Bestekâr
Donizetti Paşa (Giuseppe)
Güfte Sâhibi
Yok
Makam
Yok
Form
Marş
Usûl
Belirsiz
Kaynak
Marş Araştırmacı (adlı üyemiz)
Eser:
Mahmudiye Marşı (Prusya Süvari Marşı Aranjmanı)

Bestekâr:
Giuseppe Donizetti (Paşa)

Güfte Sâhibi:
arr. Wieprecht

Makam:
Belirsiz

Form:

Usûl:
Belirsiz

Güfte:

Kaynak:
Prusya Kültür Mirası Arşivi

Diğer Bilgiler:
Sulan II. Mahmud için Giuseppe Donizetti bestelenmiş MarşSultani ve ca.1845(?)'de Wilhelm Friedrich Wieprecht'in Prusya Süvari Bandosu için aranjman ettiği (nadir) bir eser.
Prusya eserleri Repertuvarsına "AM III, 25" numarası ile kayıta alınmış.
Ses kayıt:
Almanca: "Sultan (Großherr) Mahmud'un şahsî marşı, krali(yet) Prusya süvari marşı" yazıyor.
Not: Aranjamanı yazan kişi'nin isimini "Güfte Sahibi" yerine yazdım (istisna olarak).

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Son düzenleme:
Çok nadir notalar bence. Osmanlı Bandosunu yeniden kurduğum zaman mutlaka bir süvari bando da kurmak istiyorum gerçekdeki gibi Osmanlı Üniformalı tabiki. Ve ozaman bu eseri icra etmek isterim. Elbette ben Tanzimatcı değilim, sadece Osmanlı ile alarkalı ve Süvarı marşı olarak melodik olarak uygun gelir diye.
Duymuş olduğunuz Trompet (Fanfar Boruları) ve Timpani (Kös) ler ile klasik bir Süvari marş oluşdu. İşte (At üzeri) Boru, Nefir ve Kös, Mehter den gelen bir gelenek. Ne yazıkki o mehter de unutuldu...

Bunu seslendiren ekip hususu eski marşlar için tarihi enstrumanlar kullanıldı. Yani o zamanki (yaklaşık 1850'lerdeki) sesi rekonstrükte etmek için ona uygun eski model enstrumanlar kullanıldı.
İşte almanların "Tarihi Marşlar" albümünden buldum. Evet tarihi marşlar diye tarihi enstrumanlar ile yapılan albüm var, ve elbette Türklerin yada T.C.nin öyle kaliteli (Osmanlı Marşları Albümü) yok. Yapmak istelerse'de benim gibi hatta belki sadece mutlaka benim ile onu yapmaları gerek, yoksa büyük hatalar olur (mesela size geçen paylaştığım Osmanliye Marş'daki gibi).

Osmanlı Süvari Bandosu böyledi işte:
Ertuğurul Süvari Bandosu.jpg
Hassa Ordu-i Hümayunu Ertuğrul Süvari Bandosu.jpg

Ses kaıttaki gibi önde Timpani ve Boruzanlar, arkada Bas, solda da Flüt. Genellikle pirinç enstrumanlar.

Son düzenleme:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Siteyi kurduğumda Klasik Türk Müziği hayranları, bilenleri, sevenleri ile sohbet ederiz diye düşünüyordum doğal olarak. Ama marşları bu kadar önemseyen, bu kadar bilen, bu kadar üstüne düşeneni ile karşılaşacağım aklıma hiç gelmedi. Ne güzel bir olay. Keşke daha kalabalık olsak da bir gün belki keyfine müzisyenlerimiz bu söylediğiniz şekilde bir kaç marşı çalıp kaydedeler. Bizde peşrevler ve saz semâîleri ön planda olur ama marşa ilgi olduğunu hiç görmedim nedense. Bu da bir eksikliğimiz. Bu alanda da kendimizi geliştirmeliyiz. Ama bu alanda bir büyüğümüz olmadığı için biraz zor bir durum.

Siteyi kurduğumda Klasik Türk Müziği hayranları, bilenleri, sevenleri ile sohbet ederiz diye düşünüyordum doğal olarak. Ama marşları bu kadar önemseyen, bu kadar bilen, bu kadar üstüne düşeneni ile karşılaşacağım aklıma hiç gelmedi. Ne güzel bir olay. Keşke daha kalabalık olsak da bir gün belki keyfine müzisyenlerimiz bu söylediğiniz şekilde bir kaç marşı çalıp kaydedeler. Bizde peşrevler ve saz semâîleri ön planda olur ama marşa ilgi olduğunu hiç görmedim nedense. Bu da bir eksikliğimiz. Bu alanda da kendimizi geliştirmeliyiz. Ama bu alanda bir büyüğümüz olmadığı için biraz zor bir durum.
Sadece Marşlar değilki, peşrev ve şarkılar da mızıkayı humayun tarafından çok sesli olarak icra ediliyordu örnek:

Osmanlı saray mızıkası Osman Zeki Bey tarafından yönetilen Bando/Orkestra ile 1918'de Münih (Almanya) da Richard Wagner in Eserlerin yanında bu da icra edilmiş. Bunu o dönemden kalma Konserafişinde okumuşdum, aradığımda bu ses kayıdı buldum ve çok sevindim, bir peşrevin de osmanlı (sonra riyaseti Cumhur) orkestrası tarafından çalınmış ve ses kayıdı kaldığı bir eser.

Ben de 28. Alay Bandosunun Nota defterinden Eserler var, ve arada Osmanlı marşları, valse, şarkılar ve peşrevler var. Bando olduğu için armonize elbette.
İmkan bulursam belki onları da buraya eklerim.

Ama zaman çok yetmediği ve fırsat hep olmadığı için sadece (ilgi alanım en yöksek düzeyde olduğu alanda) marşlar ile ilgileniyorum, çünkü bu konuda çok az ilgilenmiş ve birirleri bununla ilgilenmesi lazım, yoksa kim eder?

Bazı bilgileri müzikologlardan bile duymamış olabilirsiniz...

Tepkileriniz için teşekkür ederim.

Üst Alt