Sitemiz yavaş mı, hızlı mı?

• Kullanılan toplam oy
    11
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Merhabalar,

sitemiz gittikçe büyüyor ve daha fazla kişi tarafından kullanılıyor.

Biz de tabii ki daha iyi bir hizmet verebilmek adına herkesi memnun etmeye çalışıyoruz.

O bakımdan sormak isterim size:

Sitemiz yavaş mı, hızlı mı?

Yavaşsa hangi bölümleri, nereler ve nasıl yavaş? Telefon mu bilgisayar üzerinden mi?

Bilgi verirseniz sorunları giderme şansım olabilir.

En az 1, en fazla 2 oy hakkınız var. Oylarınızı değiştirebiliyorsunuz istediğiniz vakit.

Pek bir dert değil aslında.. Arama yaparken eserin güftesi yegane olmasına rağmen gereken başlık hayli altlarda çıkıyor, birkaç kelime yazmadan eser önünüze gelmeyebiliyor hatta bazen devamını yazınca ve kelime doğru tamamlanınca bile başlık alta kayboluyor silince geri geliyor.. biraz vakit kaybı olabilir, bir de yazıp ilk beş altı harfde çıkmayınca eser yok zannedilebilir başıma geldi 🤔 bazen de enter yapınca aramadan hiç sonuç alınmıyordu (belki hala öyledir) ama onu öğrendim ve uzun süredir ara’ya tıklamadan çubuk/bar’dan aşağı gidip buluyorum. Bir de bu “eser nota arşiv” butonu sanki hemen göze çarpmıyor, çok kullanışlı birşey aslında. Butonun yeri/ismi değişebilir..

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Teşekkür ederim geri bildirim için.

Aramayla ilgili problemi bir kaç gün önce ekipten biri daha söyledi. Onunla ilgilenmeye çalışacağım. Düzeltme olduğu vakit burada bildireceğim.

O buton ile ilgili de fikir yürüteceğim (aklımda bir kaç şey var). Peki sitenin kendisi nasıl, hız bakımından? Kullanırken, indirirken, resimler çıkınca, filtreler, aramalar, vs.? @Sadikkara

İndirme, açmada kesinti yaşamadım, arşiv arama hızı da bence gayet iyi. 5-6sn gibi.

Şu var, esere tıkladım pdf’leri sekme olarak açmak gerekiyor ya, sekme değilde resimlerdeki gibi önizleme olabilir, nota tararken çok faydası olabilir, pdf için sekme açıp geri dönmek biraz zahmetli sayfa değişiyor ve bir notayı ararken 5-6 kere yapınca gözleri zihni yoruyor. Bence tarama yapanlar için güzel bir kolaylık olur, bütün versiyonları aç-kapa yapmamış olurlar.

Haricen, mesela arşivden Yürük semai usulünü seçtim 100lerce eser var ben de yukarıdan aşağı keyfime göre bakıyorum.. bir başlığa tıklayınca kaldığım yer ya da varsa aradığım kelime kayboluyor, tıklamayıp basılı tutup arkada sekme olarak biriktirebiliyorum ama onları açmak kapamak da zaman alıyor, bir de üstüste binecek.. mesela arşivde eser ararken pdfler nota başlığının altında küçük kutularda olsa ve başlığa girince de pdflerde de önizleme faydalı olurdu heralde. Bu yapılsın diye değilde bir fikir olarak söyledim..

Veya başka bir durumda, farzedelim 20 eser arıyorum ama istiyorum ki cüneyd hocanın versiyonu ya da eski nota olsun veya karşılaştıracağım; işte önizleme yok ve hepsine tek tek sekme açmak ya da ileri geri yapmak durumundayız. Ekran bölünebilir ama tahminen o da pratik değil.

İlginç bir detay, ses dosyası yüklerken/upload dosya yükleniyor ama kayıt ortasına geliyor ve başa sarıyor.. iphone6 kulanıyorum AVR diye bir ses programından mp3-4 cinsi birşeyler yüklemiştim. 2 kere aynı şey oldu..

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Açık konuşmak gerekirse PDF konusuna hem katılmıyorum, hem de mümkün değil. Tarayıcılar otomatik olarak PDF'leri sekme olarak açıyor. Bunun farklı olmasını değiştirecek olan milyar dolarlık olan şirketler. Özel bir yazılım ile yine de yapılabilir ama buna imkânım yok maalesef.

