Abi şimdi uğraşıyorum sesleri değiştirmek için, Instruments sayfası altında World Music seçeneğini buldum. Belki Chinese Taiko Drum güzel olabilir dedim ama ses gelmedi, herhalde ses paketleri indirili değil. Tekrar deneyeceğim :)

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Eyvallah, bence o son örnek gâyet yeterli ses olarak.

Bakalım, dediğin gibi video embed kullanabiliriz kudüm sesleri için. O halde hem Batı hem de Türk örneğiyle vermiş oluruz.

Burada şöyle bir sorun var sanki, usul bitince ses imleci devam ediyor
Mustafa, bunu diğer (boş) ölçüleri silerek tekrar deneyebilir misin?

1643047657510.png

Projenin böyle gözükmesi lazım.

Bütün Ekli Dosyaları İndir

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Buradaki bir başka sorun ince sesin ''düm''e denk gelmesi. Tam tersi olması lazım.
Herhalde ayarlanıyordur onlar. Orasını siz bulacaksınız :D.

Eğer usul iki defa tekrar ederse sorun değil ama bir defa çalacaksa sondaki durak son vurguyu uzatabilir
Anladım, haklısın.

Şöyle de yapabiliriz. Şu an zâten şablonu oturtmak için konuşuyoruz.

Şablon olarak meselâ ilk satır aynen yukarıda olduğu gibi tek ölçülü olabilir.
İkinci satır ise 2-4 kere çaldıracak şekilde. Bakmak lâzım.

Kayda yankıyı, maalesef, Musescore'un kendi sitesi veriyor. Yapım aşamasında reverb kapatılabiliyor. Siteden de kapatılabilir herhalde ama üyelik istiyorlar.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Kayda yankıyı, maalesef, Musescore'un kendi sitesi veriyor. Yapım aşamasında reverb kapatılabiliyor. Siteden de kapatılabilir herhalde ama üyelik istiyorlar.
O kadar yankıda bir şey yok. Mustafa'nın örneğinde bozukmuş gibi ses geldiğinden öyle dedim.

Bu yapım aşamasındaki normal ses.

Proje dosyası da ekte. Burada farklı olarak güçlü ve zayıf seslerin dinamikleri var. Bunlar daha sonra toplu halde seçilip ''V'' tuşuyla gizlenebiliyor.
Süper. Peki bu "Düm tek tek" durumunda ikinci tek neden 3 forte? O da diğer tek derecesinde olması gerekmiyor mu? Bilmediğimden soruyorum.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Evet, bir denemek lâzım. Bakalım, olduğu kadarıyla.

Aslında biz burada yazılanları hep perde arkasında yapıyorduk bugüne kadar. Ancak bu şekil bâzı konuları da halka açmak istedim, verilen emeklerin görülmesi ve katkı alabilmek için.

Yani ben usul'u dinlemek istersem, normal eserin notasını yazıyorum ve ardından ikinci bir enstruman ekliyerek (Nakkare/ Kudüm için Timpani) usulu notaya aliyorum. Böylece mesela :
1. Enstruman Piano: Melodi
2. Enstruman Timpani (Kudüm/ Nakkare zaten Timpani'nin küçük hali gibidir) : Ritim (Si = Düm, Re = Tek)
Böyle de olur.

Ama siz tam olarak ne arıyorsunuz?:
Musescore'dan bir Ritim mi? Yoksa önemli olan ses kayıtı mı(mesela mp3)?

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Ama siz tam olarak ne arıyorsunuz?:
Musescore'dan bir Ritim mi? Yoksa önemli olan ses kayıtı mı(mesela mp3)?
Şöyle ki, sitemizde biliyorsunuz bir çok eser var ve her eserin de usûlü var doğal olarak (istisnâlar dışında, taksimler vs.).

Ve bu usûlleri de biraz temizlemek, standart bir duruma getirmek istiyoruz. Sistemde gereksiz bir şekilde şişlik var.

Neyse, sonuç olarak bu temizleme işlemini gerçekleştirirken, ayrıca usûlleri Ansiklopedimize eklemek istiyoruz. Yâni bir usûlün sayfasına gittik mi, o usûlü görmek, anlamak ve dinlemek istiyoruz.

Bunun için de musescore üzerinden denemeler yapıyoruz şu an gördüğünüz gibi. Buradan karşımıza çıkacak her durumu konuşup bir şablon belirlemek istiyoruz. Şu an sıkıntımız musescore kullanarak bir örnek yaratmak. Maalesef musescore'da kudüm sesi yok. Ona yakın bir şey bulmamız lâzım. Ve darp vuruşlarının şiddetlerini ayarlayabiliyor olmamız lâzım. Ve bunun gibi farklı detayları ekleyebiliyor olmamız lâzım (örnek olarak sağ ve sol ile vuruş yapmak gibi). Halka açık bir biçimde burada sohbet ediyoruz, herkes de dâhil olabilir buna.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Evet, ancak bize musescore lâzım. Nedeni ise musescore sitesine nota yükleyip, onu burada gömebiliyoruz. Yoksa farklı programlarda dilediğimiz sesi ayarlayabiliriz sizin yaptığınız gibi. Ama onların musescore gibi bir sitesi olmadığından, seslendirmeleri ancak mp3 ya da bir video olarak verebiliriz, ki o şekli de yapacağız sanırım. Ama musescore öncelik şu an.

Faruk'un örneği meselâ bu. Direkt üstüne tıklayarak dinleyebiliyoruz ve notaları da görebiliyoruz.

Nim Hafif Kalıp by farukkinan06

Üst Alt