Tecellâ-yı Cemâlinden (Hicaz Na’t) - Bekir Sıdkı Sezgin ve Necdet Yaşar


Merhum Bekir Sıdkı Sezgin’in Merhum Necdet Yaşar’ın tanburu eşliğinde okuduğu, sözleri Şeyh Muhammed Es’ad Erbilî’ye ait hicaz makamındaki bu kasîde (na’t), malumunuz irticalî olarak icra edilmiştir. İkili arasındaki uyum, kompozisyonun mükemmelliği, icra bütünlüğü, melodilerdeki zenginlik, orijinallik ve güftenin manasına göre seçilen melodik yapılar gibi birçok açıdan değerlendirmeye alındığı takdirde irticalî olarak icra edilmiş benzer kayıtlar arasında bu icranın en iyilerden biri olduğunu, hatta şahsım adına ise en iyisi olduğunu düşündüğümü söylemekte bir beis görmüyorum.

Bir sohbetimizde Kudsi Sezgin bey bu icra için “Babamın sadece bu kaydı olsa bile yetermiş, konservatuvarlarda ders niteliğinde dinletilecek bir kayıt olduğunu düşünüyorum.” demişti. Ben de yukarda saymış olduğum bu güzel niteliklere sahip bu kaydı klasik müziğimizin muhiplerinin istifadesine sunmak ve daha iyi analiz edilebilmesine yardımcı olmak maksadıyla büyük bir titizlikle notaya almaya gayret ettim. İzmir Devlet Korosu Sanatçısı Tanburî Kağan Ulaş hoca da yazdığım bu notanın tashihini yaptı. Kendisine de çok teşekkür ediyorum.
Üstâdânın ruhları şâd, mekânları cennet olsun...
About author
Ahmet Yağmur Kucur
9 Aralık 2000 tarihinde Üsküdar/İstanbul’da doğdu. Müziğe ilk adımını 8 yaşında Maltepe Musiki Eğitim Vakfı'nda Murat Aydemir’den tanbur dersleri almaya başlayarak attı. Klasik Türk Musikisi üzerine Fikret Erkaya, Hulusi Yücebıyık, Münip Utandı gibi isimlerden istifade edip kendilerinden eserler meşk etti. Yunus Balcıoğlu ile dinî musiki üzerine çalıştı. 2017’de şefliğini M. Doğan Dikmen’in yaptığı TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu sınavını kazandı. 2018’de Genç Bilaller Ezanı Güzel Okuma Yarışması’na katılarak Türkiye birincisi oldu. 2019’da Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun “Gençlik” temalı konserinde konuk solist olarak tanbur çaldı. Aynı sene Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça danışmanlığında Pera Müzesi’nde düzenlenen “Cumhuriyet Döneminde Yetişen Bestekârlar” temalı konserde yine konuk solist olarak tanbur çaldı ve şarkılar okudu. 2019’un ekim ayında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’na ses sanatçısı olarak girdi. Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Türk Musikisi Bölümü’nde ikinci sınıf öğrencisidir.

Yazı information

Author
Ahmet Yağmur Kucur
Views
740
Last update

Downloads

More in Köşe Yazıları

Top Bottom