Tekrar merhaba!

İlk iş olarak hızlı arama çubuğunu denedim. Şöyle bir problem olduğu kanaatindeyim: arama motoru tek kelimeyi kolaylıkla buluyor, eyvallah; hattâ şapka ve nokta duyarsız olduğundan c-ç, s-ş, g-ğ, ı-i gibi harflerde oldukça başarılı da. Fakat iki kelimelik ibarelerde, aynı devletkorosu sayfasındaki problemle karşılaşıyoruz: ibâreyi tam olarak doğru yazma gerekliliği. Örneğin, Abdülkadir Meragi yazınca olumlu cevap alamıyorsunuz, illâ ki Abdülkadir-i ... şeklinde terkîb yapmak îcâb ediyor. Umarım hızlı arama motoru daha da kullanıcı dostu bir hale getirilir.

Kafama takılan bir diğer nokta da eser sahiplerinin lâkaplarının sonda parantez içinde yazılıyor olması. Bahsettiğim şey Arif Ağa (Keçi) örneğinde kendini iyice belli ediyor. Arif Ağa (Keçi) ile Keçi Arif Ağa aynı hissi vermiyor insana. İlkinde sanki gerçek bir keçiden bahsediyormuşuz hissi doğuyor sanki.

Bir diğer örnek: dede fer yazınca Dedeler'in Ferahnâk eserleri çıkıyor. Fakat fer dede yazınca cevap alamıyoruz, çünkü motor fer de. Arama motorunun farklı olasılıklara da olumlu cevap vermesi kullanıcılar için rahatlık sağlayacaktır.

Başınız fazla ağrıttım, biliyorum. Kusuruma bakmayınız.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Estağfirullah, böyle ilgili üyelerin olması baş ağrıtmaz, tam tersi bizleri sevindirir.

Söylediklerinize gelince. Söylediğiniz her şeyin farkındayım. Arama motorları maalesef forum yazılımlarında çok zayıflar.

Hızlı Arama dışında yukarı sağ köşede bulunan forumun ana arama motorunu görebilirsiniz. Onu kullanarak "Abdülkadir Meragi" aratarak istediklerinizi bulabilirsiniz.

1533129076430.png

Arama sonuçları (resme tıklayın büyütmek için).

https://www.upload.ee/image/8755428/ddddddd.png

Tabii o arama motorun da zaafları mevcut. Meselâ hızlı arama gibi ânında aynı sayfada göstermiyor bulduklarını.

Ama işte diğerinin adı üstünde. O arama motoru hızlı bir şekilde çalısması için öncelikle sâdece başlıklarda arama yapıyor (ana arama motoru ise içeriği de arıyor) ve size ânında yardımcı oluyor. İkisinin de avantajları ve dezavantajları mevcut.
Evet, hızlı arama motoru çok kısıtlı ve söylediklerinize katılıyorum. Onu geliştirmeye çalışacağım ilerki zamanlarda. Şu an gördüğünüz üzere soldan sağa yönelik tam o şekilde arka arkaya sıralanmış harfleri kullanarak arama yapıyor. Maalesef şimdilik bu böyle ama bu önemli bir mesele olduğu için bunun geliştirilmesinde hemfikrim.

Dediğiniz gibi Türkçe karakterleri rahat bir şekilde buluyor.

Bir özelliğini daha vereyim hızlı arama icin.
Meselâ bir verdi ararsanız, bu bir verd-i kapsayacak şekilde çalışıyor. Çoğu kelimede biliyorsunuz tire işâreti geçiyor. Yâni doğru yerde tireyi koymadığız vakit normalde arama bulamıyor ama burada buluyor. Meselâ Abdülkadiri Meragi yazmış olsaydınız, o eserleri bulabilirdiniz (tabii nereden bileceksiniz bunu ? :)).

Burada başka bir çözüm ise tüm Abdülkadir-i Meragi kelimelerini başlıklarda (veyâ her yerde) Abdülkadir Meragi olarak değiştirebiliriz. Ancak topluca böyle bir karara varmamız gerekir, çünkü böyle değişiklikleri geri almak hiç kolay olmuyor.

