Bestekâr
Rıza Bey (Giriftzen)
Güfte Sâhibi
Cankurtaran
Makam
Araban Kürdi
Form
Peşrev
Usûl
Düyek
Kaynak
Sanat Müziği Notaları
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Herkes aynı adı vermiş peşrevine :D Anlayamadım ama Güftekâr adı olmadığı kesin.
Mâlûm site sistem olarak nedense saz eserlerinde güfte sâhibi olarak saz eserin ismini yazıyor (varsa). Ben bir çoğunu temizlemiştim ama geriye kalanlar var maalesef. Bunlarda da niyeyse aynı isim bir çok kez girilmiş. Acabâ Cankurtaran adlı bir mecmûa mı vardı? Oradan mı aldılar, bilmiyorum.

Böyle minik peşrevler de oluyor mu? :)

Mustafacım yukarıda cevabını vermişsin zaten, bizi boşuna uğraştırıyorsun. Açık açık söyler insan aşkolsun :D

"Cankurtaran" adlı 22 Saz eserinden 19'u Peşrev, 3'ü Saz Semâisi.

Peşrevlerin ortak yanları kısa olması. Son peşrevlerin havası var, Özellikle Düyek olanlarda.

8 Düyek, 1 Çifte Düyek, 2 Fahte 4 Devr-i Kebîr, 1 Berefşan, 1 Muhammes,1 Çenber, 1 Darbeyn (2Çenber+1Fahte) kullanılmış.

Ya 2 Hane yapılmış (3 ve 4. haneler unutulmuş da olabilir)

Ya da 4 bile olsa her hane 2 - 3 ölçüde bitiyor 4.ölçü Teslîme kullanılmış. (Devr-i Kebir Usûlü vb.)

Saz Semâî'ler 1'i alışılagelen usûl düzeni ile, kalan 2 tanesi de bütüniyle Yürük Semâî ile ölçülmüş.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Çok ilginç, yâni belki de bu bestekârlar arasında yerleşmiş bir terim o halde. Yâni böyle kısa eserlerde bu ismi koyuyorlar gibi. Bunu not alıyorum, ansiklopedi maddesi olur bundan :).

Üst Alt