Bestekâr
Wouter Swets
Güfte Sâhibi
Belirsiz
Makam
Saba
Form
Saz Semaisi
Usûl
Aksak Semai
Kaynak
Sanat Müziği Notaları

Makam

DîvânMakam Robotu

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bestekarı da usulü de ilk defa duydum. Nağme düzümleri 5+7 şeklinde. 7 li gruplar da bildiğimiz, Balkanlarda (ve karadenizde) çok kullanilan Devr-i Turan usulü. Kendi icadı da olabilir gibi geliyor bana. Soruşturuyorum bakalım :)

Nev icad bir usul değilmiş. Ismiyle müsemma, Arnavut türkülerinde kullanılan bir usul. Yalnız usulun adını Wouter efendi koymuş sanıyorum. Usül hem 5+7 , hem de 7+5 şeklinde kullanılıyor ekteki notalardan anladığım kadar.

Arnavutlar bu usule özel bir isim veriyorlarsa da bizim gibi nota üzerinde belirtmemişler, "Allegro" yani canlı neşeli ibaresi yazmakla yetinmişler.

Bütün Ekli Dosyaları İndir

• 56.5 KB Görünüm: 159
  • 46.3 KB Görünüm: 148
Nev icad bir usul değilmiş. Ismiyle müsemma, Arnavut türkülerinde kullanılan bir usul. Yalnız usulun adını Wouter efendi koymuş sanıyorum. Usül hem 5+7 , hem de 7+5 şeklinde kullanılıyor ekteki notalardan anladığım kadar.

Arnavutlar bu usule özel bir isim veriyorlarsa da bizim gibi nota üzerinde belirtmemişler, "Allegro" yani canlı neşeli ibaresi yazmakla yetinmişler.
Hocam çok hızlısınız, maşallah :)

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Levent Bey ne kadar hızlı çözdü olayı :D. Bugün yeni şeyler öğrenmiş olduk. Usûllerin açıklamalarına geçtiğimizde buna muhakkak yer vermek gerekir. Yer imi olarak işâretliyorum kendime.

1584990292207.png

Daha sonra bu mesajı unutmayayım diye.

Üst Alt