Bestekâr
Esad Efendi (Şeyhülislam)
Güfte Sâhibi
Belirsiz
Makam
Dügah
Form
Yürük Semai
Usûl
Yürük Semai
Kaynak
Sanat Müziği Notaları, Mustafa Eren Güzel

Makam

DîvânMakam Robotu
Eser:
Sayd eder bin dili bir dam ile zülf-i siyahın

Bestekâr:

Güfte Sâhibi:
Belirsiz

Makam:

Form:
Y.S.

Usûl:

Güfte:
Sayd eder bin dili bir dâm ile zülf-i siyehin
Düşürür bir dili bin dâme şikenc-i külehin
Sad hased merdümek-i çeşmime kim mahremidir
Kasr-ı dîdemde hayâlin gibi bir pâdişehin

Kaynak:
v2 | Mustafa Eren Güzel

Diğer Bilgiler:
Arşiv No: 9245 -
v2 | Muallim İsmail Hakkı Bey’in notasından yazıldı. (Yardımları için Harun Korkmaz Bey’e ve Mürselin Güney Bey’e teşekkür ederim.)

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
Eserin güftesi Nâilî'nin bir gazelinin ilk iki beytidir. Gazelin tamamını ekliyorum. Güler Basu Şen'in okuduğu bir ses kaydı da mevcuttur.

Bütün Ekli Dosyaları İndir

• 57.7 KB Görünüm: 133
Kaynak notanın 4. satır 2. ölçüsündeki yeri tam okuyamadım, nasıl hecelemiş orayı? ....kenc-i külehinin (?)

Bir de notadaki güfte ile Mürselin Bey'in attığı güfte tam aynı değil, bunun nedeni nedir? Farklı kaynaklardan mı yazılmışlar? (Mesela "Düşürür bin dili..." ve "Düşürür bir dili")

Mürselin Bey'in yazdığını esas alabiliriz. Bahsettiğiniz yeri ise İsmail Hakkı Bey biraz hatalı yazmış. "Kün" yazmış mesela, "ken" olacak tabi. "Kü"den sonra "li" yazmış "le" olmalı. Sonraki hece ise "hin" olacak, ikinci "şi"ye kadar.

Bir parmak da ben atayım :) her ne kadar orjinal notada olmasa da karara giden ölçülerde Do notalarına 1 koma tabir edilen diyez koymak gerekiyor. Çünki bu eser Segahla karar ediyor.

Ilk ölçüden segâhla girmiş oradaki (do) , 4. ve son satırda ortadaki ölçülerdeki (do) 1 Komalık diyez olmalı.

Bir de ilk ölçünün sonundaki ( li ) fazla yazılmış orjinalde de.

4. Satir ortadaki ölçüde (ken) hecesi Si notasinda olmalı. Orjinalde yanlış yazılmış. Son satırdaki gibi olmalı

Son düzenleme:
Üst Alt