Merhaba, ara sıra 70-80-90’lardan kayıtlar yayınlanıyor TRT tarafından; bizim talibi olduğumuz eserler pek nadirce. Ben Youtube üzerinden bulabildiğim kadarıyla yetinmeye çalışıyorum fakat zannediyorum ki Necdet Yaşar-Niyazi S.-Bekir Sıdkı Sezgin-Aka Gündüz gibi birçok zatın kayıtları dijitalize edilmiyor yayınlanmıyor. Ben yanlışsam düzeltin veya bir kaynak var da bilmiyorsam çok sevinirim.

Mesela bir kadir gecesi programı yapılmış ama amatör kayıtlar Youtube’da. Trt tarafından bir yekün hazırlansa; tarama yapabileceğimiz ses, video arşivi olsa ne kadar güzel olurdu. Ara sıra böyle kayıtlar düşüyor hayret ediyorum. TRT Arşiv’i biliyorum ama orada pek birşey yayınlanmıyor. Biz bu konuda ne yapabiliriz? Zannediyorum ki ulaşamadığımız çok kayıt mevcuttur ellerinde. Yanılıyor muyum? Gerçekten bilmediğim için soruyorum.. ilginiz alakanız için teşekkür ederim..

Bahsettiğim kayıtlar şunlar mesela:

Kani Karaca / Zahme-i sevdâ nisârın vur ki ey feyyâz-ı aşk

Son düzenleme:
TRT Arşiv, ilk icad edildiğinde epey heyecan yaratan bir oluşumdu. İlk nüveleri de bu heyecanı tetikleyecek cinstendi. Sonra tabii azalarak bitirdiler bu heyecanı. Hatta ilk başlarda yayınlanan bazı kayıtlar bile buhar olup uçtu. Kani Karaca'nın Ferahfeza Ayini'nin birinci selamını okuduğu bir video vardı, mesela. Şimdi yok.

TRT Arşiv, ilk icad edildiğinde epey heyecan yaratan bir oluşumdu. İlk nüveleri de bu heyecanı tetikleyecek cinstendi. Sonra tabii azalarak bitirdiler bu heyecanı. Hatta ilk başlarda yayınlanan bazı kayıtlar bile buhar olup uçtu. Kani Karaca'nın Ferahfeza Ayini'nin birinci selamını okuduğu bir video vardı, mesela. Şimdi yok.
En azından bir index oluşturulsa biz de seçip parasını versek dijitalize ettirsek.

Silinmesi de ayrı bir dava.. Kime sordun ağabey diyesim geliyor.. Aslında geçmiş programlardan kesitleri sürekli TrtMüzik’te yayınlıyorlar ama zamanın popüler kayıtları oluyor genelde. Bir sitesi olmalı, araştırmalar için kayıtlar en azından listelenmeli. Musiki/tez çalışmaları için inanılmaz bir kaynak ve temel olurdu. Ben de anlayamıyorum, halaya devam ediyoruz :) Belki de oynamaktan bütün kurtlarımız döküldü merak etmeye mecalimiz yok :D

YouTube
link
Ne yazık ki bizim böyle bir bilincimiz değil 100 yıldır, 100 yıllardır oluşmuş değil, özellikle sanat mecrasında. Osmanlı ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait görüntüleri bile British Pathe'nin arşivinden para ile almak zorundayız. Hafızaya önem vermeyen bir milletiz hasılı. Arşivi bile popülizm doğrultusunda yapıyoruz, izlenmeyince, ilgi görmeyince her şey duraklıyor. Halbuki bu kültür hafızası, sosyal hafızadır, bir halkın geleneğini de bu sağlar. Trt'den asla beklentim olmasa da, keşke özel bir kuruluş bunu devralsa ve daha doğru dürüst bir şekilde bu arşiv kayıt altına alınıp, yayınlansa.

Ne yazık ki bizim böyle bir bilincimiz değil 100 yıldır, 100 yıllardır oluşmuş değil, özellikle sanat mecrasında. Osmanlı ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait görüntüleri bile British Pathe'nin arşivinden para ile almak zorundayız. Hafızaya önem vermeyen bir milletiz hasılı. Arşivi bile popülizm doğrultusunda yapıyoruz, izlenmeyince, ilgi görmeyince her şey duraklıyor. Halbuki bu kültür hafızası, sosyal hafızadır, bir halkın geleneğini de bu sağlar. Trt'den asla beklentim olmasa da, keşke özel bir kuruluş bunu devralsa ve daha doğru dürüst bir şekilde bu arşiv kayıt altına alınıp, yayınlansa.
İşte ben de bunu çok iyi anlıyorum. T.C. de bu tür Kültür yayımlılığı pek gelişmemiş. Meseela okadar mı çok arşivler var ki... Ama onlara ulaşmak zor ve dijitalleştirme paralı oluyor. İlkönce eserleri (nota, ses film gibi) bulmak lazım ve bu bile oldukca zor. Sonra mail gibi araçlarla iletişim kurmak gerek AMA cevap yok! ilgilenmiyorlar. Birçok "arşiv" denilen yerler gerkli hizmeti vermiyorlar!
Bu sefer müzayede den nadir notaları satın almak gerek onlar da pahalı (koleksiyoncular için satılıyor, habuki bize sadece notalar, yani resimleri/kopyası gerek, orijinalini illaki değil).

