Bestekâr
Latif Efendi
Güfte Sâhibi
Belirsiz
Makam
Şevkefza
Form
Şarkı
Usûl
Aksak
Kaynak
Sanat Müziği Notaları

Makam

DîvânMakam Robotu
Eser:
Nim-nigaha(Bir nigaha) kail olmam yok mudur bir harf atış

Bestekâr:

Güfte Sâhibi:
Belirsiz

Makam:

Form:
Şarkı

Usûl:

Güfte:
-

Kaynak:

Diğer Bilgiler:
Arşiv No: 8281 -
Bundan önce bu eser Latif Bey (Ağa) üzerine kayıtlıydı, sanırız Latif Efendi doğrusu.

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
İHB’de nedense hep Latif Ağa ve Latif Efendi ayrımı var. Ayrıca şurada (v3) Darulelhan’dan çıkmış bir notada bestekar Latif Efendi yazıyor. Yani bu iki kişi aynı kişinin farklı zamanları mı yoksa tamamen farklı kişiler mi bunları bilmiyoruz maalesef. Mesela Cüneyd Hoca da İHB’den notaları yazarken Latif Efendi’leri çoğunlukla Latif Ağa olarak aktarmış, böyle yapmasının nedeni ne acaba?

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Yılmaz Öztuna'nın kitabında iki Latif var, biri Ağa diğeri Efendi.
Biri 1885 târihinde, diğeri 1910 târihinde vefat etmiş tahmin üzerine. Yâni iki kişi var diyebiliriz.

Bu eser konusunda ise Latif Bey(Ağa) diye kaydedilmiş ve 3. bir şahsın olduğunu düşünmüyorum. Ağa dediğine göre Suyolcu olan Latif Ağa'dır çıkarımını yaptım. O isim üzerine nakletmeyi düşünüyorum aksi bir bilgi gelmezse.

Yılmaz Öztuna'nın kitabında iki Latif var, biri Ağa diğeri Efendi.
Biri 1885 târihinde, diğeri 1910 târihinde vefat etmiş tahmin üzerine. Yâni iki kişi var diyebiliriz.

Bu eser konusunda ise Latif Bey(Ağa) diye kaydedilmiş ve 3. bir şahsın olduğunu düşünmüyorum. Ağa dediğine göre Suyolcu olan Latif Ağa'dır çıkarımını yaptım. O isim üzerine nakletmeyi düşünüyorum aksi bir bilgi gelmezse.
Ama notada Latif Efendi yazıyor abi?

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Ama notada Latif Efendi yazıyor abi?
Ben notayı atlamışım, evet, yazıyor. O halde notada efendi, kayıt olarak ağa olarak kaydetmişler. Ayıkla pirincin taşını. O halde notada yazan daha kuvvetli olduğu için Latif Efendi üzerine alacağım. Zâten bu başlık duruyor, ne yaptığımızı mesajları okuyanlar görebilir.

Üst Alt