Eser:

Bestekâr:
Hacı Fâik Bey

Güfte Sâhibi:
Belirsiz

Makam:

Form:
Ayin

Usûl:
Belirsiz

Güfte:

Kaynak:
Belirsiz

Diğer Bilgiler:
Elimde eserin notası yok. Bir yerde de bulamadım. Fakat bazı kaynaklarda (bkz. aşağıdaki alıntı) bu ayinin günümüze ulaştığından bahsediliyor. Sitede yaptığım aramada eserin izine rastlamadım. Not düşmek adına sizinle paylaşıyorum.
"Bestelediği üç âyinden hüzzam âyini unutulmuş, ancak yegâh âyininin bir selâmı ile dügâh âyinin tamamı zamanımıza kadar gelmiştir."

DFDC6F83-DB55-4DE1-80FF-B6D680B9B0B2.png

Halil can’ın yazısı anladığım kadarıyla, notalar kendisinde imiş. Vefatından sonra ne oldu acaba?

Ekli dosyayı görüntüle 77920
Halil can’ın yazısı anladığım kadarıyla, notalar kendisinde imiş. Vefatından sonra ne oldu acaba?
Kültür Bakanlığının sayfasındaki mevlevi ayinleri makalesinden:

"Sadeddin Nüzhet Ergun, Abdürrahim Efendi'nin nühüft, kudümzenbaşı Ali Efendi'nin nühüft, Abdülbâki Hâfız Efendi'nin ısfahan, İsmet Ağa'nın ısfahan, Hâfız Şeyda Dede'nin hicazeyn, Ahmed Ağa'nın sabâ, Haşim Bey'in sûznâk ve şehnaz, Arif Efendi'nin mahûr, Hacı Faik Bey'in dügâh, Musûl'lu Hâfız Osman Efendi'nin hüseyni makamlarındaki âyinlerinin unutulduğunu belirtiyor."

İnşallah bir yerden çıkar, özel bir koleksiyonda vs’dir. Hatta bu forumda yerini bilen dahi çıkabilir. Kaybolacağına ihtimal vermiyorum.

Üst Alt