Derûnhân

Admin
Staff member
Messages
507
Reactions
432
Website
link
Facebook
link

Reputation:

Kimse cevap vermemiş, hanende olarak ben vereyim bari :) biraz tanbur, biraz ud, az biraz da ney. Udu derslerimde kullandığım için tanbura göre biraz daha iyice.
Peki ne zamandan beri hânendelik yapıyorsunuz? Yâni profesyönel olarak nasıl bu alana yöneldiniz? Çalgı eğitimi almadan kendi başınıza mı öğrendiniz?
 
Messages
120
Reactions
196

Reputation:

Çok uzun mevzu...Çocuklukta şarkıları ezberleyip sözlerini yazdığım defterlerim oldu. Bu mesleği yapmayi hiç düşünmedim ama hep radyo başında, kasetlerle, trt müzik programlarını takip ettim, yeni şarkılar öğrenmeye çalıştım. Hatta ana makamları dahi ayıracak kadar görgü sahibi olmuştum ilk gençlik yaşlarımda. Musikimize olan sevgim ve merakımin konservatuara girene kadar epey bir birikim sağladığını gördüm. Arkadaşlar arasında okuduğum şarkıların makamlarını bilirdim ve ona göre dizerdim şarkıları. Şunu da söyle dediklerinde "O olmaz aynı makam değil" dediğimi hatırlıyorum. Herşeyde olduğu gibi merakınız sizi geliştiriyor hatta yönlendiriyor. Hiç düşünmediğiniz halde mesleğiniz olup geçim kaynağıniz olabiliyor.
 
Top Bottom