YouTube
link
Selamlar,

Büyük usûllerin çalışıldığı ev çalışmaları veya topluluk çalışmaları var mı?
Hatta büyük usûlleri nasıl çalıştığınızı da merak ediyorum.
Darb-ı Fetih gibi, Remel gibi, Hâvî gibi Sakîl gibi büyük usûlleri çalışabileceğim çok zevkli muhteşem eserler olsa, bir de böyle arkadaşlar olsa o kadar mutlu olurum ki...

🥰

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Maalesef sitemiz daha küçük olduğu için, henüz bu çevrede yaygın bir kitleye sâhip değil.
Bu müziğin erbâbı mevcut ama buraya ne zaman yolu düşer o kişilerin, bilemeyeceğim.

Nota Arşivinde usuller filtresinden istediğiniz usûlü seçebilir, eserlerin notalarına ulaşabilirsiniz.

Umarım site büyüdükçe berâber ortaklaşa birbirimizden öğrenebileceğimiz gruplar oluşacaktır. Kendim usûl bakımından çok bilgisiz olduğumdan, çok yardımcı olamıyorum. Ancak usûl ile ilgili kitaplardan aktarımlar yapabilirim meselâ.

YouTube
link
Maalesef sitemiz daha küçük olduğu için, henüz bu çevrede yaygın bir kitleye sâhip değil.
Bu müziğin erbâbı mevcut ama buraya ne zaman yolu düşer o kişilerin, bilemeyeceğim.

Nota Arşivinde usuller filtresinden istediğiniz usûlü seçebilir, eserlerin notalarına ulaşabilirsiniz.

Umarım site büyüdükçe berâber ortaklaşa birbirimizden öğrenebileceğimiz gruplar oluşacaktır. Kendim usûl bakımından çok bilgisiz olduğumdan, çok yardımcı olamıyorum. Ancak usûl ile ilgili kitaplardan aktarımlar yapabilirim meselâ.

Aslında bunu çalışabilecek bir topluluk oluşturabilsek adını da DîvanMakam koysak harika olur da, şu an sanırım çok ütopik takılıyorum... 🙃

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Bu site henüz bir yaşını doldurmadı. Daha kullanışlı, daha fazla bilgiye sâhip olması için planlarım var. Bunlar gerçekleştiğinde umuyorum bu çevrenin ahâlisi uzun yıllar boyunca bu site etrâfında toplanabilecektir (eğer isterlerse). Şimdilik ütopik olsa da, böyle söylediğiniz toplulukların oluşması açıkçası hayallerimde var. Zâten bu siteyi kurmamın bir nedeni de bu. Bizim gibi etrafta tek tük savrulmuş insanların bir gün bir ortamda beraber olabilmesini sağlamak.

YouTube
link
Bu site henüz bir yaşını doldurmadı. Daha kullanışlı, daha fazla bilgiye sâhip olması için planlarım var. Bunlar gerçekleştiğinde umuyorum bu çevrenin ahâlisi uzun yıllar boyunca bu site etrâfında toplanabilecektir (eğer isterlerse). Şimdilik ütopik olsa da, böyle söylediğiniz toplulukların oluşması açıkçası hayallerimde var. Zâten bu siteyi kurmamın bir nedeni de bu. Bizim gibi etrafta tek tük savrulmuş insanların bir gün bir ortamda beraber olabilmesini sağlamak.

Bu süreçte elimden gelebildiği kadar yardımcı olmak, yanınızda olup destek vermek isterim. Dilerim müziğimizi hak ettiği kıymet fikrine kavuşturabiliriz...

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Bu süreçte elimden gelebildiği kadar yardımcı olmak, yanınızda olup destek vermek isterim. Dilerim müziğimizi hak ettiği kıymet fikrine kavuşturabiliriz...
Teşekkür ederim. Sitemiz küçük olduğu için her türlü yardımcı ellere ihtiyâcımız var. Ama kimseyi sıkmadan, yormadan, zamânını çalmadan. Meselâ arşivimizi genişletmek adına etiketlendirmelerde yardımcı olabilir üyelerimiz. Veyâ eserlerin güftelerini yazmak, nota arşivinde hatâları düzeltmek, vs. gibi şeyler. Ama kimseye emrivâki yapmadan. Boş zamânı olanlar için böyle işler mevcut.

YouTube
link
Teşekkür ederim. Sitemiz küçük olduğu için her türlü yardımcı ellere ihtiyâcımız var. Ama kimseyi sıkmadan, yormadan, zamânını çalmadan. Meselâ arşivimizi genişletmek adına etiketlendirmelerde yardımcı olabilir üyelerimiz. Veyâ eserlerin güftelerini yazmak, nota arşivinde hatâları düzeltmek, vs. gibi şeyler. Ama kimseye emrivâki yapmadan. Boş zamânı olanlar için böyle işler mevcut.