Üçüncü seçenek ise filtreleri kullanabilirsiniz eğer bir ismin hangi şekilde yazıldığını kestiremiyorsanız (bu çokça oluyor maalesef cünkü herkesin ortaklaşa kullandığı belirlenmiş isimler değil bunlar).
1533128181896.png

Filtreden bu ismi seçerek tüm eserlerine ulaşabilirsiniz. Bunu da bilmeyenler için söylüyorum.

3 farklı arama şekli de 27 tâne eserini buldu.

İkinci meseleye de değinmek istiyorum.
Evet, bana da Cemil Bey (Tanbûrî) demek doğru gelmiyor meselâ ama bu gerçekten gerekli bir olay. Çünkü eğer lâkapları öne alsak, hangisini alacağız ve kimde, kime göre? Refik Fersan mı yoksa Tanbûrî Refik Fersan mı? Yâni "R" harfinde mi arayacağız listede yoksa "T" harfinde mi? 3000'e yakın bestekâr, 5000'e yakın güfte sâhipleri var. Bütün lâkapları zihninizde mi? :) O yüzden genel kural olarak her zaman Önad - Soyisim (Lâkap) şeklinde gitmesi herkes için daha iyi olacaktır. Yukarıda aramadaki zorluklardan bahsettiniz. İşte bu da öyle bir zorluk çıkaracak bir şey olduğunundan, ansiklopedik indekslemenin en doğru şekil olacağı kanaatindeyim. Tabii ki bu konular tartışmaya açık. Eğer uzlaşabilirsek hep beraber bir gün, bu kurallar yerine başkalarını getirebiliriz. Ancak bir şekilde artık böyle şeylerin belirlenmesi gerekiyor ve herkesin o şekle uyması gerekiyor. İnşallah bu ortam böyle bir şey ortaya çıkarabilir.

Görüşleriniz için teşekkür ediyorum. Mesajınızı gerekli yere taşıyacağım.

Son düzenleme:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
bestekarlar icinde kenarinda neyzen yazanlari aratmak icin ne yapmaliyim basaramadim

İki farklı seçenek mevcut.

Hızlı Ara kısmında "neyzen" yazarak o bölümde bulunan sondan ilk 500 konuyu (eseri) bulabilirsiniz.

1543084517768.png

Ama bütün hepsini istiyorsanız, gelişmiş aramadan bulmanız münkün. Linkini veriyorum.

Sorgu için arama sonuçları: neyzen

Karşınıza 4 sayfa çıkacaktır (toplamda 400). Yâni sondan ilk 400 eseri bulabilirsiniz.

1543084715736.png

4. sayfaya tıkladığınizda ise aşaği sağ köşede mevcut olan

1543084791587.png

"Daha eski sonuçları görüntüle" adlı yere tıklayabilirsiniz. Böylece size bir 400 daha eser bulur. Sonra isterseniz bir daha aynı işlemi uygulayıp daha da geriye gidebilirsiniz, tâa ki bitene kadar.

eser degilde ornegin bestekarlar kisminda neyzen yazan bestekarlar listelemesini istiyorum. ama muhim degil esere ulasmam yeterli olur tesekkurler

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
eser degilde ornegin bestekarlar kisminda neyzen yazan bestekarlar listelemesini istiyorum. ama muhim degil esere ulasmam yeterli olur tesekkurler
Öyle bir arama mevcut değil ama onu sizin için kolayca çıkarabilirim. Buyrunuz.

