Bestekâr
Harun Baba
Güfte Sâhibi
Cemali (Savaklar Tekkesi Şeyhi)
Makam
Segah
Form
Tevşih
Usûl
Sofyan
Kaynak
Sanat Müziği Notaları, Mustafa Eren Güzel

Makam

DîvânMakam Robotu

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
Mef û lü / me fâ î lü / me fâ î lü / fe û lün
Sev dim se / ni mâ bû du / ma câ nân di / ye sev dim
Bir ben de ği lâ lem sa / na hay ran di / ye sev dim

Bütün "Beyitler" bu şekilde dizildiğinde eksik-fazla heceler, hatta kelimeler ortaya çıkıyor.
Mustafa senin yazdığında da fazlalıklar var.

Bu ilâhi son 20-25 yılda o kadar çok okundu ki, ağızdan ağıza bütün kelimeleri birbirine karıştı. Makamı bile Hüzzam sanıldı.

Hüzzam olarak açılmış konuda 1. Nota DOĞRUDUR. 2. nota silinmeli ve iki konu birleştirilmeli.

Kırk tane ilahi okusam aralarına bunu da koyar mıyım bilmiyorum ama o kadar çok yanlışına tesadüf ettim ki düzeltmekten bıktım. Burada da görünce son defâ yazayım dedim. İtibar edersiniz etmezsiniz bir kelime daha etmem bu ilahi hakkında.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Diğer konuyu sildim, ilk notayı buraya aktardım ve diğer notayı da sildim. Prensip olarak versiyon silinmesini doğru bulmuyorum ama burada çarpıtılma olduğundan yayılması doğru değil gibi. Levent Abi diyorsa bir bildiği vardır. Yine de oldu da lâzım olursa, o diğer versiyon bende var.

Bu arada bir eserin "doğrusu" diye bir şey bizim musikide çok tartışmalıdır. Hele çok okunan, meşhur eserlerin "doğrusu budur" denecek bir versiyonu bulunamaz. Velev ki bestekârının el yazısı bile olsa. Piyasa onu çoktan şekillendirmiştir. Vezne göre düzenlemek bunun gibi "popüler" eserler için muhal. Düzeltmeye kalkışırsak elimizde ne "Âlem yüzüne saldı" kalıyor, ne de "Dinle sözümü". Bu ve benzerlerinin yüzyıllar önceye ait nüshalardaki halleri bile veznen bozuk. Çünki muhtemelen şair daha yazarken vezni hatalı kullanmış;)

Üst Alt