Bestekâr
Belirsiz
Güfte Sâhibi
Belirsiz
Makam
Hisar Buselik
Form
Marş
Usûl
Nim Sofyan
Kaynak
Sanat Müziği Notaları
ilginç, bunun melodisi Rifat Bey'in "Osman Paşa Marşı" olarak bildiğimizin aynısı.

İcrası tabiki askeri bando takımıyla yapılır, bugünlerdeki zurnalı zurnalı sözde "mehter" takılmarıyla değil. Üstelik sabah akşam pişirilip bize sunulan o "plevne marşı" değil. Osmanlı döneminde "ben Osman Paşa Marşını dinlemek istiyorum" deseydiniz, muhtemelen bunu icra ederlerdi.

Velev'ki "Plevne Marşı" kast etseydiniz bile, ozaman gene armoni halinde (çok sesli) Askeri Bando icra ederdi, öbürtürlü (tek sesli) saz heyeti yapar. Asker(i) ve bazı kurumlar = Bando,
Halk ve bazı kurumlar = Saz Heyeti (tarafından icra olunur.)

Şimdi bu sefer "ben Plevne Marşını dinlemek istiyorum" dersenesiz :

Ha "Plevne" mi denin? al sana "Plevne": Mehmed Ali Beyin (1840-95) bestelemiş olduğu (öyle geçiyor) Plevne Göçmenleri Marşı :

Bütün interneti "Osman Paşa Marşı, Plevne Marşı" zurnalı-zurnalı doldurmuşlar, bunu izleyen Yabancılar zannedeceki Osmanlı eskiden böyleydi, ancak böyle icra edebilir, ancak bukadarını, ama HAYIR!

Osmanlının Askeri Musika kültürü bundan ve T.C. zamanından çok, ama çok daha ileri seviyede gelişmişti. Bu medya ama hep "Ceddin deden, Plevne, Ceddin deden, Plevne" ye kısıtladı!-> Cehâlet (yada / bazen kast' (?))

/
. . . . . . . . . . Yetmedi, aşırı siyasi-ideolojik dogmaların'dan dolayı birçok eserin güfteside değiştirildi . . . . . . . . . . . . . . .
/

Sultan Abdul-Hamid Han'a itafen yaklaşık 2000 (den fazla eserler(?!)) olması gerek. Nerede bunlar?! niye bunun %1 bile bilinmiyor?!

İnsanlar nezaman hakikati anlarlar acaba...

Son düzenleme:
Üst Alt