Bestekâr
Salih Suphi Soner
Güfte Sâhibi
Mustafa Nafiz Irmak
Makam
Hicaz
Form
Şarkı
Usûl
Aksak
Kaynak
Sanat Müziği Notaları
ilgili kaynak bestesi olmayan bir çok eseri sitesinde ismen barındırdığı için bu duruma şaşırmadım. Gerekli düzenlemeyi yaparak aynı duruma düşmeyeceğinizi ve üyelerinizin güvenine halel getirmeyeceğinizden bir kuşkum yok. Kolaylıklar dilerim.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
ilgili kaynak bestesi olmayan bir çok eseri sitesinde ismen barındırdığı için bu duruma şaşırmadım. Gerekli düzenlemeyi yaparak aynı duruma düşmeyeceğinizi ve üyelerinizin güvenine halel getirmeyeceğinizden bir kuşkum yok. Kolaylıklar dilerim.
Bu konu bâzen dile getiriliyor. Neden "notası bulunmayan konular/eserler" mevcut diye.

Öncelikle buranın amaçlarından biri bir arşiv oluşturmak. Yâni toplayabildiğimiz kadar bilgi toplayarak güzel bir biçimde bu değerli bilgileri saklamak istiyoruz. Bir eserin mevcûdiyetini bile bilmek önemli. Notası olmayabilir ama öyle bir eserin var olduğunu bilmek en azından nelerin eksik olduğunu görmemize yardımcı oluyor. Örnek olarak bir bestekârın 10 adet eseri olabilir, ve dokuz tânesinin notası bizde vardır diyelim. Demek ki o 10. eserin notası eksik. O 10. eseri siteden notası yok diye kaldırsak, bu sefer o bestekârın sanki 9 eseri varmış gibi gözükür, bu da yanlış bir durum.

Ayrıca burada eser kaydı olup, notası olmayan bir çok eser notasına kavuştu. Yâni şu an notası yok olabilir ama gelecekte üyelerimiz sâyesinde yeni notalar ortaya çıkabilir, ki çıkıyor da. Diğer kaynaklardan edindiğim binlerce nota daha var burada bulunmayan. Ve yavaş yavaş arkadaşlar ile birlikte bunları ekliyoruz ve bir çok eser ilk defâ notasına kavuşmuş oluyor.

Burası bir kurum, bir devlet organı değil. Keşke profesyöneller tarafından her şeyi kapsayacak bir site kurulsa. Ben kendi elimden geldiği kadarıyla böyle bir ortam sunuyorum. Hepimiz faydalanalım, hepimiz bir şeyler öğrenelim diye. Şahsî bir çıkarım, maddî bir kazancım yok. Kimsenin burada yok. Tek amacımız bu kültürü yaşatmak ve korumak ve benim için önemsiz gözüken her tür bilgi önemlidir. Notası olmayan eser konuları buna dâhil. Bunu anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum ve teşekkür ediyorum.

Son derece haklısınız ve yaklaşımınız pozitif. vurgulamaya çalıştığım şudur ki; eserin bilgileri yanında notasının olmadığı da belirtilebilir. Bu bakımdan rastladığım bu tip eserlerin altına not düşüyorum. Neticede vakit kaybını önlemek de önemli. Çalışmalarınız çok değerli aslında trt arşivinde yok yok ama ilgi de yok nedense... başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

Üst Alt