Şahsen elimden geleni yapmak isterim. Özellikle de güfte ve -bildiğim kadarıyla- nota yazımı konusunda. Etiketlendirme derken? Eğer çok faydalı olacaksa ve yapabileceğim bir şeyse hemen el atmak isterim. 🤩

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Şahsen elimden geleni yapmak isterim. Özellikle de güfte ve -bildiğim kadarıyla- nota yazımı konusunda. Etiketlendirme derken? Eğer çok faydalı olacaksa ve yapabileceğim bir şeyse hemen el atmak isterim. 🤩
Eğer uygun zamânınız varsa, daha detaylı bir şekilde sohbet etmek isterim sizinle. Ama lütfen normal hayâtınıza engel olmayacaksa, yâni zamânınız varsa (yılda bir sefer bile olsa amennâ). Bir acelemiz, bir yere gittiğimiz yok. Yavaş yavaş yardım etmek istiyorsanız, çok memnun olurum. Özelden yazacağım birazdan size bununla ilgili. Çok teşekkür ederim.

YouTube
link
Bu konuyu atlamayalım. Online böyle bir grup kurma durumu olabilir mi sizce? Gerçi kursak bile şu an pek üyemiz yok ama, ilerisi için :).

Haaaarika bir fikir yine :) Neden olmasın? Belki şu internet radyoları vardı ya hani, stream bilmem ne gibi bi isimleri vardı, onun gibi bir şeyle meşk yayını yapılır. İsteyen (yapabilen) kaydeder isteyen dinler... Hoş olur...

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Haaaarika bir fikir yine :) Neden olmasın? Belki şu internet radyoları vardı ya hani, stream bilmem ne gibi bi isimleri vardı, onun gibi bir şeyle meşk yayını yapılır. İsteyen (yapabilen) kaydeder isteyen dinler... Hoş olur...

Twitch üzerinden stream yapilabilir. Veyâ başka türlü yayınlarda yapilabilir. Ancak bunu öğreten kimse bunu yapması lâzım. Öğrenmek isteyenlerde izleyebilir. Beraber herkesin aynı yayında olması zor gibi.

66899

Tabii buna zamânı olan, bilgisi olan ve hafif bilgisayara uzak olmayan birisi olması lâzım.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Yani bilgisi ve tecrübesi olan kişi mi yapsın bu yayını? Hmm. Mantıklı.
Bilmiyorum, benimkisi sâdece bir fikir.

Bilirkişi yayını yapar, izlemek isteyenlerde canlı izler. Canlı olduğu için chatten insanlar soru sorabilir ve bilirkişi yardım etmeye çalışır. Yayın böyle işler. Usûlleri öğretmeye çalışır.
Ayrıca yayını kayıt altına alırız ve daha sonradan isteyen kimse yayını izleyebilir. Canlı yayını tâkip edenlerin şansı canlı bir şekilde yardım alabilirler. Hattâ skype üzerinden yayına bile katılabilirler.

Böyle bir uygulama yapmak aslında çok basit ama iki noktada iş bitiyor. Öncelikle bir kitlenin oluşması lâzım. Ve böyle bir yayını yapacak bir gönüllüye ihtiyâcımız var. Şimdilik ütopik gibi gözüküyor ama DîvânMakam'ın böyle bir yer olmasını çok istiyorum. Bu sâdece usûl için değil, ud, tanbur, kanun, ney, vs. öğrenmek isteyenler için de geçerli. Bu ortam büyüdüğü zaman böyle gönüllü programlar yapabiliriz.

Bezmara çargah peşrev anonim fahte.. bunun vuruşlarını kavrayamadimda. Ellerimle secmeye calisiorum ornegin teslim kisminda . Bir fahte tamamliyorum sonraki kalan kisma fahte yetismiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 66939
İçinde dll yok.

Ne uyarısı geliyor sizde?
editörünü ilk defa çalıştırma teşebbüsünüzde, işletim sisteminize bağlı olarak aşağıdaki mesajı almanız normaldir.

Component "COMDLG.32.OCX" or on of its dependencies not correctly registered. A File is missing or invalid. Burada yazan mesaj gelior internetten yukledim bende dll yi belkide zaten mevcuttuda yine kabul etmedi. Birde yukarida gosterdiginiz dosyalar gelmior yalnizca velvele.exe gelior

Evet bunu daha once yuklemistim aynisi olmustu. Program acildi krem bi sayfa ve ortada yanyana bir suru ici bos noktalar var. Tikliyorum once listeden bos bir usul yukleyin uyarisi verior

Buda olmuyor neyse bilgisayarda problem olabilir. Benin icin zahmet ettiniz eksik olmayin. Bilgosayardan anlayan bitiyle beraber yapma firsatini kollicam artik saolun

Gokyan yalcinin musiki dergisinde ki kose yazilarindan ogrendigim ,mustafa kevserinin mecmuasinda usul tarifleri varmis ve notalarin seslendirilmesinde yuksek ses alcak ses olarak belirten isaretler varmis. Bunlara ulasmamiz mumkunmu neden internet ortaminda yayinlanmiyor.cok onemli degilmi.

Üst Alt