Bestekâr
Belirsiz
Güfte Sâhibi
Belirsiz
Makam
Hüseyni
Form
Raks
Usûl
Semai
Kaynak
Hakan Cevher, Mecmû'a-ı Sâz ü Söz
Eser:
Sen Oynadıkça Kademi

Bestekâr:
Belirsiz

Güfte Sâhibi:
Belirsiz

Makam:

Form:
Raks

Usûl:

Güfte:
Sen oynadıķça ķademi
Sevindirirsin ādemi
Āşıķlar sürerler demi
Ķarşu ķarşu gülüb gelse yār
Dönersin mis̱l-i pervāne
Ẕevķ baġışlarsın yārāne
Görenler olur divāne
Karşu ķarşu gülüb gelse yār
Başıñda durur telleri
Ķıl gibi ince belleri
Açılur ṭutķun dilleri
Sāzın çalar sāz-endeler
Maḥbūb kılar perendeler
Yüreklenür şermendeler
Yürek yanan isen nārdan
Herkes 'aciz ķalsa kārdan
Gam-i ġuṣṣa çıķar serden

Kaynak:
Hakan Cevher'in doktora tezi, "Ali Ufkî Bey ve Hâzâ Mecmû'a-ı Sâz ü Söz (Transkripsiyon, İnceleme)".

Diğer Bilgiler:
  • Ali Ufkî'den beklenecek bir biçimde bu eserin makâmı sadece içinde bulunduğu Hüseyni faslı tarafından belirtilmiştir, ki fasıldaki her parça Hüseyni değildir. Bu nedenle makâmı Hakan Cevher'in belirttiği sonucuna varıyorum. Buna rağmen, ve bir çok popüler formun notasının aksine bu eserde usûl bilgisi vardır.
  • Güftenin hepsinin, ezginin tekrarıyla okunacağı varsayılabilir.
  • Kaynakta yazan"eyżan" sözcüğü, "tekrardan" anlamındadır ve güftede tekrarı belirtir.
  • Güfteyi, kaynaktaki gibi 17. yüzyıl Türkçesinin telaffuzuyla yazdım.

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Son düzenleme:
@Derûnhân, umarım böyle sık sık eser koyarak sizi çok uğraştırmıyorumdur, bir süredir bolca boş zamanım olduğundan şu an bunları paylaşmaya çalışıyorum.
Ancak bir isteğim olacak, eserlerin kolay bulunmasını sağlamak için. Anlaşılan MSS'ün sistemde bulunmamasından, "murabba" veya "raks" gibi formlar sistemde yok; ancak bu formlarda MSS'de 100'den fazla eser bulunuyor. Böyle kaydedilen eserlerin hepsine "diğer" demek ve bilgiler bölümünde açıklamak mümkün olsa da, hem benim hem de bu formların meraklısı için zor olacaktır. Eğer sizin için çok uğraş olmayacaksa bunlar için yeni kategoriler açar mısınız?

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Uğraşmak görevimiz, ayrıca sitemizde moderatörlerimiz de var gerektiğinde el uzatabilecek. Bunu ben "sık sık" olarak algılamıyorum, sık olanı ayrı oluyor. Bunun yüz katı fazla uğraştıran işler oldu sitede, o yüzden hiç çekinmeyin. Açık konuşmak gerekirse ana işi siz yapıyorsunuz. Bir eserin ekleme süresiyle benim yaptığım işin süresini kıyaslarsak, ben 1/10 bile zaman harcamıyorumdur. Sizin yaptığınız iş daha zahmetli oluyor, yâni boynu bükük olan benim, sizi uğraştırmış oluyoruz.

Dilediğiniz her tür formu sisteme ekleyebiliriz. Ya da isim, makam, vs. Burada yeni bir konu açıp oradan dilegetirebilirsiniz isteklerinizi. Ben de sisteme eklerim. Her türlü öneriye ve isteğe açığız. Tabii ki hepsini gerçekleştirme durumu olmayabilir ama sisteme yeni terimler ekleme durumu sorun olmuyor. İsteğe bağlı değerlendiririz.

Üst Alt