İkincisi, PDF'leri sayfalara gömebiliyoruz istersek ancak bu sefer de bir mesajda 1 gömülü dosya oldu mu okunmaz hâle geliyor. O yüzden düzenli bir şekilde liste olarak veriyoruz. Zamânında notaları PDF yerine resim olarak sisteme aktarabilirdim ama PDF şeklini daha avantajlı buldum. Bu konuda bir değişiklik yapacağımızı düşünmüyorum ama not ediyorum.

Ses dosyası ile ilgili buraya bir örnek atarsanız, bakabiliriz bu duruma.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Eser aramalarında özellikle, filtreleme olayı, 'filtrele' demeden olsa daha iyi olur.
Filtreleme sistemi maalesef öyle. Normalde bu tür sistemleri 50-200 veri için tasarlıyorlar. Bizde var 8-9 bin. O bakımdan tarayıcı hesaplarken biraz zaman alıyor. Altyapıyla ilgili bir durum, basit bir çözümü yok, o yüzden bu problemi gideremedim. Yeni sürümde belki bu konuyla ilgili çalışma yapacağız diyorlardı (kullandığımız altyapının şirketi), onlar da hem 8-9 ay önce çıkarmaları gereken sürümü çıkarmadılar, hem çıkacak olanda ne var söylemiyorlar.

"Filtrele" demeden olma durumu var, eskiden öyleydi. Ama bu sefer daha yavaş çalısıyor sistem, o yüzden kapadım onu.

Filtreleme dışında sitemizde bir hız problemi yok ama sanırım.

Açık konuşmak gerekirse PDF konusuna hem katılmıyorum, hem de mümkün değil. Tarayıcılar otomatik olarak PDF'leri sekme olarak açıyor. Bunun farklı olmasını değiştirecek olan milyar dolarlık olan şirketler. Özel bir yazılım ile yine de yapılabilir ama buna imkânım yok maalesef.

İkincisi, PDF'leri sayfalara gömebiliyoruz istersek ancak bu sefer de bir mesajda 1 gömülü dosya oldu mu okunmaz hâle geliyor. O yüzden düzenli bir şekilde liste olarak veriyoruz. Zamânında notaları PDF yerine resim olarak sisteme aktarabilirdim ama PDF şeklini daha avantajlı buldum. Bu konuda bir değişiklik yapacağımızı düşünmüyorum ama not ediyorum.

Ses dosyası ile ilgili buraya bir örnek atarsanız, bakabiliriz bu duruma.
Yanlış anlaşılmasını istemem fakat burada katılmayacak birşey yok idi, ben bunu tecrübe etmiş olarak paylaştım size veya siteye yönelik bir yorum değil. Siz öyle deyince sanki sizi eleştiriyormuşum gibi şey çıkıyor.

Bununla birlikte önizle’ ya da aç’ şeklinde 2 seçenek olsa/mümkün olabilse idi gayet hızlandırırdı tarama işlemlerini.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Benim tarafımdan bir sıkıntı yok. Siz yerinde güzel bir şekilde fikrinizi belirttiniz. Kendi üstüme alınmadım. Ancak siteyi yöneten kişi olarak siteye söylenenlere cevap vermek durumundayım, hâliyle sitenin dili yok :). O bakımdan cevap verdim. Ayrıca beni de eleştirebilirsiniz, o da sorun değil. Üslûbunuz önemli olan ve gâyet iyi bir şekilde görüşünüzü söylemişsiniz. Sorun yok yâni :)-

Şöyle güzel birşey neşet ediyor bu sohbetten. Site kim? Buradaki cemaat, hâzirûn burayı yaşatacak; 50yıl sonra kime kalacak? Hatta 5 yıl veya 5 gün.. Yani burası herkese açık bir forum ise, olmaz diye birşey olmaz. Siz yöneticilikten çıksanız dahî buranın bir tüzüğü olur yönetim şekli bellidir fikriyle, notasıyla camiasıyla yaşayıp gitmesi lazım.

Siteyi 3. bir obje yerine koyup; site hakkında benim tecrübemi sordunuz bana beni sordunuz yani, katılmama gibi bir pâyeniz olabilir mi? Beni benden iyi biliyorsanız neden sordunuz?

Bu tartışmada 3.yü savunmaya da siz girişirseniz siteyle aranızda benim tecrübem hakkında bir monolog yapmış olursunuz. Kaybeden hepimiz oluruz. Ben önizleme olsa güzel olur diyerek sizi eleştirmediğimi biliyorum. Güzel bir uslubla yazdığımı da. Sizin de (istihza etmiyorum) niyetiniz iyi belli ki.

