Bestekâr
Edhem Bey (Tersaneli), Edhem Efendi (Hanende, Hacı)
Güfte Sâhibi
Talib
Makam
Hüzzam
Form
Şarkı
Usûl
Aksak
Kaynak
İSAM - Cüneyd Kosal Türk Musikisi Arşivi, Sanat Müziği Notaları

Makam

DîvânMakam Robotu
Eser:
Eşk-i çeşmim hasretinle çağlıyor

Bestekâr:
Edhem Bey (Tersaneli) / Edhem Efendi (Hanende, Hacı)

Güfte Sâhibi:

Makam:

Form:
Şarkı

Usûl:

Güfte:
-

Kaynak:

Diğer Bilgiler:
Arşiv No: 3946 -
Bestekârın kim olduğu belirsiz maalesef.
v7 | Defterin başında "Ziya Akyiğit'ten aldım 9.10.1971" notu vardır. D-15/92 s.131-132
v8 | Defterin başında "Haluk Güneyli'den aldım 7.2.1972" notu vardır. D-35/145 s.184-185
v9 | Defterin başında "Haluk Güneyli'den Mart 1990" notu vardır. D-52/1
v10 | Defterde bestekarı Tatyos Efendi olarak yazılmıştır. Defterin başında "Haluk Güneyli'den aldım 1971" notu vardır. KD-9/70 s.1684 s.25-26

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
Santuri Edhem kitabında, hüzzam şarkıların listesi içinde bu eser yok. Santuri Edhem'in elinden çıkmış nota "Tersaneli Edhem Bey" diyor. Santuri Edhem hayattayken basılan fasıl mecmualarında "Santuri Edhem" yazıyor. Sahibinden yazıldığı belirtilen notada da "Hanende Hacı Edhem Efendi" deniyor.

Notalar yazıldığında atfedilen Edhem Efendiler (Şeyh, santuri, tersaneli?) ya hayattaydı yahut çok kısa bir süre önce ölmüştü. Bu kadar yakın döneme ait bir eserde dahi ihtilaf varken eski eserler için kesin konuşmanın ne kadar zor olduğu bir kez daha görülüyor.

Evet, haklısın, gerçekten zor. Ama yine de bestekar bilgisi ihtilaflı eserlerin varlığı rahatsız edici olsa da, repertuvarın geneline nazaran sayılarının çok fazla olmaması sevindirici. Çözebildiklerimiz var, çözmeye çalıştıklarımız var bu eser gibi -ki bunun gibi eserlerin hikayesini çözmek bestekar biyografisine de hizmet ediyor kimi zaman- ve henüz çözemediklerimizle, çözmemizin pek de mümkün olmadığını zannettiğim eserler var. Kabaca bir tahminle, elimizdeki eser dağarının yüzde 80-85’inde bir künye sorunu bulunmadığını söyleyebilirim. Çözülebileceklerle birlikte bu oran yüzde 95’leri görebilir ve hatta bir miktar daha aşabilir.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Biraz geriden geliyorum, kusûra bakmayın. Bu eseri nasıl kaydedeceğimizi kestiremedim. Gerekirse birden çok kaydedebiliriz.

1) Santuri Edhem
2) Tersaneli Edhem Bey
3) Şeyh Ethem Efendi
4) Hanende Hacı Edhem Efendi

v7-10 versiyonları İSAM - Cüneyd Kosal Türk Musikisi Arşivi'nden eklendi.

v7 versiyonunda bestekar Tersaneli Şeyh Hacı Edhem Efendi.
v8 versiyonunda bestekar ?.
v9 versiyonunda bestekar Santuri Edhem Efendi.
v10 versiyonunda bestekar Tatyos Efendi.

Ayrıca Bergüzar-ı Edhem'den eserle alaklı şu sayfayı paylaşıyorum:

1610798264363.png

Üst Alt