Küçük çapta bir araştırma yaptım.

Spotify (ve diğerleri Apple Music, vs.) gibi platformlara elinizde hakları bulunan kayıtları yüklemek istiyorsanız, bunları bir dijital dağıtım distribütörünün üzerinden yapmanız gerekir. Spotify'ın önerdiği bir kaç firma.

Ekli dosyayı görüntüle 66896

Bunların arasında meselâ The Orchard'ın Türkiye'de bir ofisi var (sanırsam Unkapanı'nda). Bunlar ile iletişime geçebilirsiniz (mail yoluyla meselâ turkey@theorchard.com).

Türkiye'de bunun gibi dağıtım firmaları mevcut. Google'da arama yapınca karşınıza çıkıyorlar zâten. Örnek 1 ve örnek 2.

Çoğu Spotify ve benzerî firmalardan dinlemelerden alacağınız gelirlerden yüzdelik bir pay vermenizi isteyecek (bunun dışında başka bir ücret talep ederler mi, bilemiyorum). Yazdıklarına göre işte tüm kayıtları Türk hukûğunun ve Avrupa Birliği hukûğunun bilmem kaçıncı maddelerine göre koruyacaklarını anlatıyorlar. Siz bir firma seçin, onlarla ile irtibâta geçin, onlar zâten size istediğiniz bilgileri verirler. İmzâ atmadan önce her maddeyi okumayı unutmayınız.

Harikasınız vallahi, çok çok ama çok teşekkür ederim 🤗

Üst Alt