her yerde de neyzen olduğumu yazıyorlar, burda da yazmışlar: ben ney üflemeye heves ettim; hatta kani karaca yazımda anlattığım gibi, süheyl ünver hoca neyzen halil can'dan bana ney dersi vermesini dahi rica etmişti; ondan da ders almadım ve maalesef ney üflemeyi öğrenemedim.ben de ney için bazı şiirler yazdım sadece. galiba müzik eğitimim sebebiyle üfleyebildiğim bazı nağmeler azıcık bir şeye benzer gibi göründüğü için, bilhassa türk müziğini iyi bilmeyen ve anlamayan bazı arkadaşların beni neyzen sanması ve biyografilerimde dahi böyle yazılması sebebiyle canım sıkılıyor. çünkü gerçek değil. benim neyzenlikle hiçbir ilgim yok; neyzen değil, hatta mübtedi seviyesinde (başlangıç seviyesinde) bir neyzen bile sayılmam. neyden kalitesiz bir ses çıkarıp birkaç melodi üfleyebilmek de kimseyi neyzen yapmaz. keşke fırsat olsa, gayret etsem de neyzen de olsaydım. ney, en asil saz... lakin hiç bir şekilde neyzen sayılamam maalesef. bana dair ansiklopedi maddesinde yılmaz öztuna rahmetli de öyle yazmış. yirmi kadar bestem vardır ve bazı bestelerimin notalarını neşreden türk müziği siteleri de onu tekrarlıyor: her yerde tanburi ve neyzen olduğumu yazıyorlar. bu yanlışların hangisi ile, nasıl, uğraşıp düzelteyim? evet kemal batanay'dan talik yazı da, tanbur dersi de aldım ama iyi bir tanburi de olamadım, hele neyzen hiç değilim. mesela ebrucu ve müzehhib olduğumu da yazanlar var, halbuki hayatım boyunca ebruya elimi dahi sürmedim, bir kere dahi tezhib de yapmadım. mimari tezyinat (nakış) başka tezhib başka. bu zanaatleri icra eden biri olmak bence çok önemli de değil; bu gerçek dışı vasıfların eklenmesi de bana fazladan ve hiç de ihtiyacım da olmayan bir meziyet katmaz. amma ve lakin asıl ehemmiyet verdiğim çalışmalarım ilgi görmez ve anlaşılamazken, bu hüsran yetmiyormuş gibi, bir de bana hiç sahib olmadığım sıfatların yakıştırılması ve ustası olmak bir yana, gerçek bir ilgim dahi olmayan ve hatta fazla değerli dahi saymadığım ebru tezhib gibi zanaatlar ile anılmak elbette hiç hoşuma gitmiyor, ben elbette ayni zamanda bir sanatkarım amma ve lakin bu sözü edilen alanlarda değil...cümleye ma'lum ola vesselam...

Son düzenleme:
"Her çend neyem lâyık-ı bahşâyiş-i tü” *

Ney Dem Tutuyor…
Ney dem tutuyor!… Dem be dem âlem
‘Bir şâm-ı garîbâne dönerken
Şâir, yine serhoş yine pür-gam
Gel şimdi hazân vaktidir ömrün
Kan sızdırarak sanki ufuktan
Kan doldu gönül kâsesi, söyle!
Ey dil hani ney? Dem sesi nerde?
Dem-beste gönül bestelerinde
Ney dembedem âh etse de… Kim
Anlar, kim okur şarkını bilmem
Hayfâ ki gönül derdini söyler:
Men haste-dil-î bestenigârem…
Şerhetme dili… görme neler var!
Hâmûş ola ol şûh-i nevâkâr
Hâmûş!… ki ney dem tutuyor dem
Ağlarsa gönül tanbûrum ağlar
Bir nağme ki her dem değişir aşk
Men dem be dem-i mest-i müdâmem
Ey şimdi… dem â dem, ebedi gam
Dem şimdi… bu can çünkü bu demdir
Vay şimdi, ya men şimdi, kimem men?
Men dem be dem-î mest-i müdâmem
Vaktâ ki biter şarkısı ömrün
Ey şâm-ı hazân… an be ân ey dem
Ney dem be dem-i şâh-ı elemdir
Men dem be dem-i bestenigârem
Kalbim demidir, ney sesidir bu
Aşkın o karanlık yüzüdür bu
Tanbûr ile neyler bana söyler
Ney dem tutuyor, dem tutuyor ney
“Dâîre semâî tutarak,” der:
“Her gül-i gülzâr bûyî, nâfe-î ‘kaalû: belâ”**
Ney dem be dem-i şâh-ı elemdir
Kan şimdi, elem şimdi, dem â dem
Hayfâ ki gönül gamlı bir akşam
Vaktinde gelen gam üstüne gam
Hem dem be dem, âlem bu elemdir
“Sahrâlara saldın beni…”*** yâ Hû
Ney kan döküyor kan döküyor kan
Bir ân-ı tahattur mu bu âlem?
Ey dil sana mâtem tutuyor Sûr
Ney dem tutuyor dem tutuyor dem
Kanlar döküyor ufkuma mâhûr
Ney zemzeme, hem-dem: dem-i tanbûr…
Ney dem tutuyor…
Bir ân-ı tahattur imiş âlem.
...........................................................................
* Hz. Mevlânâ: Beyâtî Âyîn’den.
**”Her gül-i gülzâr bûyî nâfe-î kaalû: belâ”
mısrâı, şâirin kendi Dîvân’ından iktibas edilmiştir.
*** “Sahrâlara saldın beni”Dede Efendi’nin
Hicaz bestesinden
vezni: mef’ûlü, mefâîlü, feûlün

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
@şahin

Sayın Uçar,

çok haklısınız. Yanlış bilgilerin dolaşması hem bilgilenmek isteyenler adına iyi bir şey değil, hem de ilgili şahsiyetler için de üzücü. Sonuçta kimse kendisi hakkında yanlış bilgi yayılmasını istemez.

Bizim sitemizde de bu böyle ancak birazdan bunu değiştireceğim. Bizim sitemizin amacı yanlış bilinenlerin doğru bilinmesidir. Bu doğrultuda bir çok eser ile ilgili düzeltmeler yaptık geçmişte. Ve sizle ilgili de bu değişiklikleri yapacağim. Bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Üst Alt