İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Usûl temizliği yaparken, bir yandan da usûlleri eklemek istiyorum sisteme.

Bunun için iki çeşit yol var.

1. Burada olduğu gibi resim + mp3 olarak yapabiliriz.

2. Daha hoş olabilecek olan Musescore yöntemi.

Musescore sisteminde eğer usûlleri kaydedebilirsek, o zaman o siteye yükleyip, şu şekilde kullanabiliriz:

Siz ne diyorsunuz? Musescore üzerinden yapabilir miyiz sizce?

Musescore avantajı direkt notayı görerek çaldırabiliyorsunuz ve ayrıca metronomu da ayarlayabiliyorsunuz.

Güzel fikir. Musescore Türk Müziği seslerini playback yapamıyor ama burada sadece usûlleri kastediyorsun değil mi abi? Eğer öyleyse güzel olabilir fakat Musescore'da bildiğim kadarıyla Türk Müziği vurmalı sazları yok. Velev ki oldu buraya nasıl yükleyeceğiz kendi yazdığımız şeyleri?

1642894306896.png

Böyle bir şey daha mantıklı olmaz mı? Diğer sitedeki yazım çok kafa karıştırıcı. Musescore ile yaptım bunu.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Sâdece usûlleri.

Buraya nasıl yükleyeceğiz derken?

Musescore üzerinden yazıldı diyelim. Sonra onların sitesine yükleyebiliyoruz. Ben DîvânMakam adına bir üyelik açtım, oraya yükleyeceğim. Yükledikten sonra da sitemize aynen yukarıda olduğu gibi mesajlara gömeceğim.

Ama vurmalı saz meselesi beni de düşündürdü. Mevcut onlarda olanı kullanacağız ya da belki mus2 üzerinden import/export yapabilir miyiz, bilemiyorum.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Ekli dosyayı görüntüle 76164

Böyle bir şey daha mantıklı olmaz mı? Diğer sitedeki yazım çok kafa karıştırıcı. Musescore ile yaptım bunu.

Diğer sitedeki örnek içerik olarak değil, şekil olarak örnek gösterdim.

Diğer sitede dikkat edersen "resim" + "soundcloud" şeklinde düzenlemişler. Eğer musescore olarak yapamazsak, biz de öyle yapacağız. Ha, ama notaya nasıl alacağız, onlar sizin alanlarınız, o ayrı bir konu.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
"Resim + ses" olarak her şekil yapabiliriz, o sıkıntı değil. Son örneğinin altına mp3 yerleştirdik mi, tamamdır.

Ancak musescore üzerinden ne yapabiliriz, o daha hoş. Seslendirme veriyor kendisi, o bakımdan. Yârın diğerlerinden de cevap alayım, olmadı bu konuyu halka açıp millete de sorabiliriz.

Usûlleri seslendirerek paylaşmayı düşünüyoruz değil mi? Musessucore nin içindeki Kudüme en yakın gelen bir enstrüman kullanilabilir. Maksat darplari duyurabilmek.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Usûlleri seslendirerek paylaşmayı düşünüyoruz değil mi? Musessucore nin içindeki Kudüme en yakın gelen bir enstrüman kullanilabilir. Maksat darplari duyurabilmek.
Aynen, öyle. Evet, en yakını neyse, onu kullanacağız.

Belki şu site faydalı olabilir: Embeddable music notation editor

MusicXML ile belki siteye gömülebilir ama nasıl olur bilemiyorum :)
Ben de aradım ama pek kolay kullanımlı bir şey bulamadım.
Bunda olan sorun ise tuzlu olması: Embed sheet music and tabs on your website or blog - Flat

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Bu mus2'den midi olarak kaydedebiliyorsunuz, oradan da musescore üzerinden açabiliyorsunuz.

Siz benden daha iyi anlıyorsunuz, baksanıza bir işimize o şekli yarar mı.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Siz olmasanız ne yapardım ben :D.

İyi iyi, sıkıntı olan musescore sitesi kendi formatında istiyor.

Yâni midi üzerinden musescore'a aktarım yapmak gerekiyor ya da direkt olarak musescore kullanmamız gerekiyor.

Midi olarak yapınca acaba enstrüman sesini de aktarabiliyor muyuz, bilmiyorum. Olmuyor sanırsam.

Ama yine de siz becerebiliyorsunuz bu işleri. Örnek bir usûlü musescore'dan kaydedip, gönderebilir misiniz?

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Çok güzel oldu :) Görüntü de halledilince efsane olur. Hangi midi işe yaradı abi?

Bir de metronom 60 civarlarında olmalı :)
O teknik meseleler sizin işiniz olacak, sanırım musescore'a hâkim olan Faruk'a yıkarız :D.

Tempo track olanı açmadı musescore, diğer midi olanı acıyor. Aynen aldım ve yükledim. Deneme amaçlı.

Not: Konuyu halka açık yere taşıdım, bilginize.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Aynen ben pek bilmiyorum MuseScore’u. Mesela sayfa boyutu A4 değil de daha küçük olsa, röpriz işaretiyle tekrar olsa daha güzel olur.
Yukarıda gömülmüş olan yerde "set loop" var, o şekilde tekrar edilebiliyor.

Tabii ayrıca dediğin gibi sayfa boyutu falan gibi meseleye de bakmak lâzım. Şimdi yapmamız gereken standart bir şablon oluşturup, Levent Abi'nin önderliğinde usûlleri temizlerken bir yandan da onları siteye eklemek olacak. Öncelikle musescore bilenimizi görelim :D.

Musescore'da nota sapları ''x'' tuşuyla dönebiliyor.

Çift çizgi yapmak için ise ilgili ölçüye sağ tık - dizek parti özellikleri yapıp aşağıdaki ayarları uygulamak gerekiyor.

1643043590646.png

Üst Alt