Bestekâr
Donizetti Paşa (Giuseppe)
Güfte Sâhibi
Yok
Makam
Acem Aşiran
Form
Marş
Usûl
Sofyan
Kaynak
Sanat Müziği Notaları

Makam

DîvânMakam Robotu

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
Estağfirullah,

İkinci ve üçüncü notlar aynı, Acemaşiran makâmında bestelenmiş Müellifi ise Donizetti olarak yazılmış bir marş. İlk not ise bambaşka bir marş.

Zaten onu diyorum. Sâdece ilk Nota V Murad için bestelenmiş Marş. Diğer ikisi " Marş-ı Sultani"

Yani V2 ve V3 "Marşı Sultani" ve V1 için V. Murad Marşı veya Marche de S.M.I. le Sultan Mourad V (Murad V) Khan (Han) diye geçen iki kayit lağzım. Hepisi bir sayfa konulmuş...

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Anladım, iki farklı eser var o halde. İkisinin de bestekârı Donizetti Paşa mı? Ona göre değişiklikler yapacağım birazdan, garanti olsun diye soruyorum.

Hayır, v2 ve v3 Donizetti paşaya ait. Diğerinde ise Fransızca Arrangé pour Guatelli yazıyor. Guatelli tarafından piyanoya aranje edilmiş yani. Ama onun eseri mi bilmiyorum. La minör başlıyor, sonra La Majör'e geçiyor vs. diğer iki eserle hiç alâkası yok yani.

Hayır, v2 ve v3 Donizetti paşaya ait. Diğerinde ise Fransızca Arrangé pour Guatelli yazıyor. Guatelli tarafından piyanoya aranje edilmiş yani. Ama onun eseri mi bilmiyorum. La minör başlıyor, sonra La Majör'e geçiyor vs. diğer iki eserle hiç alâkası yok yani.
Zaten onun olmdadiğini söylemedim :) Ama buna rağmen V1 den farklı eserler. Bunları frakli dosya/sayfaya koymak lağzım.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
İlk Marş Giuseppe Donizetti ve Piano Arr. Callisto Guatelli Yıl:1876 (Nota kapağa göre)
Ama batı tarz olduğu için benim için Osmanlı Usul, ve Makâmı tespit etmek, bana biraz zor.
Onu çıkarabilirse bizim bilgili üyemiz Faruk İnan çıkarabilir, ya da bilgili ve bu mesajı okuyan başka ziyâretcilerimiz varsa, onlar da buyursunlar.

Ben bu notaları iki konuya aktaracağım için düzgün olması bakımından soruyorum.

Onu çıkarabilirse bizim bilgili üyemiz Faruk İnan çıkarabilir, ya da bilgili ve bu mesajı okuyan başka ziyâretcilerimiz varsa, onlar da buyursunlar.

Ben bu notaları iki konuya aktaracağım için düzgün olması bakımından soruyorum.

"Belirsiz" yaz geç xD Yani bunu piyano veya Bandoyla çalmak isteğen Usul veya Makâmı bilmesi gerek değil, sâdece Tempo önemli (Marcia/ Marche ~120 )

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Ama sonuçta burada bir arşiv oluşturuyoruz hep berâber. Fazla bilgi zarar etmez. Bandoyla çalan için önemli olmayabilir ama başkası için önemli olabilir. O yüzden bu bilgileri temin etmek mümkünse yazalım, yoksa dediğiniz gibi belirsiz olacak geçeceğim.

Bir yandan haklısınız tabiğiki, ama ("Batı tarz") marşlar genellikle Osmanlı/Bizanz klasik enstrumanlarla pek çalınmadığ için, onları bilmek okadar önemli olmuyor, hele Piyano muzikide. Ama elbette nekadar bilgi varsa okadar yazılırsa iyi'dir, benim "Cezayir Marşı"nda yazdığım gibi. Önceden "Belirsiz" geçiyodu, hatta pek kolay bilgi edinmeyen yabancı dil kaynakları okuyarak daha bilgi ekledim🧐

Notaları bi kafadan çaldırdım, ve bu Mahmudiye Marşı (ve sonra Sultan Vahidettin için de kullanılmışdır).

Yani Sultan II. Mahmud ve sonra Sultan Vahidettin in Sultani Marşıdır.

Üst Alt