İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Biraz da Türkçe dışında dinlediğimiz müzikleri paylaşalım burada. Neler dinliyorsunuz, hangi tarz seviyorsunuz?

Kendimden anlatmam gerekirse; Jazz, RnB (öz), Soul ve Klasik Batı Müziği dinlemeyi seviyorum diyebilirim. Özellikle melodik ve "elektronik katkısı bulunmayan" müziği her şekilde tercih ediyorum. Yâni biraz mahâret gerektiren müzik her zaman tercihim olmuştur.

Örnek verelim:

Louis Amca'mız bu sefer sesle icrâ etmiyor ama trompetiyle refâkat ve sonra da taksim ediyor.

Baby Won't You Please Come Home (Yavrum Lütfen Eve Gelir Misin)

Bizim tekke ve dînî müziğimiz var, peki diğer milletler kendi kültürlerinde kendi inançları için neler üretmişler? Yine Afrika kökenli insanların geliştirdiği "Gospel" türünden bir saf örnek verelim. Onlar da bizim gibi içten dileklerini ve hislerini dile getiriyorlar. Bu örnek eserde ise, bizde de olan, Hz. İsrafil'in Sûr'a üflemesine atıf yapan bir eser.

Where Shall I Be When The First Trumpet Sounds (Nerede Olayım, O İlk Sûr Öttüğünde)

Jazz standartlarından sevdiğim bir versiyonu ararken, Koreli bu arkadaşa denk geldim. Sanırım İtalya'da Romen sokak şarkıcılarıyla o an gelişen bir işbirliği oluşuyor.

Autumn Leaves (Sonbahar Yaprakları)

Sizler ne dinliyorsunuz? Kendi adıma düzenli olarak bu konuda paylaşımlar yapacağım, sizlerin dinlediklerini de merak ederek, herkes dâvetli.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Ben de Klasik Batı Müziği'nde en çok Barock dönemini severim. Bana daha melodik, daha hoş geliyor ve bizi andırıyor bir bakıma.

Elektro Bağlama ile Vivaldi'den örnek verince, aklıma Tanbûrî Murat Aydemir'in çalışması geldi.

Ayrıca geçenlerde yeni keşfettiğim bu kanalda Mozart'tan da güzel bir örnek vardı yine tanbur ile (meşhur Alla Turca değil).

Bir gün de vivaldi bağlama çalsın kardeşim, ilk adım hep bizden geliyor :)

Tanburiler bu cover işinde çok başarılı, bana sanki birgün gelecek de Tanbur dünyaya açılacak gibi hissettiriyor. Tınısı çok müsait sanki.. Bunu da ben ekleyeyim,

İnternet Sayfası
link
Facebook
link

Kadında ne ses var.

@三宅元貴

Hey, I was asking myself what "Iskandaru" means in this song. I haven't seen this anime but I believe it is about a spaceship. In our culture we use the word "İskender" instead of "Alexander". And since this word is in the lyrics it made me curious what that is about. Thanks.

YouTube
link
@Derûnhân

Hello. I looked it up. "Iskandaru" is the name of a fictional planet in this anime. The science fiction writer Aritsune TOYOTA who supervised the science fiction setting of the anime script, named it after Alexander the Great, King of Macedonia from 336 to 323 BC. Source of information (1).
Details are unknown because there are no detailed materials, but this animation was broadcast in Japan in 1974. At that time, in Japan, the pronunciation of Alexander in English was common and I think it was not cool. Therefore, it seems that the Arabic pronunciation was adopted. I think the Arabic pronunciation was unusual.

Source of information
* 1
Aritsune TOYOTA『日本SFアニメ創世記 虫プロ、そしてTBS漫画ルーム』2000, p. 224

Aritsune TOYOTA『あなたもSF作家になれる わけではない』徳間書店〈徳間文庫〉1986, pp. 109-110

「Pickup Interview Aritsune TOYOTA」『別冊映画秘宝 円谷プロSFドラマ大図鑑』洋泉社〈洋泉社MOOK〉2013, pp. 116-117

Son düzenleme:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Hello. I looked it up. "Iskandaru" is the name of a fictional planet in this anime.
Hey,

thank you so much for taking your time and for researching this. I really like this song, the melody is great and lucky for us there is a Japanese person on our site :). I could not make this research by myself, especially that anime being so old and all sources being in Japanese.