Bunun en basit çözümü site hepimiziz, yani ona bir tüzel kişilik vermemiz gerekiyor. Bir yeri birimiz için aksıyorsa; aksaktır.. curcuna da olabilir. Ben sizin sorunuza vakit ayırıp cevap verdim, hepsi bu iş karınca mikdarı ileri gitsin diye. Kimse de yazmıyor zaten ahvalimiz ortada.

Mümkün olmaması ise ayrı birşey onu bu konunun abisi olan siz bileceksiniz ben de bu siteyi kullanan sorunuzun ezkaza muhatabı olarak ‘o da olsun bu da olsun’ diyeceğim. Eğer şöyle deseydiniz anlardım, “önizleme şöyle ... zorluklar getirir, yapmayalım” Veya “mümkündür oylayalım..” gibi gibi.. Site için veya bizim için önemli bir husus ise muhabbetimiz böylece yapıcı olur. Olmaz demekle siteyi uhdenize geçirip ne yapacaksınız.. faydayı gözetelim vesselam.. Muhabbet selam

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Neden bu kadar uzattınız, anlamıyorum.

Ben sizin tecrübenize katılmıyorum demedim, sizi sizden de iyi bilmiyorum. Katılmadığım nokta ise siteye ne türlü bir gererekliliğin olduğu. PDF ile ilgili verdiğiniz önerilere katılmıyorum. Yâni siz diyorsunuz "x ve y olsa keşke", ben de olmaması gerektiğinden bahsediyorum. Sizin fikriniz olması yönünde, benimkisi olmaması yönünde, sonuç olarak size katılmamış oluyorum. Bu kadar basit. Bu da benim fikrim.

Ayrıca sitemiz bir kurum veyâ bir kurumun parçası değil. Tabii ki ben elimden geldiğince herkesin yararlanması adına işletiyorum siteyi. Ve herkesin görüşünü de dikkate almaya çalışıyorum. Yoksa bu konuyu açmama bile gerek yok. Kendi keyfime göre istediğimi yaparım ve bir Allah'ın kulu da bir şey diyemez. Ama ben istiyorum ki herkese faydalı olsun, herkesin isteği olsun. Ama "istemek" ile "olmak" arasında fark var. Görüşlerinizi baz alarak değerlendirme yapıyorum. Ve neyi yapabileceğimi, neyi yapamayacağımı da yazıyorum. Hiç cevap yazmayadabilirim. Bâzı isteklere maalesef olumsuz yanıt vermek durumundayım. Sonuç olumsuz çünkü. Yalan söyleyip "olur" mu diyeyim? Ya da kâle almayayıp cevap mı vermeyeyim? Çünkü cevâbım olumsuz maalesef. Bunu dile getirmem neden yapıcı olmasın?

Unutmamak gerekir ki, telefonlarda veyâ internet sayfalarında kullandığınız siteler ve aplikasyonlar milyon dolarlık şirketler tarafından, para kazanarak size sunuluyor. Ben ise tek başıma bir kuruş almadan hizmet ediyorum. Parasında değilim meselenin, sâdece Google'da çalışacak kadar nitelikli biri değilim, yâni her istediğimi yapamıyorum site için. Kendimce bir limitim var. Olduğu kadarıyla idâre ediyoruz. Ama iyi bir iş çıkarttığımı düşünüyorum yine de. Benden daha iyi yapacak varsa, buyursun, ekibe dâhil edelim hemen. Benim işime de gelir.

"Olmaz" demek neden bu kadar kötü algılanıyor ki? Gerçekleri söylemek olumsuzluk yaratmamalıdır. Eğer yapıcı olmasını istiyorsanız, "oldurun" durumu o halde. Ben "olduramıyorum" çünkü. :)

Eğer seviyeniz bir Allahın kulu birşey diyemez ise, neden soru soruyorsunuz?

Allahın kuluna soru sorup cevabını nefsinizden alıyorsunuz, buradaki mevzu bu kadar basit.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Olayı tatlıya bağlamaya gayret ediyorum, ancak ikidir iğnelemeye gayret ediyorsunuz. Söylediklerimi başka yere çekiyorsunuz. Aramızdaki bu konuşmayı burada bitiriyorum. Yeni bir görüşünüz varsa, buyrunuz.

Üst Alt