Kod:
Ahmet Kaya (Neyzen)
Ahmet Şahin (Neyzen)
Ahmet Yardım (Neyzen)
Aka Gündüz Kutbay (Neyzen)
Ali Dede (Neyzen)
Ali Dede(Arapzade, Neyzen)
Ali Efendi (Neyzen)
Ali Efendi (Neyzen, Şeyh)
Ali Rıza Efendi (Şeyh, Neyzen)
Aziz Dede (Neyzen)
Doğan Ergin (Neyzen, Ali)
Emin Dede (Neyzen)
Emin Efendi (Neyzen)
Emin Kılıçkale (Neyzen)
Emin Yazıcı (Neyzen)
Emrah Hatipoğlu (Neyzen)
Erdoğan Köroğlu (Neyzen)
Gavsi Baykara (Neyzen)
Hakan Alvan (Neyzen, Mustafa)
Halil Çokyürekli (Neyzen)
Hilmi Dede (Neyzen)
Kadir Çavak (Neyzen)
Kaynak:Tevfik Kolaylı (Neyzen)
Mahmud Uğurlu Akdoğan (Neyzen)
Mahmut Bilki (Neyzen)
Mehmet Bey (Neyzen)
Mehmet Dede (Neyzen)
Mehmet Efendi (Neyzen)
Mehmet Kurt (Neyzen, Kudümzen)
Mustafa Kevseri (Neyzen)
Necib Dede (Neyzen)
Neyzen Dede Efendi (Deli Dede)
Neyzen Mehmet Bey
Neyzen Mehmet Efendi
Neyzen Şakir Bey(Çeşm-i bimar)
Niyazi Sayın (Neyzen)
Osman Dede (Neyzen, Şeyh)
Osman Efendi (Neyzen)
Raşid Efendi (Baba Neyzen)
Raşit Efendi (Neyzen)
Rıza Bey (Neyzen)
Sadık Yiğitbaş (Neyzen)
Salih Efendi (Neyzen, Dede)
Salim Bey (Neyzen)
Selami Bertuğ (Neyzen)
Süleyman Erguner (Neyzen)
Süleyman Erguner (Torun, Neyzen)
Şahin Uçar (Tanburi, Neyzen, Prof. Dr.)
Şakir Bey (Neyzen)
Şakir Efendi (Neyzen)
Şevket Gavsi Özdönmez (Neyzen)
Şevki Sevgin (Neyzen)
Şükrü Şenozan (Doktor, Neyzen, Albay Osman)
Tevfik Kolaylı (Neyzen)
Timuçin Çevikoğlu (Neyzen)
Torlak Neyzen
Turgut Tokaç (Neyzen, Doktor)
Ulvi Erguner (Neyzen)
Ümit Gürelman (Neyzen)
Veli Dede (Neyzen, Bursalı, Deli Dede)
Yusuf Paşa (Neyzen)

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Tekrar merhaba!

İlk iş olarak hızlı arama çubuğunu denedim. Şöyle bir problem olduğu kanaatindeyim: arama motoru tek kelimeyi kolaylıkla buluyor, eyvallah; hattâ şapka ve nokta duyarsız olduğundan c-ç, s-ş, g-ğ, ı-i gibi harflerde oldukça başarılı da. Fakat iki kelimelik ibarelerde, aynı devletkorosu sayfasındaki problemle karşılaşıyoruz: ibâreyi tam olarak doğru yazma gerekliliği. Örneğin, Abdülkadir Meragi yazınca olumlu cevap alamıyorsunuz, illâ ki Abdülkadir-i ... şeklinde terkîb yapmak îcâb ediyor. Umarım hızlı arama motoru daha da kullanıcı dostu bir hale getirilir.

Kafama takılan bir diğer nokta da eser sahiplerinin lâkaplarının sonda parantez içinde yazılıyor olması. Bahsettiğim şey Arif Ağa (Keçi) örneğinde kendini iyice belli ediyor. Arif Ağa (Keçi) ile Keçi Arif Ağa aynı hissi vermiyor insana. İlkinde sanki gerçek bir keçiden bahsediyormuşuz hissi doğuyor sanki.

Bir diğer örnek: dede fer yazınca Dedeler'in Ferahnâk eserleri çıkıyor. Fakat fer dede yazınca cevap alamıyoruz, çünkü motor fer de. Arama motorunun farklı olasılıklara da olumlu cevap vermesi kullanıcılar için rahatlık sağlayacaktır.

Uzun bir zamandan sonra bu konuya geri dönüyorum.
Gelişmiş arama bir kaç ay önce siteye konuldu. Bu problemler artık kalmadı. Bilginize.

Üst Alt