Bestekâr
Belirsiz
Güfte Sâhibi
Belirsiz
Makam
Hüseyni
Form
Ağır Semai
Usûl
Aksak Semai
Kaynak
Sanat Müziği Notaları, Levent Çelik

Makam

DîvânMakam Robotu

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
Notaların tamamında Hâfız Kumral yazıyor, biz de başlığa öyle yazalım. Kânî Hoca okumuştur bu eseri, çok güzel bir eser, harika bir icra..

Bir not: Eserin Hâfız Kumral'a ait olduğuna dair hiçbir tarihî vesika bulabilmiş değilim. Böyle durumlarda şimdilik yaygın olan bilgiyi yazmayı tercih ediyoruz. Bana kadim bir esermiş gibi geliyor. Elhânını Sultan Selim-i Sâlis devirlerinden daha önceki devirlerde bestelenmiş eserlere benzetiyorum. Ancak tabi elimizde şimdilik herhangi bir veri yok.

İlgili eserin internetteki tek kaydı budur 48:42'de başlıyor, Levent Hocama kolaylık olsun. Bu vesileyle belki bu kayıtları da müstakil hâle getirmek gerek. Arzu edilirse ben yapabilirim bunu.

3. ölçüde hocanın trilini de yazsak çok iyi olur.
10. ölçüde mi re do "si la si" yazsak daha iyi olmaz mı?
Bir de hocam meyan dönüşündeki terennümün de ifade edilmesi lazım, terennümden sonra "kine zira" diyecek. Hocamız burada "taba benzer" demişler, ancak bu ya bir zuhûl eseridir, yahut bir mısra zemin ve meyan şeklinde okuduklarından "ki ne zira" diyerek bitirmektense, "tâba benzer" diyerek bitirmeyi muvafık görmüşlerdir.
Bir de eserin kaynağının Sâdeddin Heper'den alındığını da ifade etmemiz gerekir. Hâfız Kânî Karaca'nın Sâdeddin Heper'den meşk ettiği tavırdır filan diyebiliriz belki.

3. ölçüde hocanın trilini de yazsak çok iyi olur.
10. ölçüde mi re do "si la si" yazsak daha iyi olmaz mı?
Bir de hocam meyan dönüşündeki terennümün de ifade edilmesi lazım, terennümden sonra "kine zira" diyecek. Hocamız burada "taba benzer" demişler, ancak bu ya bir zuhûl eseridir, yahut bir mısra zemin ve meyan şeklinde okuduklarından "ki ne zira" diyerek bitirmektense, "tâba benzer" diyerek bitirmeyi muvafık görmüşlerdir.
Bir de eserin kaynağının Sâdeddin Heper'den alındığını da ifade etmemiz gerekir. Hâfız Kânî Karaca'nın Sâdeddin Heper'den meşk ettiği tavırdır filan diyebiliriz belki.
Diğer Notada da Heper'den alınma yazıyor :) Trili değer olarak yazdım dikkat buyurursanız :)

buyrun efendim son hâli

Bütün Ekli Dosyaları İndir

• 741 KB Görünüm: 106
Hocam notanın altına şöyle yazabiliriz: "Hâfız Kânî Karaca'nın hocası Sâdeddin Heper'den geçtiği ve İstanbul radyosunda icra ettiği gibidi."
Son kararım: Bestekârı meçhul olarak yazalım. Baktığım yüzlerce mecmuada bu güfte yok! Ayrıca matbu mecmuaların çoğunda da yok. Yalnız Hânende ve Câmîlü'l-Elhân'da var. Câmîlü'l-Elhân'da bestekâr Kara İsmâil olarak yazılmış, vs. Ezümle muteber kaynaklarda bu eserin bestekârı belirtilmemiştir. Hâfız Kumral kadar eski bir bestekâra ait olması ise hiçbir kaynak bu bilgiyi desteklemediğine göre, muhâl ender muhaldir..

Heper'den geçmiş midir emin değilim ama Hüseyin Top dedeye sorsak acaba evrakının arasında bir kayıt var mıdır? Heper'den sonra Hafız kumral adı konmuşsa bir dayanak olabilir

Kara ismail ağa olamaz mı?
Olamaz hocam, açık söyleyeyim size. Hayallerimizi sarsacak ama gerçek şu; bazı eserler eski bestekârlar adına atf edilerek sonraki zamanlarda bestelenmiş, bestekârı unutulan/ya da eserlerin notaya alındığı devirlerde bilinmeyen bazı eserlere bestekâr uydurulmuş. Hâfız Kumral musikimizin en eski besekârlarındandır. 300 yıl boyunca hiçbir mecmuada geçmeyen ve birdenbire ortaya çıkan bir eseri 20. yüzyıl başında ona kaydetmek bize yakışmaz. Bunu Sadeddin Heper de söylese, Dede Efendi de söylese durum aynıdır. ;) Hangi kaynağa istinad ediyor bilgisi, bunu sormak mecburiyetindeyiz.

Son düzenleme:
Ayrıca şunu söyleyeyim; Hâfız Kumral'ın elimize ulaşabilmiş hiçbir eseri yoktur maalesef. Hüdâyî Dergâhı'nın zâkirbaşısı idi, belki bir ilâhîsi filan çıkabilir. Ancak şu an bu Hâfız Kumral'ındır diyebileceğimiz hiçbir eser yok.

Üst Alt