Thank you. Have a nice day, arigato gozaimasu.

Aslında bir film müziği. En sevdiğim yönetmen Nadine Labaki'nin "Peki Şimdi Nereye?" filminden. Film müziklerinin hepsini eşi Khaled Mouzanar yapıyor. Ortadoğuyu tüm gerçekleriyle anlatıyorlar filmler ve müziklerle.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Film müziği demişken, kovboy filmlerine damgasına vuran, onları gözümüzde canlandırdığımızda onun eserleri aklımıza gelen Ennio Morricone'nin en ünlü eserlerini paylaşayım.

Günümüzdeki modern film bestekârlarının ürettiklerinin temeli bence bu esere dayanıyor. Yavaş yavaş gerilim yapıp, sonra da gümbür bir sesle coşma duygusu. Bir çok modern eserde bu kalıbı görebiliriz, bundan önce böyle bir şey yoktu. Bundan önce daha çok musical tarzı vardı veyâ solo şarkılar ya da Batı Klasik Müziği tandanslı.

Sonra belki de en bilindik iki eseri, ıslıkla çalmayı denemiştir herkes:

Film müziği demişken, kovboy filmlerine damgasına vuran, onları gözümüzde canlandırdığımızda onun eserleri aklımıza gelen Ennio Morricone'nin en ünlü eserlerini paylaşayım.

Günümüzdeki modern film bestekârlarının ürettiklerinin temeli bence bu esere dayanıyor. Yavaş yavaş gerilim yapıp, sonra da gümbür bir sesle coşma duygusu. Bir çok modern eserde bu kalıbı görebiliriz, bundan önce böyle bir şey yoktu. Bundan önce daha çok musical tarzı vardı veyâ solo şarkılar ya da Batı Klasik Müziği tandanslı.

Sonra belki de en bilindik iki eseri, ıslıkla çalmayı denemiştir herkes:

Kovboy filmi denince aklıma pazar sabahı birkaç saatliğine babamı bizden koparan o cansız ve boğucu filmler gelmeseydi belki daha iyi bir cevap verebilirdim ama, eminim dışarıdan bakınca güzeldir. :D

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Kovboy filmi denince aklıma pazar sabahı birkaç saatliğine babamı bizden koparan o cansız ve boğucu filmler gelmeseydi belki daha iyi bir cevap verebilirdim ama, eminim dışarıdan bakınca güzeldir. :D

Aslında bizim burada yaptığımızdan veyâ his hâlimizden bir farkı yok kovboy filmlerinin. O filmler geçmişten bir dönemi anlatıyor, o günün yaşanmışlıklarını, şartlarını, doğasını ve hikâyelerini.

Peki biz ne yapıyoruz burada? O eski şiirlerden o dönemin hikâyelerini dinliyoruz ve o eski mûsıkîden o dönemin insanlarını görmeye çalışıyoruz.

Elbette kültür farkı var, biri Amerikan kültürü, diğeri Türk/Osmanlı kültürü. Ama ikisinden de zevk almak mümkün eğer buna izin verirsek.

Aslında bizim burada yaptığımızdan veyâ his hâlimizden bir farkı yok kovboy filmlerinin. O filmler geçmişten bir dönemi anlatıyor, o günün yaşanmışlıklarını, şartlarını, doğasını ve hikâyelerini.

Peki biz ne yapıyoruz burada? O eski şiirlerden o dönemin hikâyelerini dinliyoruz ve o eski mûsıkîden o dönemin insanlarını görmeye çalışıyoruz.

Elbette kültür farkı var, biri Amerikan kültürü, diğeri Türk/Osmanlı kültürü. Ama ikisinden de zevk almak mümkün eğer buna izin verirsek.
Elbette öyle, zaten nostaljik olan her daim bir adım öndedir benim için. Ama ya kendimiz bilerek buna izin vermiyorsak?:D Kendi kültürümüzde bile tam mânâsıyla benimseyemediğimiz şeyler varken bir de. Bana göre "rafine" zevk dediğimiz tam da bu.

Üst Alt