Faruk İnan

Moderator
Staff member
DivanMakam Notisti
Messages
1106
Reactions
534
YouTube
link

Reputation:

Merhabalar, öncelikle hoşgeldiniz.

Yapılacak şey basit aslında; işinde ehil olan bir grup kurulacak (sazlar ve hanendeler) fon, stüdyo, ekipman, prova edilecek mekân sağlanacak, daha sonra da o grup eserleri okuyacak.
 

Derûnhân

Admin
Staff member
Messages
507
Reactions
432
Website
link
Facebook
link

Reputation:

Güzel bir soru olmuş bu. Neler yapabiliriz?

Hayâl olarak, yukarıda belirtildiği gibi, bir topluluk kurup bu çalınmayan eserleri kayda almak olmuştur benim için.

Bir gün kısmet olursa inşallah bunu DîvânMakam ailesi olarak gerçekleştirebiliriz.

Şu an peki ne yapabiliriz? Çoğunuz bir çalgı çalıyorsunuzdur ya da ses icrâsı yapabiliyorsunuzdur tahmînen. Bu çalınmayan eserleri kendiniz okuyabilir/çalabilirsiniz ve Youtube'a yükleyebilirsiniz. Ondan sonra da burayla paylaşarak yavaş yavaş hangi eserlerin çalındığını hangilerin ise hâlâ açıkta kaldıklarını görebiliriz. Bunun için bir organizasyon yapabiliriz, meselâ işte x kişiye "şu 5 eser senin, bu 5 eser diğerinin" gibi.

Ama daha kaliteli, daha nitelikli olmak için tabii ki profesyönel bir stüdyo ortamı daha güzel olur. Ama günümüzün teknolojileri o kadar ilerledi ki, evde bile güzel kayıtlar yapılıyor artık. Meselâ Faruk kardeşimizin kayıtlarını örnek alabilirsiniz.
 

Derûnhân

Admin
Staff member
Messages
507
Reactions
432
Website
link
Facebook
link

Reputation:

Nota İstek başlığı gibi bir de İcra İstek başlığı düşünülebilir belki.

Tabii, şimdi mi daha iyi olur, ileride sitenin hacmi biraz daha genişleyince mi? Yahut hiç mi iyi olmaz? Takdir yönetimin.
Estağfirullah, bence çok güzel bir fikir. Bir yerden başlamak gerek. Açarız birazdan bu konuyu.
 
Messages
50
Reactions
33

Reputation:

Bende mesela bir Askeri Müziki Bandosu kurmam lağzım, ama buna uygun insanlar lağzım. Bundan dolayi anca piyano üzerine veya dijital Orkestra (mesela Miroslav Philharmonic 2 üzerine) yapabilirim.

Ama bunlar da biraz olsun çok olsun, zaman ve güç aliyor. Taş Plak listesine baktım, ve Osmanlı dönemi öylece Marşlar vakri, bundan önce hiç bilmezdim ve notaları da hiç bulamadım.

Şu aralar mesela 78 Rpm Taş plakları dinleyer Arap marşı ve Askeri Marşı (Ordu Marşı M. Zati Bey) notalarını çıkarmaya çalışiyorum. Herşey olduktan sonra busefer ayrı ayrı Enstrumanlara arr. ve armonize etmem lağzım. Oldukca güçtür.

Artık bunları icra eden bando bulmasamda en az gelicek nesil veya seneler için vardır benim arşivimde.
 
Top Bottom