Makam

DîvânMakam Robotu
Bu eser Rast olarak geçiyor ama Rehavi mi olmalı?. Bu eserin seyri Darulelhan Külliyatı’nda Rehavi olarak geçen, Hafız Post’un Yürük Semai (Gelse o şûh meclise nâz ü tegâfül eylese) eseri gibi. Ama nedense eser sonrasında Rast olarak yazılmış.

Daha detaylı bilgi için Sühan İrden’in videosuna bakılabilir:

Teşekkür ederiz. İsminizi kaynak göstererek notayı konuya ekledim.

Bu eserin seyri Darulelhan Külliyatı’nda Rehavi olarak geçen, Hafız Post’un Yürük Semai (Gelse o şûh meclise nâz ü tegâfül eylese) eseri gibi. Ama nedense eser sonrasında Rast olarak yazılmış.
Bununla ilgili bir konuda makamları tartışmıştık. Bu öyle girift bir mesele ki nasıl yapacağımızı ben de inanın bilmiyorum. Daha böyle bir sürü makam var. Rehavî-Rast, Segâh-Mâye, Şedaraban-Sûzidil, Uşşâk-Hûzî vs. vs. bunlar arasında yanlış kayıtlar olacaktır arşivimizde ama hepsi birbirine karışmış. Ya böylece bırakacağız ya da bütün arşivin yenilenmesi gerekecek. Ortak bir karar almamız gerekir diye düşünüyorum.

Teşekkür ederiz. İsminizi kaynak göstererek notayı konuya ekledim.

Bununla ilgili bir konuda makamları tartışmıştık. Bu öyle girift bir mesele ki nasıl yapacağımızı ben de inanın bilmiyorum. Daha böyle bir sürü makam var. Rehavî-Rast, Segâh-Mâye, Şedaraban-Sûzidil, Uşşâk-Hûzî vs. vs. bunlar arasında yanlış kayıtlar olacaktır arşivimizde ama hepsi birbirine karışmış. Ya böylece bırakacağız ya da bütün arşivin yenilenmesi gerekecek. Ortak bir karar almamız gerekir diye düşünüyorum.
Gerçekten haklısınız, durum çok karışık :/

Üst Alt