İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Merhabalar,

biliyorsunuz Nota Arşivimiz güzel bir şekilde arşivlenmiştir. Filtreler sâyesinde dilediğiniz eserleri bulabiliyorsunuz (hızlı arama dışında).

Aynı sistemi Kayıt Arşivi için de oluşturmak istedik ve başlangıcı yapılmıştır. Ancak bir süredir öyle kaldı ve pek bir işleyişi yok henüz.

Göreceğiniz üzere arşiv sınıflandırmaları bunlardan ibâret:
Kategori, Kayıtta Yer Alan(lar), Bestekâr, Makam, Kayıt Ortamı, Kayıt Türü, Dil, Süre, Kaynak

66905

Yakında sistemimize binlerce kayıt girilecek ve hepsi bu kategoriler altında bulunabileceklerdir. Ancak bu işlemi yapmadan önce bir eksiğimizin olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Siz, diyelim bir kayıt aradınız, sınıflandırma veyâ seçenek olarak olmasını istediğiniz başka neler vardır?

Su an 9 sınıf ve tümünün türlü türlü seçenekleri var. Meselâ kategori sınıfının seçenekleri:

66906

Peki mevcut seçenekler yeterli midir? (Doğal olarak bestekâr, makam, kaynak gibi sınıfların seçenekleri kayıtlar çoğaldıkça kayıtlara göre büyüyeceklerdir).

Binlerce kayıt sisteme girileceği için işi baştan düzgün yapmamız gerekir. O yüzden en baştan gerekli tüm sınıflandırılmaların olması lâzım. Daha sonradan binlerce eseri tekrardan etiketlendirmeği kimse istemez.

Lütfen çekinmeden düşüncelerinizi yapınız, ricâ ediyorum. Bu işi doğru yapabilmek adına görüşlerinize ihtiyâcımız var.

Teşekkürler.

Sonradan Eklendi:

Sistemin yeni hâli şöyle oldu:

66909

Son düzenleme:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Sanırsam ileriye dönük sınıflandırmaları Katalog No, Kayıt Yılı, Ses ve Saz Takımı ve Diğer Özellikler olarak arttırmak iyi olacaktır.

Son düzenleme:
İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Evet evet, galiba dediğim kategori bu. Kategorinin ismi hanende ve sazendeler olarak da yazılabilirdi, daha estetik dururdu sanki.
Dediğiniz doğru ancak bir durumu göz önünde bulundurarak "Kayıtta Yer Alan(lar)" ismini seçtik. Meselâ radyo programlarında sunucunun anonsu olabilir. Mâlumunuz sunucu bir hânende veyâ sâzende değil ama onun adını da zikretmek gerekir, tabii ki kayıtta mevcut ise.

Veyâ başka bir örnek olarak "sohbet", "ders" gibi kayıtlarda müzik olmayabilir. Bu yüzden daha genel olan bir terim seçmek daha doğru gibi, sizin örneğiniz daha estetik olsa dahi. Ama yorumunuz için teşekkürler. Sâyenizde sistemin doğru olup olmadığını kontrol edebiliyorum.

Ders kayıtları da giriliecekse ayrı bir bölüm açılabilir aslında. İcra kayıtlarının arasında erirse nice kayıt zayi olur. Bölüm açılacak kadar ders kaydı var mı bilmiyorum tabii. Ayrıca radyo kayıtlarında anonsçunun ismi ne kadar önemli? Bu soruyu gerçekten merak ettiğimden sordum.

İnternet Sayfası
link
Facebook
link
Ders kayıtları da giriliecekse ayrı bir bölüm açılabilir aslında. İcra kayıtlarının arasında erirse nice kayıt zayi olur. Bölüm açılacak kadar ders kaydı var mı bilmiyorum tabii. Ayrıca radyo kayıtlarında anonsçunun ismi ne kadar önemli? Bu soruyu gerçekten merak ettiğimden sordum.
Her sınıflandırma veyâ bâzıları için özel bölümler açmak pek mantıklı değil çünkü zâten o bölümlerin çoğu boş kalıyor. O yüzden bir ortamda toplamak daha verimli, aramayı da kolaylaştırıyor.
Ayrıca ders kayıtlarının kaybolmamaları için zâten filtremizin ilk sınıflandırmasında yer alıyor:

66908

Böylelikle böyle tek tük olan belgesel tarzı kayıtların veyâ ders için yapılmış olan kayıtların bulunması kolay olacak.

Ve amacımız bilgi toplamak, bilgi saklamak ve bilgi paylaşmak. Her kaydın en küçük bilgisi bile önemlidir. Anonsçunun ismi bile (eğer biliniyorsa). Arşiv oluşturmak için bu gereklidir. Size bir bilgi önemsiz gelebilir ama başkası için önemlidir. Meselâ Mesud Cemil Bey'in radyo kayıtları mevcut (icrâcı olarak değil). Onun isminin geçmesi ne kadar önemli.

Bu arada sabırsızlıkla kayıtları beklediğimizi söyleyeyim.
Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama kayıtların hepsi Youtube üzerinden buraya aktarılacaklardır. Yâni bilinmedik, özel bir kayıt arşivim mevcut değildir.
Hedef ise YouTube'da bulunan klasik kültürümüz ile ilgili tüm kayıtların doğru bir şekilde sınıflandırılmaları ve aramaya açık olmalarıdır. Meselâ sâdece rebab, ney ve tanburun bir arada kaydedildiği kayıtlar var mıdır? Veyâ kenarda kalmış, paslanan, amatörce çekilmiş üstadların sohbet kayıtları? Hangi yıllarda?
Veyâ sâdece sûzinak makamında olan peşrevlerin sâdece kanun ile çalınmış kayıtları hangileridir? Böyle bir cevap alma imkânınız var mıdır? Sistemimiz böyle cevapları verebilecek, ileride kayıtlar etiketlendikten sonra.

Ha, bu arada, tabii ki bütün üyelerimiz diğer platformlardan (Facebook, Vimeo, telefonlarıyla/kameralarıyla çekmiş oldukları veyâ Youtube) kayıtlar paylaşabilirler. Buradan. Bütün paylaşılan kayıtlar arşiv sistemine dahil olacaklardır.
Hedifimiz öncelikle bilinen kayıtların arşivlenmeleridir. Zaman geçtikçe umuyoruz ki özel arşivleri olanların buraya arşivlerini eklemeleridir. Bunun için ama önce bir ortam oluşması lâzım. Yâni buranın bir değeri olması lâzım. Umuyorum anlatabilmişimdir. Hedefte binlerce kaydın aktarılması. Bunun için onlarca Youtube kanallarının tüm kayıtları aktarılacaktır.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Üst Alt