Güftelerde geçen osmanlıca kelimeler,
şiirdeki veznin saptanması, usul-vezin ilişkisi, bir şiirin hangi musiki formuna uygun olup olmadığı vs. vs.

Kendimi bu müziğin edebi yönünde de ilerletmek istiyorum.
Biliyorum çok geniş bir konu fakat bu konularda önerebileceğiniz kaynak/kitap var mı?

Son düzenleme:
Divan Edebiyatı Şiiri Özellikleri Tarihsel Gelişimi

Yukaridaki konular çok mu baştan olur bilmiyorum ama temelden başlamak iyi olur diye düşünüyorum.

Divan Edebiyatı Şiiri Mazmunları Örnekler Özellikleri

Aruz Ölçüsü (Aruz Vezni) Nedir? Özellikleri Örnekler

Alttaki selçuk üniversitesinde hazırlanmış. Şeyh Galibin şiirlerinden bestelenmiş eserlerde aruz vezin ilişkisi üzerine bir çalışma
https://www.google.com/url?sa=t&sou...FjAAegQIBhAB&usg=AOvVaw3m4pvLsFAYqrDT8Q_IXJom

Son düzenleme:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Bu konu benim de ilgi alanıma giriyor. Aynen ben de sizin gibi kendimi geliştirmek adına kaynaklar aradım. Özellikle bu soruların hepsine bir yanıt veren bestecilik ile ilgili bir kitap.
Yok, bizim üstadlarımız bu alanda bir kitap yazmamışlar.

Bir bestenin nasıl yapıldığına dair bir kaynak olsaydı, o muhakkak bu bütün sorulara değinirdi. Benim bildiğim tek kitap bu alanda Erol Sayan'ın kitabı. O kitabında güfte ile beste ilişkisine değiniyor bir bestekâr gözüyle küçük bir kısımda. Onun dışında nazariyat kitapları en temel kitaplar.

Aruz meselesi ile ilgili durum ise ayrı bir sorun. Makamlar, usûller ve aruz kalıpları aslında sâdece kurallardan ibâret. Bunları ezberlemek gerekir. Ancak buradaki problem ise içselleştirmesi tek başınıza çok zor. Burada meşk sisteminin en büyük avantajını görebiliyorsunuz. Bir şeyi teorik olarak bilmek, görmek ayrı, onu canlı bir şekilde ortaya dökmek ayrı bir olay.

İnşallah ileride bu konular ile ilgili bir kitap/kaynak listesi hazırlayacağız.

Tam da, bu meseleye yoğunlaşacaksanız, elinizin altında olması gereken nefis bir çalışma var:

Saz ve Söz Meclisi - Türkan Alvan | kitapyurdu.com
Geçen sene alamadım izindeyken, belki seneye alabilirim. Ben de çok merak ediyorum. Hatta dün Ahmet Şahin'in programında da reklamını yaptılar.

Üst Alt