Bestekâr
Kemal Efendi (Hafız)
Güfte Sâhibi
Seyrani
Makam
Acem Aşiran
Form
İlahi
Usûl
Düyek
Kaynak
Sanat Müziği Notaları
Nota Yazarı
Cüneyt Kosal, Doğan Ergin, Halil Çay

Makam

DîvânMakam Robotu
Messages
45086
Reactions
309

Download all Attachments

Last edited by a moderator:
Messages
72
Reactions
97
Website
link
Facebook
link
YouTube
link
@Levent Çelik hocam bu eserin bestekarı aşağıdaki linkte biyografisi derlenmiş olan, sonradan "Gürses" soyadını da almış Hafız Kemal (Gürses) midir?
2016-04-20%2B17.23.52.jpg

HÂFIZ KEMAL - TDV İslâm Ansiklopedisi
veya
Hafız Kemal Gürses

Bir de yalnızca birçok formda besteleri olduğunu bildiğim ama hakkında başka bilgim olmayan Kemal Gürses var. Acaba onunla karıştırılma ihtimali olabilir mi?
maxresdefault.jpg
 
Messages
1415
Reactions
2419
Meşhur Hafız Kemal için "Büyük" dendiğini duymuştum. Sanirim Hafiz Kemal Tezergil'den ayırmak için... Muhtemelen odur. Başka bestesi var mı acaba?

Diğeri kimdir eserleri mevcut mudur?
 
Last edited:
Messages
72
Reactions
97
Website
link
Facebook
link
YouTube
link
Hocam meşhur Hafız Kemal'den (1882-1939 arasında yaşayan, Sadettin Kaynak'ın da yakın arkadaşı olan) bahseden biyografik kaynakların hiçbirinde onun beste yaptığına dair bir bilgi verilmiyor. Nota arşivlerinde de bir tek bu Acemaşiran ilahi karşımıza çıkıyor. Diğer Kemal Bey, yani Kemal Gürses ile ilgili pek bir bilgiye ulaşamadım ama "Doğum Tarihi: 1913 Doğum Yeri: Giresun – Görele, Ölüm Tarihi: 11.04.1991; Hânende, şef ve bestekâr Kemâl Gürses" şeklinde bir bilgi kırıntısı buldum. Bu zatın çeşitli formlarda birçok eseri arşivlerde görünüyor.
 
Messages
1415
Reactions
2419
Hocam meşhur Hafız Kemal'den (1882-1939 arasında yaşayan, Sadettin Kaynak'ın da yakın arkadaşı olan) bahseden biyografik kaynakların hiçbirinde onun beste yaptığına dair bir bilgi verilmiyor. Nota arşivlerinde de bir tek bu Acemaşiran ilahi karşımıza çıkıyor. Diğer Kemal Bey, yani Kemal Gürses ile ilgili pek bir bilgiye ulaşamadım ama "Doğum Tarihi: 1913 Doğum Yeri: Giresun – Görele, Ölüm Tarihi: 11.04.1991; Hânende, şef ve bestekâr Kemâl Gürses" şeklinde bir bilgi kırıntısı buldum. Bu zatın çeşitli formlarda birçok eseri arşivlerde görünüyor
O Kemal Gürses, icrâ heyeti'nin hanendesi, Münir Bey'in yardımcısı ve ondan sonraki şefi. Idare ettiği Şarkı Fasılları meşhurdur.
Sahnede uzaktan çekilen bir fotoğrafını görmüştüm. Fotoğrafından tanıyamadım.

20220726_104242.jpg


 
Last edited:
Messages
2027
Reactions
3050
Evet hocam. Düyeğin ilk darbının vurulmamasıyla alakalı zannediyorum. Çalışılması gerek. :) Siz, pek tabii, daha iyi bilirsiniz ama fakîre göre düyek hâli, bir ilâhîden beklendiği üzere, daha canlı ve rengin. Darbeyn şeklinde aksama oluyor gibi eserde.
 
Top Bottom