Makam

DîvânMakam Robotu

Bütün Ekli Dosyaları İndir

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bu hakikaten Haşim Bey'in tarif ettiği gibi bir Rahatfeza.

Başka Mecmualarda geçiyor mu adı,tarifi vs.? ya da güfte mecmualarında eser kaydı geçiyor mu? Harun?

Yani Zekai Dede'nin Hüseyni Aşiran takımının makamı Rahatfeza olsaydı Külliyatında da bu adı kullanırlardı.
Yine Arel'in parmağı var bu karışıklıkta da. Hüseyni Aşiran'a tutmuş Rahatfeza demiş. Arkasından gelenler de koyun misali takip edip yaptıkları eserlere ve yeniden yazdıkları eski eserlere Rahatfeza demişler.

Öte yandan Haşim Bey'in tarifine göre yapılmış, Heper'in bu Semâîsi hariç bir tane daha eser yok.

Haşim Bey Mecmuasında bu bahsi ararken "Bezmara" makamını da gördüm. :) Vech-i Arazbarın yakınından geçmeyen bambaşka bir makam :)

Bu hakikaten Haşim Bey'in tarif ettiği gibi bir Rahatfeza.

Başka Mecmualarda geçiyor mu adı,tarifi vs.? ya da güfte mecmualarında eser kaydı geçiyor mu? Harun?

Yani Zekai Dede'nin Hüseyni Aşiran takımının makamı Rahatfeza olsaydı Külliyatında da bu adı kullanırlardı.
Yine Arel'in parmağı var bu karışıklıkta da. Hüseyni Aşiran'a tutmuş Rahatfeza demiş. Arkasından gelenler de koyun misali takip edip yaptıkları eserlere ve yeniden yazdıkları eski eserlere Rahatfeza demişler.

Öte yandan Haşim Bey'in tarifine göre yapılmış, Heper'in bu Semâîsi hariç bir tane daha eser yok.

Haşim Bey Mecmuasında bu bahsi ararken "Bezmara" makamını da gördüm. :) Vech-i Arazbarın yakınından geçmeyen bambaşka bir makam :)
Haşim Bey Mecmuası'nda Rahatfeza ve Hicaz Aşiran yok değil mi hocam? Ben bulamadım

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Rahatfeza yazıyor ama parantez içinde Hicaz Aşiran da yazıyor :) Onun için dedim :)
Makam temizlemelerini yaparken (henüz bitmedik ama bu meseleyi geçmiştik) Levent Abi şöyle demişti:
Hicaz Aşiran (Rahatfeza) / Rahatfeza, Hicaz Aşiran (Rahatfeza), Rahatfeza (Hicaz Aşiran)

Hepsi aynı makam. Zekai Dede’ye saygı sebebiyle Hicaz Aşiran (Rahatfeza) başlığı altına toplamak gerekir diğerlerindeki notaları da.

Ben de bütün Rahatfeza eserleri bu şekilde topladım. Bir sıkıntı mı var?

Bunları derken Rahatfezanın böyle bir tarifi olduğunu bilmiyordum. Ve Arel'in de katkılarıyla! Hicaz Aşiran ile aynı makam olduğunu sanıyordum ama öyle olmadığını Heper'in Semaisi ve Mustafa'nın da ikazıyla anlamış olduk. Ne yapmak lazım onu birlikte karar verelim.
Yukarda da yazdım Aslında Hicaz Aşiran ile Rahatfeza apayrı makamlar. Doğru olan ayrı ayrı kaydetmek bence. Ama işin içinde yanlış da olsa içine edilmiş(Af buyurun) bir durum var ve aynı başlık altında tutmak lazım herhalde. Galat-ı meşhur meseline benzer bir durum var çünki.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Doğrudur Hakan bey.
O zaman yine doğru anladıysam eğer, Hicaz Aşiran makâmına da Rahatfeza deniliyor bir nedenden. Ancak o Rahatfeza ile bu Rahatfeza ayrılar.

Yâni o halde bunu önerildiği gibi sâdece Rahatfeza yapalım, tüm diğerleri Hicaz Aşiran (Rahatfeza) olarak kalsın. Diğerlerinden Rahatfeza parantezini kaldırmayalım, çünkü kayıtlara öyle bir Rahatfeza da geçmiş.

Bu uygun mudur?

Bu eski Rahatefza’dan epey eser verilmiş, 1740’lar civarında. Kimler mi? Abdülhalim Ağa, Ebubekir Ağa, Kürkçüzâde İbrâhim Efendi gibi değme bestekârlar. Peki ne olmuş dersiniz? Hepsi unutulmuş, anlaşılan o ki yüzyılın sonuna bile erişememiş bu eserler. Büyük ihtimalle Dede Efendi dahi bu eserleri meşk etmemiş. Çünki onun devrine ait mecmualarda bu makamın adına bile rastlamak güç. Haşim Bey zaten sadece tarif vermiş, eser yok mecmuasında bu makamdan. Sadeddin Heper de bu eski terkibi ihya etmek istemiş. Görebildiğim tablo bu..

Üst Alt