Dēmetrē Cantemir (Dimitri Kantemir(oğlu))

kitabu ilmi'l-musiki' ala vechi'l-hurufat (?)

ve

Albert Bobowski (Ali Ufki Bey)

Mecmua saz u Söz eseri

Osmanlı dönemi Nitalar toplayıp kitablarına eklemişler.

Müzikolog lar da o kitaplardan notaları alıp kendi tarzda icra ediyorlar.

İşte o Kitaplar nerede ve bunları PDF olarak birisi bulabirmi (online kütüphaneden veya kendi tarayip koyabilir mi)

Bu kitapları ben henüz pdf olarak bulamadım.

Teşekkürler

Bütün Ekli Dosyaları İndir

• 80.2 KB Görünüm: 227
  • 73.6 KB Görünüm: 211
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Mecmua'nın açık kaynak olarak bir çevirisi mevcut. Bilmem işinize yarar mı?

http://docs.neu.edu.tr/library/nadir_eserler_el_yazmalari/TEZLER_YOK_GOV_TR/Ali Ufki Bey.pdf
Bizde niyeyse Ali Ufkî Bey'in eserleri neredeyse hiç yok. Geçenleri fark ettim, Hikmet Toker Bey'e de aynı bu teze işâret etti ve tez sâhibine yine de bir sorarsınız dedi. Maalesef cevap alamadım Hakan Cevher Bey'den. Bunları da buraya koymak lâzım, en önemli eserlerin başında geliyorlar.

Bizde niyeyse Ali Ufkî Bey'in eserleri neredeyse hiç yok. Geçenleri fark ettim, Hikmet Toker Bey'e de aynı bu teze işâret etti ve tez sâhibine yine de bir sorarsınız dedi. Maalesef cevap alamadım Hakan Cevher Bey'den. Bunları da buraya koymak lâzım, en önemli eserlerin başında geliyorlar.
Evet Osmanlı dönemi Mehter-Marşlar(Harbi Usul) ve genel olarak orijinal Osmanlı Eserler Ali Ufki Beyin Ve Kantemiroğlunun Kayıtlarında.

Bunlar orijinal olduğu için en önemliler, bence.

İcra olmamış, veya çok nadir çalınmış Harbi/ (usuleş) Düyek Mehter eserleri var, benim bildiğim kadarıyla.

Ve yinede insanların az ilgisi var.

Ancak sabah akşam "Ceddin Deden", hem de yanlış enstrumantasyonuyla!

Üst Alt