Makam

DîvânMakam Robotu
Eser:
Görülmemiş devr-i Yusufdan beri hiç böyle güzel

Bestekâr:

Güfte Sâhibi:

Makam:

Form:
Şarkı

Usûl:

Güfte:
-

Kaynak:

Diğer Bilgiler:
Arşiv No: 5365 -
v5 | Diğer Bilgiler: D-49/56 s.90
v6 | Diğer Bilgiler: D-61/19 s.36-37
v7 | Notlar: Defterin başında "12-13 Kanunuevvel 1338 (1922Beşiktaş Musiki Cemiyeti Haluk Güneyli'den Mart 1990" notu vardır. Diğer Bilgiler: KD-64/28 s.48

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sistemde bestekârın elyazısı yok maalesef. Ama eski notistlerden Ziya Akyiğit'in bestekârın elyazısından yazdığını not düştüğü nota, v3 olarak sistemimizde kayıtlı. Yeni ve temiz nota yazmanız güzel bir şey. Ancak notayı kaynak göstermeden ya da bestekârın melodik tercihlerinin tamamen dışında tasarruflarda bulunarak yazarsanız bu, yok yere nota enflasyonuna sebep açar ve kıymetli vaktinizi kaybetmenizden başka bir netice vermez. Dolayısıyla zaten notası bulunan eserleri yazarken biraz araştırma yapmanızda faide mülahaza ediyorum. Meselâ ilk mısrada "hiç" derken, diğer makbul nota ve icralarda "siii la sol fa" şeklinde iken siz de "si la sol fa" şeklinde yazılı. Bu şekilde yazım, eserin bütün akıcılığını durduruyor. Gerisine bakmadım. Gayretinizi takdir etmekle beraber, var olan notaları temiz bir şekilde yazmak, değerli eserleri günyüzüne çıkartmak dururken maharetinizi başka mecrada israf etmenizi doğru bulmadığımı arzetmek isterim :)

Sistemde bestekârın elyazısı yok maalesef. Ama eski notistlerden Ziya Akyiğit'in bestekârın elyazısından yazdığını not düştüğü nota, v3 olarak sistemimizde kayıtlı. Yeni ve temiz nota yazmanız güzel bir şey. Ancak notayı kaynak göstermeden ya da bestekârın melodik tercihlerinin tamamen dışında tasarruflarda bulunarak yazarsanız bu, yok yere nota enflasyonuna sebep açar ve kıymetli vaktinizi kaybetmenizden başka bir netice vermez. Dolayısıyla zaten notası bulunan eserleri yazarken biraz araştırma yapmanızda faide mülahaza ediyorum. Meselâ ilk mısrada "hiç" derken, diğer makbul nota ve icralarda "siii la sol fa" şeklinde iken siz de "si la sol fa" şeklinde yazılı. Bu şekilde yazım, eserin bütün akıcılığını durduruyor. Gerisine bakmadım. Gayretinizi takdir etmekle beraber, var olan notaları temiz bir şekilde yazmak, değerli eserleri günyüzüne çıkartmak dururken maharetinizi başka mecrada israf etmenizi doğru bulmadığımı arzetmek isterim :)
Hemen düzeltiyorum hocam, farklı bir kaynaktan yazmıştım :)

Hocam esere ait 3 tane kaynak buldum ve maalesef ki aranağmesi şu ankinden biraz farklı :/ Hangisi doğru karar veremedim, şu an okunan mı yoksa bunlar mı?
http://ktp.isam.org.tr/pdfkosal/049/049_056.pdf
http://ktp.isam.org.tr/pdfkosal/061/061_019.pdf
http://ktp.isam.org.tr/pdfkosal/KD_064/KD_064_028.pdf

İlk iki nota İsmail Hakkı Bey’in el yazısı. İlk notada imza da bulunuyor. Dolayısıyla ilk notayı esas alalım, birebir onu çevirebilir, hattâ Bestekârın el yazısından istinsahı edilmiştir kaydı koyabilirsiniz notanın altına, bu sayede güfte sahibini de öğrenmiş olduk.

Son düzenleme:
Notanın altındaki tarih de İsmail Hakkı Bey'in eseri bestelediği tarih olmalı. Notayı yazdığı tarihi yazmaz diye düşünüyorum. Onun neşrettiği söylenen Câmiül-Elhân isimli güfte mecmuasında da bu eser yok, ki o mecmua 1900 civarında neşredildi. Notanın altındaki tarih: 26 Kasım 1925. Şu halde bu eser İsmail Hakkı Bey'in ömrünün son iki senesinde bestelediği, bir olgunluk devri eseri.

Üst Alt