Mesela almanyadaki arşiv hemen ilgileniyor, maillere cevap veriyor ve kültüre hizmet için eserler bile satın alıyor ve halk bundan faydalaniyor!

Bu tür hizmetler pek gelişmemiş. İlkönce bu zihniyet değişmesi lazım.
Bundan dolayı özellike Osmanlı musiki, örf adet ve kültüre gerçekce hizmet eden devletten ve sözde "kültür-"ve turizm bakanlılığından BAĞIMSIZ bir dernek kurmak isterdim.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Bu tür işlerle ilgilenen eleman yoktur diye düşünüyorum. Yabancı televizyonlar (BBC, ARD/ZDF) çok kaliteli arşiv çalışmaları yapıyorlar ama bizde kimse eskiyi merak etmiyor, ilgilenmiyor. Öyle olunca da görevlisi olmuyor bu tür işler için TRT'nin.

Hazır şu anda bu musiki destekleniyorken (mı acaba), Murat Salim Hoca gibi devlet kademelerinde emek veren veya hatırı olan başka zatlar bir el atsa keşke. İçimden böyle geçiyor, bilemiyorum..

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Hazır şu anda bu musiki destekleniyorken (mı acaba), Murat Salim Hoca gibi devlet kademelerinde emek veren veya hatırı olan başka zatlar bir el atsa keşke. İçimden böyle geçiyor, bilemiyorum..
Bence de. Hatta onların Gönül Makamı adlı programı vardı, şunların 1080p versiyonları yükleseler ne güzel olurdu.
Ne bileyim, bu tür insanlar ile iletişimimiz yok DîvânMakam olarak. Câmiadan bir çok ünlü veyâ bilgili kişi sitemize üye ama tabii ki resmî bir kurum değiliz ya da resmî bir dernek. O yüzden ciddiye alınma durumumuz kısıtlı. Ayrıca site sâhibi olarak yurtdışında olmam da bir engel, o yüzden elden pek bir şey gelmiyor. Belki bir gün daha da ünlenirsek ve büyürsek bu tür insanlara ulaşma şansımız olabilir. Şimdilik elimize ne geçerse paylaşıyoruz burada zâten.

Bence de. Hatta onların Gönül Makamı adlı programı vardı, şunların 1080p versiyonları yükleseler ne güzel olurdu.
Ne bileyim, bu tür insanlar ile iletişimimiz yok DîvânMakam olarak. Câmiadan bir çok ünlü veyâ bilgili kişi sitemize üye ama tabii ki resmî bir kurum değiliz ya da resmî bir dernek. O yüzden ciddiye alınma durumumuz kısıtlı. Ayrıca site sâhibi olarak yurtdışında olmam da bir engel, o yüzden elden pek bir şey gelmiyor. Belki bir gün daha da ünlenirsek ve büyürsek bu tür insanlara ulaşma şansımız olabilir. Şimdilik elimize ne geçerse paylaşıyoruz burada zâten.
Emeğinizin samimiyetinizin farkındayız mahcubuz.. Çok canlı, faydalı, insana ümid veren bir platform burası. Geleceğe dair güzel bir işaret sanki.. İnşallah birgün olur da bunları yapabilecek bir kudrete, ihsana nail oluruz. Bizden sonrakilere iyi bir arşiv kalması çok kıymetli bir hizmet. Bakıp dedemiz sağolsun deseler kafi..

Sınırlara bakmamak lazım yakında fethederiz inşallah :) 🐴🥁🇹🇷

Bu tür işlerle ilgilenen eleman yoktur diye düşünüyorum. Yabancı televizyonlar (BBC, ARD/ZDF) çok kaliteli arşiv çalışmaları yapıyorlar ama bizde kimse eskiyi merak etmiyor, ilgilenmiyor. Öyle olunca da görevlisi olmuyor bu tür işler için TRT'nin.
Bir ara TRT Arşivde dahaçok film kayıtları vardı. Sonra bi güncelleme yapıldı ve birçok kayıdı artık bulamiyorum. Mailim de de gereken yere bildirildiği söyleniyor ama hiç cevap verilmiyor sonra. Burada yeni bir yönetim stratejisi lazım bence.

En iyisi bizzat kendin oraya gitmen ve müdür ile konuşman. Böyle Mail, şikayet ve öneri yazılara pek değer verilmiyor bence. Bu genel olarak T.C. de bir hastalık hale gelmiş. Birçok yerler mail'lere cevap vermiyorlar.

Son düzenleme:
Üst Alt