Bestekâr
Ali Ufki Bey (Santuri, Albert Bobowsky)
Güfte Sâhibi
Belirsiz
Makam
Rast
Form
Yürük Semai
Usûl
Yürük Semai
Kaynak
Hakan Cevher, Mecmû'a-ı Sâz ü Söz
Eser:
Ey Letafet Gülşeninin Taze Açılmış Güli (Beray-ı Maşuk Hod Gürcü Ali, Gulam-ı Sultan Mehemmed Han)

Bestekâr:

Güfte Sâhibi:
Belirsiz

Makam:
Rast

Form:

Usûl:

Güfte:
-
(Kaynakta, eserin altında güfte bulunmamaktadır. Ben de yanlış yapma ihtimâlimden dolayı bu eserin güftesini teker teker sözlerden çıkarmak istemedim.)

Kaynak:
Hakan Cevher'in doktora tezi, "Ali Ufkî Bey ve Hâzâ Mecmû'a-ı Sâz ü Söz (Transkripsiyon, İnceleme)".

Diğer Bilgiler:
  • Eserin ilk mısrâını ve adını, 17. yüzyıl'daki hâliyle (ancak düzeltmesiz bir şekilde) yazıyorum, gördüğüm tek icrâda bu şekilde yazılmış.
  • Güfte Ali Ufkî'ye ait olabilir, sarayda dolaşan bir şiir de olabilir; sonuçta "ḫōd" tabîrinden Gürcü Ali'nin ortalama bir saray sâkini olmadığı anlaşılıyor.
  • Makâm fasıl vasıtasıyla belirtilmiştir, usûl ise form ve melodik yapıdan bellidir.
  • Form olarak da, usûl olarak da "Semâ'i", MSS'ün sözlü eserlerinde her zaman "Yürük Semâî" işaret eder.

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Form’a ilahi’de denebilir belki. Belki nefes? Tabi, hz ali efendimize hitab edilmediğini söylüyor eserin başlığı ama “şir-i yezdan” denmesi ve “Ali” diye tekrar etmesi nefesleri çok andırdı bana.

Form’a ilahi’de denebilir belki. Belki nefes?
Zannetmiyorum. Ali Ufkî nefes bestelememiştir, ilahilerinin çoğunu da açıkça "İlahi" tanımını kullanarak ifâde etmiştir. Eğer eserdeki "Ali" tekrârı sizi o düşünceye yönlendirdiyse, bahsedilen Ali, eserin adından da anlaşıldığı gibi "Gürcü Ali" adlı, sarayda yaşayan (ya da yaşamış) biridir. Tasavvufî bazı kalıplar kullansa da anlaşılan dünyevî bir eser.
(Yaptığınız düzenlemeyi görmemişim, affedin. Ancak ilk cümlem hâlâ geçerlidir.)

Bu videoda saat 2:00'den itibaren.
"Ey Letafet Gülşenin Taze Açılmış Güli".
İsterseniz lütfen bana bildirin.
Bu videodaki ilk müzik parçası neydi?
İlk müziğin ne olduğundan emin değildim.
Sık icrâ edimeyen bu eserin güzel bir icrâsını bizimle paylaştığınız için teşekkürler. İlk parça Ali Ufkî'nin bir ilahisi olan "Yarabbi zatın sırrıdır" eseridir. Notası galiba sistemde yok, yakın bir zamanda yüklerim.

Üst Alt