Makam

DîvânMakam Robotu

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
2 ve 3. Notalar makamın adına uygun, diğerleri (zaten aynı nota) "tekke işi" Tebriz'e döndürülüp rastla karar ettirilmiş. Benim kanaatim kaldırılmalı. Irak 'ta bitmesi gereken bir makam Rast'la bitmez. Keyfe keder canlı icrâ esnasında böyle şeyler yapılabilir ama "vesika" olarak tutulması kafa karışıklığına sebep olur.

Son düzenleme:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Belli değil maalesef.
Belirsiz olarak mı kaydedelim?

2 ve 3. Notalar makamın adına uygun, diğerleri (zaten aynı nota) "tekke işi" Tebriz'e döndürülüp rastla karar ettirilmiş. Benim kanaatim kaldırılmalı. Irak 'ta bitmesi gereken bir makam Rast'la bitmez. Keyfe keder canlı icrâ esnasında böyle şeyler yapılabilir ama "vesika" olarak tutulması kafa karışıklığına sebep olur.
Kaldırılmalı derken?

Anladığım kadarıyla -ki zaten “hâveran“ ekli makamlar ırak perdesinde karar etmeli- 1. Ve 4. Notalar rastta karar ettiğinden silinebilir ya da en azından farklı bir makam altına kaydedilebilir :) (Rast veya Tebriz olarak)

Son düzenleme:
Ama Levent hoca güzel bir noktaya değinmiş “Keyfe keder canlı icrâ esnasında böyle şeyler yapılabilir ama "vesika" olarak tutulması kafa karışıklığına sebep olur.”

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Anladığım kadarıyla -ki zaten “hâveran“ ekli makamlar ırak perdesinde karar etmeli- 1. Ve 4. Notalar rastta karar ettiğinden silinebilir ya da en azından farklı bir makam altına kaydedilebilir :) (Rast veya Tebriz olarak)
Ancak eser aynı eser. Farklı bir esermiş gibi kaydetmek ne kadar doğru? Makam kurallalarına göre uygun olmayabilir ama zâten bu yüzden "versiyon" sistemi var. Farklı kalemlerden çıkmış aynı eserin notaları, ki üstelik bu konuda mesajlarımız duruyor. Yâni bu eserde kafa karışıklığı olan zâten buradaki mesajları okuyup durumu anlayabilir.

Bu ilâhinin benim bildiğim sözleri "Derviş olan kişinin sözleri ümrân olur" şeklinde idi. Neden "imran olur" şeklinde yazıldı acaba?
Bu eserin bir de Ali Rıza Şengel'in defterinden Yusuf Ömürlü'nün yazdığı notası vardır.

Sanırım iki yıl önceki bu fikir alışverişi sağlıklı bir sonuca ulaşmıştır. Ancak şöyle bir durumun olmamasını temenni ederim ki, belgelere müdahale. Bu en esaslı soru işaretlerini beraberinde getirecektir. Belgeler olduğu gibi korunmak zorundadır. Başarıya gölge düşürür ve bu hepimizi çok üzer. Hariçten gazel okuduğum için özür dilerim.

Üst Alt