Bestekâr
Belirsiz
Güfte Sâhibi
Yok
Makam
Nikriz
Form
Peşrev
Usûl
Devr-i Kebir
Kaynak
Edvar-ı Tahran
Nota Yazarı
Mehmet Uğur Ekinci
Eser:
Peşrev (Atik)

Bestekâr:
Belirsiz

Güfte Sâhibi:
Yok

Makam:

Form:

Usûl:

Güfte:
-

Kaynak:
Edvar-ı Tahran - KANTEMİROĞLU NOTALARININ BİLİNMEYEN BİR NÜSHASI - Mehmet Uğur EKİNCİ
Diğer Bilgiler:
-

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
v1 notasını bizimle paylaştığı için Oğuz Yuvanç Bey'e (@oguzyuvanc) teşekkür ederiz :)

Atik eki neyi temsil etmekte, bestekarı mı eserin ismini mi? Yoksa makamını mı?
Hocam , Atik-eski demek. Bu eserlerin eski dönemden kaldığını(bence 16.yy gibi) ifade ediyor.
Bu aslında mühim bir konu. Bilhassa ,Ali Ufki'de bestekarı bildirilmeyen çok sayıda peşrev ve semai var. Bunların elbette elde başka kaynak olmadığı için tarihlendirilmeleri zor.
Ancak , Ufki, kantemire atfedilen edvar vb.. gibi kaynaklardaki bazı eserlerin , 19.yy ikinci yarısındaki nota mecmualarında değişseler bile varlığını sürdürmesi, benim, kendimce bir analoji kurmamı sağladı. Çünkü, sadece meşk yoluyla bir saz eserinin en az 100 yıl(hatta 150-200 yıl) varlığını sürdürebildiğini gördüm
16.yy 'da dahi Mehterin kesintisiz meşkini devam ettirmiş olması(Saraydaki meşkhane 1620lerde kurulmuştur, bu yüzden 16. yy sözlü repertuarı hiç yaşamamıştır), Ufki'nin eserindeki saz eserlerin pek çoğunun mehter kökenli olması vb.. sebeplerle.16..yy da bir kaynak olmamasına rağmen , bu La edri peşrevlerin çoğunun 16.yy eseri olduğunu düşünüyorum..
Bu konuda Walter Feldman'ın kitabında bir tarihlendirme çalışması var. Ancak , başka yazarlarca pek te güvenilir bulunmamıştır.

Son düzenleme:
Üst Alt