İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Güzel bir soru, ben de bilmiyorum, aynı sıkıntı ile ben de karşı karşıyayım. Şöyle ki bizim vikipedimizde bu tüm isimler var ve hepsinin toparlayabildiğimizce biyografilerini ve resimlerini koymak istiyorum. Sayfaları hazır, meselâ Dede Efendi'nin sayfasına yönelebiliyorsunuz, otomatik olarak yönlendirmesi var. Ama henüz kendi sayfası boş. Bu sayfaları doldurmak istiyorum ama aynı problem bende de var. Bence şu an ki en iyi kaynak TDV İslam Ansiklopedisi. Orada varsa vardır. Yoksa ya Facebook ve Google araması yapıp kaynak arayacaksınız veyâ doğal olarak kitaplara başvuracaksınız. Meselâ Rahmi Kalaycıoğlu'nin Bestekârlar Külliyâtı var. O resim veriyor içinde olan bestekârlar için. Ama bende bu külliyât maalesef yok meselâ.

Güzel bir soru, ben de bilmiyorum, aynı sıkıntı ile ben de karşı karşıyayım. Şöyle ki bizim vikipedimizde bu tüm isimler var ve hepsinin toparlayabildiğimizce biyografilerini ve resimlerini koymak istiyorum. Sayfaları hazır, meselâ Dede Efendi'nin sayfasına yönelebiliyorsunuz, otomatik olarak yönlendirmesi var. Ama henüz kendi sayfası boş. Bu sayfaları doldurmak istiyorum ama aynı problem bende de var. Bence şu an ki en iyi kaynak TDV İslam Ansiklopedisi. Orada varsa vardır. Yoksa ya Facebook ve Google araması yapıp kaynak arayacaksınız veyâ doğal olarak kitaplara başvuracaksınız. Meselâ Rahmi Kalaycıoğlu'nin Bestekârlar Külliyâtı var. O resim veriyor içinde olan bestekârlar için. Ama bende bu külliyât maalesef yok meselâ.
Evet haklısınız 🙏

YouTube
link
Aslında hiç birinin fotoğrafları yoktur, çünkü o zaman fotoğraf makinası yoktu :D. Ama tasviri resimleri vardır. Bu genelde anlamda, "sakallı", "sarıklı" ya da "fesli" bir görüntüdür. Ama hiç birinin resmi onlara ait değildir.
Şehbal Mecmuasında çıkan bu resmin altında bestekar Hacı Arif Bey yazıyor. Belki bu onun görüntüsü olabilir ama Dede Efendi, Şakir Ağa vs. bunların fotoğrafı olamaz.

Bütün Ekli Dosyaları İndir

• 105.9 KB Görünüm: 193
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Hocam, şu elinizdeki olan kaynakları ne olursunuz bizimle paylaşınız. Sizdeki mücevherleri kıskanıyorum açıkşası :D.

Evet, tabii ki fotoğraf olamaz ama belki bir minyatür, belki yabancı bir ressam çizmişdir diye bir resmin olma ihtimâli var ama sanırsam hemen hemen hiç birinin yok, o dönemlerde yaşamış olanların.

Üst Alt