Bestekâr
Zekai Dede
Güfte Sâhibi
Belirsiz
Makam
Neva Kürdi
Form
Beste
Usûl
Lenk Fahte
Kaynak
Sanat Müziği Notaları

Makam

DîvânMakam Robotu

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Emeğinize sağlık Haluk bey.

Hoşgörünüze sığınarak görebildiğim bir kaç şeyi yazmak istiyorum; 1. Pratiklik açısından, mümkün olan en az sayfaya sığan notalar tercih ediliyor. Biraz sıkıştırarak 2 sayfaya rahatça sığabilir.
2. 4 mısrayi da nota altına yazmak iyi olur.
3. Kelimeler bölünse dahi (ki eski eserler kelime bütünlüğü gözetilerek bestelenmemislerdir) "es" işaretini, önceki nota değerini uzatarak doldurmamak gerekir. Usulün karakterine düzümüne göre bestelemişlerdir zira.
4. Sessiz harfle biten hece tekrarlarında, kelimenin devamına bağlandığı son tekrara kadar sondaki sessiz harf yazılmaz okunmaz da. ( sa...sa...sahnı vb.)

Son düzenleme:
Emeğinize sağlık Haluk bey.

Hoşgörünüze sığınarak görebildiğim bir kaç şeyi yazmak istiyorum; 1. Pratiklik açısından, mümkün olan en az sayfaya sığan notalar tercih ediliyor. Biraz sıkıştırarak 2 sayfaya rahatça sığabilir.
2. 4 mısrayi da nota altına yazmak iyi olur.
3. Kelimeler bölünse dahi (ki eski eserler kelime bütünlüğü gözetilerek bestelenmemislerdir) "es" işaretini, önceki nota değerini uzatarak doldurmamak gerekir. Usulün karakterine düzümüne göre bestelemişlerdir zira.
4. Sessiz harfle biten hece tekrarlarında, kelimenin devamına bağlandığı son tekrara kadar sondaki sessiz harf yazılmaz okunmaz da. ( sa...sa...sahnı vb.)
Bu güzel eleştiriler için teşekkür ediyorum, Levent Bey. Yazışmayı okuyan genç kardeşlerim için harikulade bilgiler olmuş.
Bazen basîret bağlanıveriyor. Lütfen ihtiyârlığıma veriniz. En kısa sürede iyileştirme yapacağım. Muhabbetle... 🙏 ❤️

Üst Alt